Nekadašnji ambasador Srbije u Moskvi Miroslav Lazanski je decembra 2014. godine, povodom tada aktuelne krize u Donbasu, ukazao da cela priča oko Ukrajine nije samo Ukrajina, već da je to, pre svega, priča o odnosu Zapada, NATO i Rusije
"To je pre svega priča o odnosu Amerike i Rusije, odnosno Zapada, NATO i Rusije. Moskva je tražila od NATO da joj garantuje da Ukrajina neće ući u NATO. Kad bi Ukrajina pristala na status vojne neutralnosti definisane i zagarantovane, mislim da bi se ovo u Donbasu smirilo", kazao je tada Lazanski, podseća Sputnjik Srbija.
"Rusija da živi s time da joj NATO izađe na granice u Ukrajini - to je pitanje života i smrti", rekao je svojevremeno Lazanski.
On je tom prilikom upozorio da će Evropa ući u rat ako ne dođe do strateškog kompromisa između Zapada i Rusije, NATO i Rusije, Amerike i Rusije.
Lazanski je podsetio da je Rusija vratila Krim i da kontroliše celo Crno more.
"Krim je nepotopivi nosač aviona u Crnom moru. Krim je završena priča, o tome više ne vredi ni razgovarati. Ukrajina ako uđe u NATO, ona u tim granicama u NATO ući neće", ukazao je Lazanski.
Foto: printscreen
Miroslav Lazanski
On je naveo i da, kako Amerikanci nisu mogli da dozvole da ruske rakete, koje lete pet minuta do Vašingtona, budu na Kubi, tako i Moskva ne može da dozvoli da američke rakete budu u Ukrajini i lete četiri minuta do Moskve.
Povodom nastojanja Ukrajine da uđe u NATO, Lazanski je rekao:
"Svaka zemlja koja ima nerešen teritorijalni problem, a posebno ako ga ima sa susedom kao što je Rusija, apsolutno ne može da uđe u Severnoatlantsku alijansu, jer NATO nije lud da prima države koje mu u miraz donose takav teritorijalni spor. Ukoliko bi Ukrajina krenula ka NATO, Ukrajina se deli na sva dela dolinom reke Dnjepar, ruske trupe ulaze u jugoistočni i južni deo i gotovo".
"Hoće li Amerika da rizikuje uništenje Njujorka, vašingtona, Los Anđelesa zbog jednog Kijeva i lopova u Kijevu? Ukrajina je najkorumpiranija zemlja u Evropi. U NATO može samo da uđe najsiromašniji, zapadni deo Ukrajine, a da što se tiče istočnog dela, to Rusi neće dozvoliti", dodao je Lazanski.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da ukrajinska protivvazdušna odbrana i dalje nema dovoljno kapaciteta za presretanje ruskih balističkih raketa, naglašavajući da je dodatna zapadna vojna pomoć ključna za zaštitu gradova i kritične infrastrukture.
Ukrajinske vlasti dobile su upozorenje od Sjedinjenih Američkih Država o mogućnosti velikog ruskog vazdušnog napada u naredna 72 sata, prenose izvori bliski ukrajinskim bezbednosnim strukturama.
Dok se borbe u Ukrajini nastavljaju bez radikalnih pomeranja na većem delu linije fronta, u zapadnim vojnim i obaveštajnim krugovima sve češće se postavlja ključno pitanje: zbog čega Rusija, uprkos očiglednim i ogromnim vojnim resursima, ne pokušava da izvede mnogo širu i masovniju ofanzivu?
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev izjavio je da nema potrebe za novom mobilizacijom u Rusiji, ocenivši da su tvrdnje o njenoj pripremi "otvorena provokacija" i deo, kako je naveo, neprijateljske propagande.
Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin ocenio je da odluke o razdvajanju Srba u više država nisu bile u skladu sa međunarodnim pravom, optužio Zapad da je prekršio obećanje o neširenju NATO i kazao da će Ukrajina izgubiti svoje zapadne teritorije.
Ruski udari praktično su izbacili Odesu iz funkcije kao jednu od ključnih ukrajinskih luka, dok je nedostatak raketa za sisteme „Patriot“ ostavio Ukrajinu bez odgovarajuće zaštite, ocenio je profesor Univerziteta u Čikagu Džon Miršajmer.
Sjedinjene Američke Države i Ukrajina razgovarale su o uvođenju prekida vatre u vazdušnom prostoru, a predlog bi trebalo da bude predstavljen Rusiji tokom novog kruga mirovnih pregovora.
Prema prvim informacijama, u glavnom gradu Ukrajine aktivirana je protivvazdušna odbrana, dok se okolnosti eksplozija i dalje utvrđuju. Ruski izvori tvrde da su u napadu korišćeni S-400 i "Iskander".
Rumunski borbeni avion F-16 oborio je bespilotnu letelicu koja je ušla u vazdušni prostor Rumunije, saopštio je predsednik Rumunije Nikušor Dan, što je najnovije narušavanje vazdušnog prostora članice NATO-a.
Vojni stručnjak Aleksandar Perendžijev optužio je NATO da je učestvovao u pripremi masovnog napada dronovima na distributivne centre Vajldberisa u Kotovsku i Elektrostalju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Služba za borbu protiv terorizma i ekstremizma podnela je krivičnu prijavu protiv javne tužiteljke u penziji Jasmine Paunović i urednika Jutjub emisije "Lučić inserti" Dejana Lučića zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo "Rasna i druga diskriminacija u saizvršilaštvu".
Bombardovanje Jugoslavije, kao i vojne intervencije u Iraku i Libiji, pokazuju šta bi Aziji moglo da donese formiranje novog vojnog bloka po uzoru na NATO, upozorio je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Andrej Rudenko.
Lider opozicije Miroslav Aleksić ponovo je uvučen u sopstvene laži i licemerje. Dok javno drami kako se navodno bori za srpskog seljaka, brojke i činjenice ga brutalno demantuju i razobličavaju - budžet za poljoprivredu danas je veći za neverovatnih 268,75 odsto u odnosu na vreme kada su on i njegovi žuti pajtaši pustošili Srbiju.
Poslanik SSP Goran Petrović, pokušao je u parlamentu da izvede jeftin politički performans i popljuje srpsku ekonomiju, ali se toliko spleo u sopstvenim lažima da je izazvao opšti smeh i nevericu u sali.
Posle objavljivanja informacije da je u čekaonici državne zdravstvene ustanove u kojoj radi dr Dejan Hristov, istaknuti niški blokader i kandidat na tzv. studentskoj listi, postavljena reklama za njegovu knjigu "O srcu (mom i vašem)", oglasio se prof. dr Boris Đinđić, internista, endokrinolog i direktor Klinike za kardiologiju Univerzitetskog kliničkog centra Niš.
Porodica Knežević iz Bajine Bašte, čiji je sin Andrija vodio tešku borbu sa retkim oboljenjem krvnih sudova mozga, donela je odluku da sredstva koja su ostala na njegovom računu u Humanitarnoj fondaciji "Budi human" budu preusmerena drugom detetu kojem je pomoć neophodna.
Turisti koji planiraju letovanje na popularnim destinacijama u Grčkoj moraće da izdvoje pozamašnu sumu novca, jer se na pojedinim plažama set ležaljki i suncobrana naplaćuje i do čak 500 evra.
Na platou ispred Doma kulture u Loznici leti je živo i razigrano. Početak ove sedmice obeležio je nastup ovdašnjeg Kulturno-umetničkog društva "Karadžić". Za gledaoce - praznik za oči i uši, a za igrače...
Kritično nizak vodostaj Dunava već utiče na energetski sektor i snabdevanje naftnim derivatima, a posledice ovakve hidrološke situacije mogle bi da budu još izraženije ukoliko se trend nastavi, upozorila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
Grupa Srba pojavila se danas pred Okružnim sudom u Beču gde im se sudilo za brutalne upade u austrijske domove, predstavljajući se lažno kao vodoinstalateri.
Ubistvo Vere iz Srbije u Dalasu ponovo je otvorilo bolnu temu tragičnih sudbina naših državljanki koje su poslednjih godina izgubile život van granica naše zemlje. Od Amerike, preko Slovenije i Švajcarske, pa do Austrije, iza svakog slučaja ostale su jezive okolnosti zločina, porodice koje traže odgovore i priče koje su potresle region.
Prema navodima Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), članovi kriminalne grupe osumnjičene za ubistvo Saše Klikovca i stvaranje kriminalne organizacije koristili su kriptovanu aplikaciju "skaj" za međusobnu komunikaciju, čak i dok su se nalazili u Istražnom zatvoru u Spužu.
Najbolje vreme za intimnost često nije kasno uveče uz ugašena svetla, kao što mnogi automatski misle. Seksolozi ističu da žensko telo ima svoj unutrašnji sat u kojem hormoni radosti dostižu vrhunac, donoseći brže uzbuđenje i intenzivniji užitak.
Abigejl Račford jedna je od najpoznatijih američkih manekenki i influenserki. Na mrežama je prati blizu deset miliona ljudi, a pažnju svojih pratilaca redovno privlači provokativnim fotografijama i atraktivnim objavama.
U urnebesnom TikTok videu koji je oduševio korisnike širom sveta, glavni akter je preslatki pas Džordž, čija je sličnost sa čuvenim Čubakom iz kultne franšize Ratovi zvezda apsolutno neverovatna.
Broj hotelske sobe može da utiče na kvalitet vašeg odmora više nego što mislite. Iako većina gostiju obraća pažnju na pogled, veličinu sobe ili sadržaje, stručnjaci ističu da i njen položaj u hotelu može biti presudan za miran san.
Voditeljka TV Pink-a, Dea Đurđević, porodila se i na svet donela devojčicu, a njen partner Lazar bio je prvi koji je stigao na slavlje povodom dolaska ćerke.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.