STUDIJA UPOZORILA NA NEŠTO NEVEROVATNO! Evo šta bi na Arktiku moglo da zameni sneg... PRETI LI PLANETI GLOBALNO ZAGREVANJE?!
Podeli vest
Kiša bi mogla zameniti snežne padavine na Arktiku decenijama pre nego što se mislilo, pokazala je studija, koja upozorava na to da bi promena uzrokovana globalnim zagravanjem mogla imati posedice izvan te regije
Na magistralnom putu od Užica ka Zlatiboru došlo je do saobraćajne nezgode, što je uz sneg koji intenzivno pada napravilo veliki zastoj u saobraćaju. Ranije danas, autobus pun putnika sleteo je sa puta kod Kremne
03.12.2021
17:10
Upoređujući najnovije projekcije sa prethodnim klimatskim modelima, studija objavljena u naučnom časopisu "Nature Communications" procenjuje da će prelazak sa padavina u kojima dominiraju snežne padavine na one u kojima dominiraju kiše doći jednu ili dve decenije ranije.
Foto: pixabay.com
- Promene će biti ozbiljnije i desiće se mnogo ranije nego što se očekivalo i imaće velike implikacije na život na Arktiku i šire - izjavio je za AFP glavni autor studije Mišel Mekristal.
- Na primer, na jesen, kada se dešavaju najveće promene, centralni Arktik bi mogao da pređe od snežnih padavina do kiše oko 2070. godine, prema najnovijoj seriji modela, u poređenju sa 2090. u prethodnom setu - dodala je Mekristal sa kanadskog univerziteta Manitoba.
Foto: AP/Photo
Sve zavisi od stepena globalnog zagrevanja, uz trenutni stepen zagrevanja, kiša bi mogla da prevlada nad snegom na Arktiku pre kraja veka, kaže studija. Studija takođe otkriva da sa zagrevanjem ograničenim na 1,5 C, što je najambiciozniji cilj Pariskog klimatskog sporazuma iz 2015. godine, sneg bi i dalje dominirao Arktikom.
Gavin Šmit, direktor NASA Instituta Godard za svemirske studije, izjavio je da rezultati - impliciraju da se najgore posledice mogu izbeći ako zemlje ispune svoje namere da smanje emisije u skladu sa Pariskim sporazumom - Međutim, Šmit dodaje da veruje da studija ne dokazuje da će promena doći ranije nego što se očekivalo.
Foto: Pixabay
Tekst potpisa
Kad god, prelazak sa snega na kišu će verovatno imati velike efekte na arktički ekosistem i šire. Više kiše uz postojeći snežni pokrivač moglo bi da dovede do povećanja površinskog leda što bi onemogućilo irvase da traže hranu.
Manje snežnog pokrivača bi značilo da bi Arktik izgubio deo svoje sposobnosti da odbija sunčevu toplotu i svetlost sa površine Zemlje i to bi doprinelo zagrevanju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na magistralnom putu od Užica ka Zlatiboru došlo je do saobraćajne nezgode, što je uz sneg koji intenzivno pada napravilo veliki zastoj u saobraćaju. Ranije danas, autobus pun putnika sleteo je sa puta kod Kremne
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je danas da neće dozvoliti da Mađarska bude uvučena u rat i neće davati novac za Ukrajinu, naglasivši da će štititi interese mađarskih porodica.
Blokaderi su mnogo puta u poslednjih godinu i po dana pokazali da im ništa nije sveto, ali danas, kada pravoslavni vernici obeležavaju najveći hrišćanski praznik, Vaskrs, uspeli su da prevaziđu sami sebe.
Na društvenoj mreži Iks osvanula je šokantna objava na stranici studenata blokadera Elektrotehničkog fakulteta. Poruka poziva sve da izađu na izbore i podstaknu i one koji do sada nisu glasali, a u jednom delu se čak spominje da "čak i krađa glasova" ne bi smela da spreči pobedu.
Blokaderi su mnogo puta u poslednjih godinu i po dana pokazali da im ništa nije sveto, ali danas, kada pravoslavni vernici obeležavaju najveći hrišćanski praznik, Vaskrs, uspeli su da prevaziđu sami sebe.
Danas se održavaju parlamentarni izbori u Mađarskoj. Viktor Orban i njegova stranka Fides bore se za opstanak na vlasti, dok partija Tisa i njen lider Peter Mađar prete da sruše Orbanovu vladavinu nakon 16 godina.
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski čestitala je svim vernicima najveći hrišćanski praznik Vaskrs, otkrivši u emotivnom snimku malo poznate detalje iz svog privatnog života.
Kolinda Grabar Kitarović (57), nekadašnja predsednica Hrvatske, koja se po okončanju mandata 2020. godine uglavnom bavila privatnim biznisom u sferi poslovnog savetovanja i upravljanja i istraživanja tržišta, vraća se u politiku, bruje hrvatski mediji.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam šta je ovog puta radio poslanik blokader Dobrica Veselinović, zašto je najnoviji nadimak tajkuna političara Dragana Đilasa "Gagi Benč", kuda se kreće košarkaški trener Željko Obradović, o čemu priča političarka blokaderka Biljana Stojković, poznatija kao "Dabrica"...
Ekipa Informera sutra će tokom celog dana izveštavati iz Budimpešte, tokom parlamentarnih izbora koji se održavaju u Mađarskoj. Imaćemo ekskluzivni sadržaj, brojna uključenja sa lica mesta, izjave, fotografije sa birališta i ulica glavnog grada Mađarske.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije "Na merama" otkrili smo vam o čemu su pričali blokaderi Gagi Jovanović i Jelena Kleut, čime se u slobodno vreme bavi još jedan blokader - glumac Dragan Bjelogrlić, kuda je išao političar Vladan Đokić, da li se pevač Beki Bekić snašao u ulozi dede, kako je samozvanom revolucionaru Jovu Bakiću propao "pokušaj" dinstanja na protestu…
Kada mu se prošle godine iznenada upokojio otac, prečasni protonamesnik inž. Hadži Željko Jovanović nije bio siguran da li treba da nastavi gde je njegov otac stao - da vodi konjički klub.
U Srbiji je urađena prva transplantacija pluća, a istorijski poduhvat uradili su hirurzi Klinike za grudnu hirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.
Vaskrs je jedan od najvećih praznika u hrišćanskom kalendaru, a kao i svaki praznik, prate ga brojni običaji. Kod nas su prve asocijacije farbana jaja, uskršnje zeke i pilići, ali širom sveta postoje i veoma bizarni načini obeležavanja ovog praznika.
U Sinđelićevoj ulici u Valjevo došlo je do sudara automobila i bicikla, a sada se na društvenim mrežama pojavio snimak na kom se jasno vidi kako je došlo do nezgode.
Sve veći broj vozila i pojačan intenzitet saobraćaja, posebno u špicu i tokom praznika, ponovo otvaraju pitanje bezbednosti na putevima. Iako su kontrole sve češće, broj prekršaja pokazuje da mnogi vozači i dalje ignorišu osnovna pravila.
U Velikoj Gorici danas se dogodila stravična tragedija koja je potresla region. Policija je oko 10.50 sati dobila dojavu da je žena skočila sa stambene zgrade, a po dolasku na lice mesta zatekla je telo ispred zgrade.
Zamislite da ste u nepoznatom gradu i telefon vam je jedino sredstvo za snalaženje. Zato je važno da štedite energiju tokom putovanja, kako biste izbegli neprijatne situacije.
Paštašuta je jednostavno i brzo jelo koje potiče iz italijanske kuhinje, a idealno je kada želite topao, ukusan i zasitan obrok bez mnogo komplikovanja.
Pevačica Kaja Ostojić na najveći hrišćanski praznik Vaskrs sve obaveze ostavlja po strani i u potpunosti se posvećuje porodici, ali ove godine praznik provodi sa dozom nostalgije.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar