Ruski tenkovi i vojnici za samo nekoliko nedjelja mogli bi da pređu ukrajinsku granicu i tako izazovu sveopšti sukob u Evropi, tvrdi jedan od najviših kijevskih generala Aleksander Pavljuk
U intervjuu objavljenom u britanskom listu Tajms, general-potpukovnik Aleksander Pavljuk rekao je da bi upad mogao biti izveden u danima nakon Zimskih olimpijskih igara, koje bi trebalo da budu održane u Pekingu sledećeg meseca.
"Datum koji nas brine je 20. februar", rekao je on, tvrdeći da bi ruski predsednik Vladimir Putin verovatno želeo da izbegne da uvredi Kinu tako što će zaseniti Igre ratom.
Pored toga, ovaj datum označava kraj planiranih rusko-beloruskih zajedničkih vojnih vežbi na granici sa Ukrajinom, prenela je Russia Today.
Pavljuk, koji je služio u sovetskim oružanim snagama u poslednjim godinama postojanja SSSR, rekao je da je uveren u sposobnost svojih trupa da se bore protiv Rusije, uprkos većim vojnim sposobnostima ove nacije.
"Imamo oko pola miliona ljudi koji su prošli kroz rat u ovoj zemlji u kojem su ili izgubili nekoga ili nešto. Pola miliona onih koji su izgubili krv rođaka, izgubili domove ili prijatelje, a spremni su da golim rukama rasture Ruse", rekao je Pavljuk.
Prema njegovom mišljenju, ukoliko ukrajinski obaveštajci mogu da predvide pravac napada Rusije, to bi nanijelo snažan udarac Putinovim trupama.
"Putin shvata da posle velikih gubitaka njegova vojska može sama da se zaustavi. U ovome ne možete verovati intuiciji. Radi se o hladnoj računici", objašnjava Pavljuk.
Foto: Reuters
Ukrajinski i zapadni zvaničnici već mesecima upozoravaju da strahuju od neposredne invazije Rusije i ukazivali su na kretanje trupa Moskve u blizini granice sa Ukrajinom, gde se okupilo preko 100.000 ruskih vojnika.
Kremlj je u više navrata negirao da ima bilo kakve agresivne namere, insistirajući da jednostavno pomera snage unutar sopstvene teritorije i pozivao je na bezbednosne sporazume sa NATO - vojnim blokom predvođenim SAD.
Foto: AP/Photo
Međutim, uprkos Pavljukovom upozorenju, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je građanima u televizijskom obraćanju da rizik od invazije nije porastao.
Sekretar kijevskog Savjeta za nacionalnu bezbednost Aleksej Danilov u ponedjeljak je takođe pokušao da umanji značaj pretnje, nazivajući je "panikom" izazvanom iz "geopolitičkih i domaćih" razloga.
SAD i NATO dovlače vojsku i naoružanje u svoje istočnoevropske saveznice, prvenstveno na granicu Rumunije sa Ukrajinom, odakle bi brzo i lako mogli da uđu na ukrajinsku teritoriju. Da su u toku ozbiljne priprema za sukob svedoče i najnoviji snimci koji se masovno dele na društvenim mrežama
Dnevni red posete ruskog predsednika Vladimira Putina Pekingu pokazuje da Kina ruskom lideru daje izuzetno važan politički tretman, mnogo širi i sadržajniji od protokola koji je pratio nedavnu posetu američkog predsednika Donalda Trampa.
Kineski predsednik Si Đinping rekao je američkom predsedniku Donaldu Trampu da bi ruski predsednik Vladimir Putin mogao da zažali zbog odluke da pokrene rat u Ukrajini.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ocenio je da Kijev mora da reaguje zbog odluke Vladimira Putina da stanovnicima Pridnjestrovlja pojednostavi dobijanje ruskog državljanstva.
Evropska unija je u prvom tromesečju 2026. kupila više ruskog tečnog prirodnog gasa nego ikada ranije, i to u trenutku kada Brisel najavljuje potpuno zatvaranje vrata ruskim energentima.
Jermenija bi, ukoliko nastavi sadašnji spoljnopolitički kurs i ubrza približavanje Evropskoj uniji, mogla da se suoči sa posledicama sličnim onima koje su promenile Ukrajinu, poručio je ruski predsednik Vladimir Putin.
Uspešno lansiranje strateškog raketnog kompleksa „Sarmat“ predstavljalo je snažan signal Zapadu da Rusija nije oslabljena sukobom u Ukrajini i da nastavlja modernizaciju svog nuklearnog arsenala, piše kineski portal Sohu.
Predsednik Rusije Vladimir Putin posetio je čuveni Moskovski institut za termotehniku i tom prilikom poslao nedvosmislenu poruku Zapadu da će Rusija nastaviti sa razvojem i modernizacijom svojih strateških nuklearnih snaga.
Državna duma Rusije usvojila je šokantan zakon koji predsedniku Vladimiru Putinu daje ovlašćenje da koristi oružane snage za oslobađanje ruskih državljana uhapšenih ili krivično gonjenih u inostranstvu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
zora
pre 4 godine
DA GOLIM RUKAMA RASTURE RUSE. Oni nisu svesni da u ovom ratu nece ratovati ljudi.
SAD i NATO dovlače vojsku i naoružanje u svoje istočnoevropske saveznice, prvenstveno na granicu Rumunije sa Ukrajinom, odakle bi brzo i lako mogli da uđu na ukrajinsku teritoriju. Da su u toku ozbiljne priprema za sukob svedoče i najnoviji snimci koji se masovno dele na društvenim mrežama
Aktivisti Srpske napredne stranke (SNS), koji su kod Slavije postavili štandove stranke, napadnuti su od strane blokadera, koji su na njih nasrnuli noževima, suzavcem i teleskop-palicama.
Kina je danas demantovala tvrdnju Fajnenšel tajmsa da je kineski predsednik Si Đinping rekao predsedniku SAD Donaldu Trampu da bi ruski predsednik Vladimir Putin "mogao da zažali zbog pokretanja invazije na Ukrajinu".
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević govorio je o skandaloznoj politici koju vodi tzv. rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić, koji je upravo pokazao način na koji se bori za svoje "studente".
Potpredsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) i narodni poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srbije, Boris Bajić na sednici Skupštine objasnio ko su i šta su blokaderi.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Na pijacama u Vranju paprika, bilo da je zelena, crvena, slatka ili ljuta, neizostavni deo je prodaje. Međutim, ovih dana Vranjanci su na ozbiljnim mukama zbog cene ovog povrća koja ide i do 600 dinara po kilogramu.
Na magistralnom putu Tutin–Novi Pazar, u mestu Nadumce, danas je došlo do teške saobraćajne nezgode kada je putnički automobil marke "pasat" sleteo sa puta u kanjon Sebečevske reke.
U sarajevskoj Opštini Centar, na putu raskrsnice ulica Terezija-Vrbanja, juče se oko 18.25 časova, dogodila saobraćajna nesreća u kojoj je jedna osoba povređena.
Legendarna Katinkina kuća na Dedinju bila je mesto snimanja kultnih ostvarenja poput "Srećnih ljudi", "Žikine dinastije" i filma "Davitelj protiv davitelja".
Glumica Milena Dapčević dobijala je anoniman pretća pisma jer je bila u vezi sa istaknutim partizanskim borcem Pekom Dapčevićem što je u tadašnje vreme bilo neprihvatljivo.
Kontroverzni biografski film "Majkl" do sada je zaradio neverovatnih 700 miliona dolara širom sveta, ostavljajući iza sebe sve skandale koji ga prate od prvog dana snimanja.
Verovatno ste se već susreli sa onim malim poljem "Ja nisam robot" koje treba da označite na mnogim sajtovima. To je funkcija poznata kao reCAPTCHA, koja pomaže u razlikovanju stvarnih korisnika od automatizovanih botova.
Bigl po imenu Fin, koji je čitav život proveo u laboratorijskom kavezu, prvi put je osetio slobodu. Njegova reakcija kada je ugledao more je zapalila internet.
Zova je sada u punom cvetu, a budući da vrlo brzo prođe, iskoristite lepe dane da odete u prirodu, naberete je i napravite sok koji možete piti tokom vrelih dana.
Za ljude koji žele psa koji i u odraslom dobu ostaje mali i ne zauzima mnogo prostora, pojedine rase predstavljaju idealan izbor za takav način života.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar