Severnokorejski lider Kim Džong Un ovlastio je svoju sestru, zamenicu direktora Centralnog komiteta Kim Jo Džong, da izvrši inspekciju „pozadinskih" (logističkih) jedinica severnokorejske vojske kad god ona to odabere
Pošto je dugo vodila napore koji se uglavnom odnose na Južnu Koreju i Sjedinjene Države, Kim je sada u mogućnosti da utiče na logističke aktivnosti vojske.
Izvor Dejli NK u Pjongjangu rekao je u petak da su ključni politički, administrativni, operativni, bezbednosni i logistički komandanti u korpusu i štabovima severnokorejske vojske dobili „hitno naređenje" od Kim Džong Una 11. novembra. Naređenje je bilo u oblik „razgovora" koji je severnokorejski lider vodio sa ključnim zvaničnicima u Centralnom komitetu vladajuće partije.
Suština razgovora bila je u tome da je Kim ovlastio svoju sestru da pregleda „u bilo kom trenutku, bez upozorenja" celokupnu logistiku i napore severnokorejske vojske, uključujući održavanje kasarni, hranu, odeću i gorivo. Naredba je navodno uključivala detaljno objašnjenje zašto je Kim dala ovlašćenje.
Prema izvoru, Kim je 8. novembra razgovarao o stanju vojske Severne Koreje sa svojom sestrom i najvišim ličnostima Centralnog komiteta, kao što su sekretar partijske organizacije Džo Jong Von i direktor Odeljenja za smernice vojne vlade Oh Il Džong.
Razgovor prikazan u naredbi je bio sledeći.
Oh je 8. novembra izvestio o nalazima svoje sveobuhvatne studije unutrašnjih uslova u vojsci Severne Koreje sa Osmog partijskog kongresa na početku godine do danas, neposredno pre početka zimske obuke 1. decembra.
Ohova misija utvrđivanja činjenica usledila je nakon naredbe Kima da se ispita stanje severnokorejske vojske.
U svom izveštaju, Oh je ispričao nebrojene primere vojnika koji su poslati kući da se oporave od neuhranjenosti ili bolesti, ili kompanije koje su doživele višestruko dezerterstvo. Uzrok je, rekao je, široko rasprostranjeno ilegalno gomilanje bogatstva u vojsci.
Rekao je da komandanti pozadinskih brigada, bataljona i četa i sekretari zaduženi za hranu i odeću koriste vojnu partijsku organizaciju da krade zalihe kako bi zadovoljili svoje interese, pripremajući knjige u tom procesu.
Nakon što je tiho slušao izveštaj, Kim je pogledao svoju publiku i ispričao da su Džo Jong Von i najviši vojni zvaničnik Ri Pjong Čol dali suprotne odgovore na pitanje posle Osmog partijskog kongresa da li bi severnokorejska vojska mogla brzo da nokautira Južnu Koreju ako stranka naredi to.
Ri je rekao da bi vojska mogla da se gura do reke Nakdong u Južnoj Koreji i ujedini poluostrvo „odmah" po Kimovom naređenju. Džo je, s druge strane, rekao da severnokorejska vojska nije u stanju da se bori zbog nestašice snabdevanja pozadi i velike neuhranjenosti njenih vojnika.
Foto: Tanjug/AP
Kim se prisetio kako se njegova sestra, koja je u to vreme sedela pored njega, složila sa Joinom procenom i rekla da će, ako stranka odobri, ona tajno pregledati pozadinske jedinice vojske i podneti iskrene, iskrene izveštaje o onome što je videla. Kim je rekla da su obratili više pažnje na ono što su Džo i njegova sestra rekli, takozvani „junski incident" se ne bi dogodio.
„Junski incident" se verovatno odnosi na neizvršenje specijalnog naređenja koje je izdao Kim tokom Trećeg plenarnog sastanka Osmog centralnog komiteta, koji je održan u junu.
Na osnovu informacija koje je dobio Daili NK, Kimova posebna naredba je pozvala na „normalizaciju" javnih namirnica. Međutim, kada su vlasti pokušale da reše trenutne probleme puštanjem vojnih prodavnica hrane, saznale su da su pozadinska vojna skladišta prazna. Ovo je imalo ozbiljne posledice, uključujući i kažnjavanje niza nadležnih zvaničnika.
Tokom razgovora, Kim je rekao da ju je izbor njegove sestre u Komisiju za državne poslove na petom sastanku 14. Vrhovne narodne skupštine u septembru ovlastio da preuzme dužnosti komandanta pozadinskog područja vrhovne komande Severne Koreje „iz priznanja da je fizičko stanje vojske a pripreme za snabdevanje bile su ozbiljni problemi." Rekao je da će se sveobuhvatni izveštaji inspekcija njegove sestre odraziti na nacionalnu politiku u vezi sa naporima vojske u pozadini.
S obzirom na to da je razgovor upućen vojsci u obliku hitnog naloga, vojno osoblje navodno kaže da moraju biti oprezniji nego inače tokom zimske obuke jer Kim Io Jong ili njeni oficiri za navođenje mogu da se pojave „bilo kada i bilo gde". Izvor je rekao da su tenzije u vojsci visoke jer bi osoblje moglo biti lišeno svojih pozicija ako inspektori otkriju da njihove jedinice nisu u stanju da se bore.
Malo je svetskih lidera koji su obavijeni velom tajne kao severnokorejski vođa Kim Džong-un. Otkad je stupio na vlast 2011. godine ne prestaje da se govori o njemu, dok se istovremeno malo zna o njegovom životu
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Malo je svetskih lidera koji su obavijeni velom tajne kao severnokorejski vođa Kim Džong-un. Otkad je stupio na vlast 2011. godine ne prestaje da se govori o njemu, dok se istovremeno malo zna o njegovom životu
Drago Parandilović, deda opozicionara Miloša Parandilovića, predsednika Novog lica Srbije, krenuo je danas iz Priboja kako bi prisustvovao veličanstvenom skupu u srcu Beograda i pružio podršku predsedniku Aleksandru Vučiću.
Ruski zagovornici najtvrđe linije traže od predsednika Rusije Vladimira Putina da odustane od diplomatije i drastično pojača rat protiv Ukrajine, piše Rojters, posle serije ukrajinskih napada dronovima na Moskvu, Sankt Peterburg i Krim, kao i smrtonosnih napada na putničke autobuse.
Srpska dijaspora iz Beča krenula put Beograda kako bi prisustvovala veličanstvenom skupu SNS-a pod nazivom "Srbija, moja porodica" i pružila podršku politici predsednika Aleksandra Vučića.
Pohvale koje je evropska komesarka za proširenje Marta Kos izrekla Srbiji zbog usvajanja pravosudnih zakona u parlamentu, naišle su na opšte neodobravanje tajkuna i jednog od lidera opozicije u pokušaju Dragana Đilasa.
Ivan Kopitović, jedan od osnivača regionalnog Adria foruma sa sedištem u Podgorici, bivši funkcioner Demokratskog Fronta i politički analitičar, osudio je odluku crnogorskih vlasti da zabrani ulazak Draganu J. Vučićeviću, glavnom uredniku Informera, ulazak u tu zemlju.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvovaće sutra prikazu novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije (VS) na vojnom aerodromu "Pukovnik-pilot Milenko Pavlović" u Batajnici
Vanja Vukša, mlade devojka koja je stigla u centar Beograda kako bi prisustovala velikom skupu ispred Skupštine Srbije, poslala je udarnu poruku mladima u Srbiji.
U Grčkoj su saobraćajni prekršaji strogo kažnjivi, a među najskupljima su prekoračenje brzine čija kazna može dostići i do 8.000 evra, kao i prolazak kroz crveno svetlo zbog čega možete biti kažnjeni sa čak 4.000 evra!
Na društvenim mrežama osvanulo je šokantno iskustvo Srbina koji je, kako kaže, pretpreo pravu torturu sa jednim Grkom, koji svakodnevno ponižava i vređa svoje mušterije!
Nova deonica Moravskog koridora od petlje Adrani kod Kraljeva do Preljine kod Čačka juče je svečano otvorena, a saobraćaj je pušten danas u 09:00 sati.
Srbija je među evropskim zemljama sa najnižim nivoom potrošačkih cena od oko 62,5 odsto proseka u Evropskoj uniji, pokazuje analiza zasnovana na najnovijim podacima Evrostata.
Više javno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo je istragu protiv četvorice muškaraca zbog postojanja osnova sumnje da su 5. juna 2026. godine izvršenjem različitih krivičnih dela učestvovali u bacanju bombe na porodičnu kuću S.Č. na teritoriji opštine Novi Beograd.
Iznoseći svoju odbranu pred Višim tužilaštvom u Beogradu, Danka Vuković, supruga Saše Vukovića Bosketakoji se sumnjiči da je 12. maja u restoranu "27" na Senjaku ubio Nešovića, ispričala je da je izričito bila protiv druženja njenog muža sa Aleksandrom Nešovićem.
Specijalno policijsko odeljenje po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva Crne Gore izvršava hitne dokazne radnje lišenja slobode više osoba u Rožajama, što je treći talas hapšenja zbog šverca cigareta.
Sve više se priča o motivu likvidacije Darka Veskovića Prike, a prema nezvaničnim saznanjima, mogao bi biti povezan sa njegovim navodnim kontaktima sa istražnim organima i spremnošću da govori o pojedinim događajima iz kriminalnog miljea.
Slavni glumac i reditelj Radoš Bajić odlučio je da svoj godišnji odmor provede u Srbiji, tačnije u svom voljenom zavičaju, selu Medveđa kraj Trstenika.
Promene u učestalosti mokrenja kod pasa mogu ukazivati na probleme sa bubrezima, dijabetes ili bolesti mokraćnih puteva, zbog čega ih ne treba ignorisati.
Neverovatni podvizi kojima se pomeraju granice ljudske izdržljivosti ne prestaju da iznenađuju, a jedan Nemac sada je postavio rekord koji je mnoge ostavio bez reči.
Starinski kolač sa orasima, mekanom korom i laganim kremom od slatke pavlake godinama se priprema za slave i porodična okupljanja, a krasi ga jednostavna izrada i elegantan izgled.
Iako je Miloš Teodosić rođen u Valjevu, njegovu suprugu, od koje se razvodi, Jelisavetu Orašanin, Valjevci su retko kad mogli da vide u gradu, o čemu su sad i govorili.
Orkestar Perice Jaćimovića nastupio je na velikom narodnom veselju u Kraljevu, organizovanom povodom otvaranja auto-puta, a svečanosti je prisustvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.