• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer.rs/Tanjug

16.12.2021

13:10

PANIKA u Francuskoj! Zatvorena ELEKTRANA SIVO, otkriveni kvarovi... Moguća nestašica struje?!

AP/Photo

Vesti

PANIKA u Francuskoj! Zatvorena ELEKTRANA SIVO, otkriveni kvarovi... Moguća nestašica struje?!

Francuski energetski gigant EDF saopštio je da je otkrio kvarove na cevima u bezbednosnom sistemu nuklearne elektrane Sivo i da će zatvoriti još jedan pogon jer koristi istu vrstu reaktora, prenosi Rojters

Incident je otkriven u vreme kada Francuska najavljuje veliki program izgradnje nuklearki, za razliku od susedne Nemačke koja se povukla iz nuklearne energije posle nuklearne katastrofe u japanskoj Fukušimi 2011. godine, prenosi Rojters.

Najveći francuski snabdevač električnom energijom je naveo da je otkrio kvarove u blizini zavarenih spojeva na cevima u kolu sugrnosnog sistema ubrizgavanja u dva reaktora elektrane Sivo u zapadnoj Francuskoj.

Jedan dobro upućen izvor u dešavanje rekao je Rojtersu da su defekti povezani sa korozijom.

Zbog otkrivenih kvarova, prekid rada u nuklearki Sivo trajaće duže nego što se očekivalo, saopštila je kompanija.

EDF je takođe najavio da će zaustaviti nuklearnu elektranu Šoz u istočnoj Francuskoj jer koristi istu vrstu reaktora.

Foto: AP/Photo

EDF


Ove odluke će rezultirati gubitkom električne energije od oko 1,0 teravat-sati do kraja 2021. godine, procenjuju u EDF-u, dodajući da će to dovesti do smanjenja njihove projekcije dobiti pre kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije (EBITDA) na 17,5 do 18 milijardi evra na bazi trenutnih tržišnih cena.

EDF je zaustavio jedan reaktor u nuklearki Sivo radi rutinske desetogodišnje kontrole u avgustu, a u novembru je iz prevetivnih razloga zatvorio i drugi reaktor u toj elektrani, najavljujući tada ponovno puštanje u rad 24. decembra.

Nuklearna energija učestvuje sa više od 70 posto u francuskom energetskom miksu.


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

Kako je Balkanski pakt postao mrtvo slovo na papiru
Društvo

Kako je Balkanski pakt postao mrtvo slovo na papiru

Bio je to ozbiljan podvig za tadašnje vreme kada je reč o štampanim medijima: Večernje Novosti su tog 9. avgusta 1954. u istom danu objavile vest da je na Bledu potpisan Ugovor o savezu, političkoj saradnji i uzajamnoj pomoći između Grčke, Turske i Jugoslavije.

09.08.2026

12:37

Hronika

Ulazio u tuđe automobile kao u svoje, pa se još i nakrao para: Tužilaštvo priložilo hitan zahtev za serijskog lopova iz Surčina
Hronika

Ulazio u tuđe automobile kao u svoje, pa se još i nakrao para: Tužilaštvo priložilo hitan zahtev za serijskog lopova iz Surčina

U Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu danas je doveden osumnjičeni R. P. (21), kojem je prethodno po nalogu javnog tužioca određeno zadržavanje do 48 časova od strane pripadnika UKP-a. Mladiću se na teret stavlja da je u periodu od 20. jula do 3. avgusta ove godine na teritoriji gradske opštine Novi Beograd ukrao čak 5 automobila.

09.08.2026

12:25

Zabava

Magazin

Džet set