• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer.rs/Tanjug

07.10.2021

18:47

SENAT NA POTEZU Amerika će izbeći bankrot, povećavaju dug za blizu pola milijarde dolara

Vesti

SENAT NA POTEZU Amerika će izbeći bankrot, povećavaju dug za blizu pola milijarde dolara

Podeli vest

Lider demokratske većine u Senatu Čak Šumer saopštio je danas da je postignut dogovor u tom domu Kongresa o kratkoročnom podizanju gornje granice duga nakon višesatnih razgovora sa liderom republikanaca Mičom Mekonelom

- Imam dobre vesti. Postigli smo dogovor o povećanju gornje granice duga na dva meseca, do početka decembra, i nadamo se da ćemo to usvojiti već danas - rekao je Šumer u Senatu.

Taj dogovor dozvoljava da se dug poveća za 480 milijardi dolara, prenosi CNBC pozivajući se na izvore upoznate s razgovorima, što je iznos za koji je Ministarstvo finansija procenilo će mu omogućiti da izmiruje obaveze do 3. decembra.

Foto: Tanjug/AP


Trenutni nacionalni dug SAD-a je oko 28,4 biliona dolara, a shodno pomenutom dogovoru moći će da se poveća na oko 28,8 biliona.

 

Sa nestrpljenjem se očekuje glasanje Senata

 


Izjava vođe demokrata u Senatu usledila je samo dan nakon što je lider republikanske manjine Mekonel ponudio da se nađe rešenje za izlazak iz ćorsokaka, kako bi se sprečila preteća blokada rada vlade i posledični ekonomski pad. Očekuje se da će Senat glasati o predlogu Šumera i Mekonela kasnije danas.

Republikanci i demokrate su u sukobu već nedeljama povodom zahteva vlade da Kongres do 18. oktobra usvoji povećanje ili suspendovanje ograničenja za zaduživanje države. Ministarstvo finansija je procenilo da će nakon tog roka ostati bez sredstava za izmirivanje finansijskih obaveza zemlje.

Foto: cdn.loc.gov

 

SAD nikada nisu kasnile s plaćanjem svojih dugova, a većina ekonomista predviđa da bi to dovelo do recesije i lomova na finansijskim tržištima.

Akcije na Vol Stritu su nakon izjave Šumera porasle, poguravši industrijski indeks Dau Džons naviše za 530 bodova, dok je indeks S&P 500 ojačao za 1,4 posto.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Ne propustite novu epizodu emisije "Na merama" - U subotu od 20h ulazimo u trag i nedodirljivima!
Live TV

Ne propustite novu epizodu emisije "Na merama" - U subotu od 20h ulazimo u trag i nedodirljivima!

Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…

05.12.2025

10:57

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set