Kada se 2015. godine na sceni pojavio ruski tenk "Armata" postalo je očigledno da Velika Britanija i Amerika nemaju tehniku odgovarajućeg nivoa, piše "Nešenel interest"
Vojni ekspert Vil Flenigan ukazuje da naoružanje NATO čine samohodna oklopna vozila koja, izuzev Iraka, nisu imali primenu na bojnom polju. Pre svega, to se odnosi na američka vozila M1 A2 „Abrams" i britanska „Čelindžer 2" koja su bila najnovija reč tehnike 90-tih godina.
Ta vozila sada postaju zastarela posebno u poređenju sa "Armatom".
Ona su do sada dolazila u dodir samo sa starim sovjetskim tenkovima T-72 u Iraku kada su pokazala visoku efikasnost, ali su u borbi sa pobunjenicima ispoljila i mane posebno kada se radi o savremenim protivtenkovskim sistemima i eksplozivnim napravama ručne proizvodnje.
Očigledno je da je NATO napravio veliku grešku u proceni, konstatuje autor članka.
- Od momenta kada se 2015. pojavio T-14 može se reći da su vojni stratezi NATO, kao i američko i britansko rukovodstvo, ignorisali činjenicu da su tenkovi i dalje veoma važni - rekao je Flenigan uz podsećanje da je Alijansa posle raspada SSSR povukla iz Evrope veliki deo tenkova, a da je kasnije, 2010. godine britanska vlada smanjila broj narudžbina tenkova „Čelindžer 2" za 40 odsto.
Tek kasnije je u Britaniji počela modernizacija ovih tenkova a Amerika je predložila program za unapređenje tenkova "Abrams". "Armata" je, prema mišljenju Flenigena, prvi novi tenk sa izmenjenom konstrukcijom od vremena Hladnog rata.
Autor ističe da ruski tenk ima manevarske ali borbene sposobnosti.
Tenk je opremljen najnovijim kompleksom aktivne zaštite "Afganit" za obaranje neprijateljskih raketa i granata, dok ni američki ni britanski tenk obično ne koriste nikakve sisteme zaštite.
Drugi problem britanskih i američkih tenkova je vatrena moć.
Osnovni tenk T-14 je razvijen u Uralskom konstruktorskom birou za transportnu mašinogradnju. Projektovanje tenka je počelo početkom 2010. godine, prvi prototip je napravljen 2013. godine. Po prvi put su oklopna vozila tipa "Armata" predstavljena javnosti 2015. godine na Paradi pobede 9. maja. Nekoliko tenkova T-14 "Armata" i BPM T-15 paradiralo je Crvenim trgom u Moskvi.
Ukoliko bi Zapad pokušao da inicira neku međunarodnu konferenciju koja bi dovela do izmene postojećeg Dejtonskog sporazuma ili da o istom trošku reši i pitanje BiH i pitanje Kosova onda bi bilo potpuno prirodno da svoje izaslanike imenuju i Rusija i Kina a možda i Indija, kao sile koje su protivteža zapadnih aspiracija ka Balkanu
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
mauser
pre 4 godine
Tek kada Armata prođe kroz pravu borbu, onda se može govoriti o njezini pravim karakteristikama.
Ukoliko bi Zapad pokušao da inicira neku međunarodnu konferenciju koja bi dovela do izmene postojećeg Dejtonskog sporazuma ili da o istom trošku reši i pitanje BiH i pitanje Kosova onda bi bilo potpuno prirodno da svoje izaslanike imenuju i Rusija i Kina a možda i Indija, kao sile koje su protivteža zapadnih aspiracija ka Balkanu
Monstruozno iživljavanje blokadera nad jednom starijom gospođom iz Mladenovca samo je još jedan dokaz ko su zgubidani u stvari, na koji način oni razmišljaju, kakvim se rečnikom služe, šta priželjkuju svima onima koji ne misle kao oni, a pogotovo građanima Srbije koji se usude da im protivreče.
Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj poručio je da bi Srbi u Vladi Crne Gore morali da podnesu ostavke posle skandalozne odluke da se zabrani koncert Mirka Pajčina poznatijeg kao Baja Mali Knindža u Pljevljima.
Ministar za javna ulaganja Darko Glišić gostovao je na TV Informer, gde se oštro osvrnuo na aktuelna politička dešavanja u zemlji, ponašanje opozicije, situaciju na fakultetima, kao i na pritiske sa kojima se Srbija suočava.
Predsednik SNS-a i savetnik predsednika Republike Miloš Vučević izneo je za Kurir televiziju ozbiljne optužbe na račun rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića, tvrdeći da mu je otvoreno pretio otporom i nemirima na univerzitetu.
Srpska napredna stranka u Mladenovcu reagovala je na jezivo blokadersko targetiranje njihove sugrađanke, samo zato što je iznela pohvale zbog napretka tog grada.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Kolumbijka Danijela privukla je veliku pažnju na društvenim mrežama nakon što je otkrila koji su je običaji u Srbiji najviše iznenadili dolaskom u našu zemlju.
Možda bi neko na njenom mestu postupio drugačije, ali gest mlade Prokupčanke, koja je želela da ostane anonimna, dokaz je i vaspitanja, poštenja i odgovornosti.
Crnogorska policija na graničnom prelazu Šćepan Polje, prilikom ulaska u Crnu Goru, uhapsila je D.C. (35), državljanina Republike Srbije, koji se nalazio kao saputnik u vozilu.
Zaječarski Viši sud 15. maja izrekao presudu okrivljenima za jedno od najmonstruoznijih ubistava, ubistvo rudara, Dejana Paunovića. Njegova žena Slađana Paunović koja stoji iz planiranja zločina osuđena je na 20 godina robije. "Crna udovica" nije jedina koja leži kaznu za najkrvavija krivična dela.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar