LOŠE PROGNOZE ZA NEMAČKU PRIVREDU! Nakon nove Putinove odluke Inflacija ide i DUPLO brže!
Cena gasa nakon Putinove odluke skočila je sa 1.000 na više od 1.350 dolara po kubiku
23.03.2022
21:02
Informer/Fotomontaža
Vesti
Bombardovanje umetničke škole i porodilišta u Marijupolju, stambene zgrade koje gore u više gradova, više od 900 ubijenih civila za svega nekoliko nedelja ruske invazije - jezivi su prizori koji dolaze iz Ukrajine.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski optužio je još početkom marta Rusiju za ratne zločine nakon što su snage Vladimira Putina pokrenule napade za koje se veruje da su u njima korišćene kasetne i vakuumske bombe u pokušaju da preokrenu tok sukoba koji do sada gube.
Ukrajina je još na samom početku invazije tužila Rusiju Međunarodnom sudu pravde (MSP) u Hagu. Brutalni napad Rusije na Ukrajinu, kako piše CNN, pružio je niz dokaza koji su neke svetske lidere, uključujući američkog predsednika Džoa Bajdena, naveli da sve više koriste, kako je rekao portparol Kremlja “neoprostivu retoriku” – “ratni zločin”.
Iako se pojmovi poput “ratni zločinac” i “ratni zločini” često koriste kolokvijalno, oni imaju pravnu definiciju koja može da se koristi u potencijalnom krivičnom gonjenju. To uključuje i Ženevske konvencije koje navode namerno gađanje civila kao ratni zločin.
“Ratni zločinac”
Bajden je prošle srede rekao da veruje da je Putin “ratni zločinac” jer je naredio invaziju na Ukrajinu. To je bilo prvi put da je Bajden javno “obeležio” Putina tom frazom, ukazuje CNBC, i to nekoliko sati nakon što su se Zelenski i njegovi zvaničnici virtuelno sastali sa glavnim tužiocem Međunarodnog krivičnog suda u Hagu, koji je pre dve nedelje otvorio istragu mogućih ruskih ratnih zločina.
Dok takva istraga može da potraje godinama, ali je Međunarodni sud pravde je istog dana naložio Rusiji da odmah obustavi vojne akcije u Ukrajini, u presudi povodom tužbe Kijeva protiv Moskve.
Drugim rečima, Bela kuća pazi – ili je pazila – da se ne istrči pre nego što se oglase nadležni koji istražuju invaziju.
Foto: Tanjug/AP
“Komentari iz srca”
Sada je, međutim, pitanje šta će Bajdenovi komentari – praćeni nazivanjem Putina “ubilačkim diktatorom” i “čistim siledžijom” – značiti za dalji razvoj rata u Ukrajini.
I ne samo Bajdenovi.
Nakon ovako krupnog iskoraka američkog predsednika oglasili su se i drugi njegovi zvaničnici koji su do sada uglavnom izbegavali da brutalne napade na Ukrajinu okarakterišu kao “ratne zločine”, pozivajući se na tekuću istragu MSP oko toga da li taj termin sme da se koristi.
Čim je Bajden izustio: “Mislim da je on ratni zločinac”, pred novinarima na dešavanju nepovezanom sa Ukrajinom, pres sekretar Bele kuće Džen Psaki rekla je da je komentar došao “iz srca”.
Slično su ocenili i ostali.
- Kad govorite iz srca, kao čovek i vidite ono što smo svi videli, te užasne slike na televiziji, ruski napad na porodilište u Marijupolju, udare na stambene zgrade, škole, civilna naselja, teško je ne doći do takvog zaključka – izjavio je za CNN portparol Stejt departmenta Ned Prajs.
Državni sekretar Entoni Blinken je rekao da se “lično” slaže sa Bajdenovim “obeležavanjem” Putina, na šta je Psaki dodala da i on govori “iz srca”. Njegova zamenica Vendi Šerman je u petak ukazala da “svi to osećaju lično”, ali da moraju postojati dokazi pre nego što se donese pravna odluka.
Takođe, američki Senat jednoglasno je prošle srede usvojio rezoluciju kojom se Putin osuđuje kao ratni zločinac i osuđuje se ruska akcija u Ukrajini.
“Odnosi na ivici prekida”
Kremlj je Bajdenove komentare o Putinu nazvao “apsolutno neprihvatljivima i neoprostivima”.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova je u ponedeljak pozvalo američkog ambasadora Džona Salivana u Moskvu da ulože zvaničan protest zbog Bajdenove odluke da nazove Putina “ratnim zločincem”. Salivanu je rečeno da je to “dovelo rusko-američke odnose na ivicu prekida”, kako se navodi u saopštenju.
Američka ambasada u Moskvi “tvitovala” je da se Salivan sreo sa ruskim diplomatama kako bi zatražio konzularni pristup američkim državljanima pritvorenim u Rusiji, a CNBC navodi da je među njima Britni Griner, zvezda VNBA, ženske NBA lige.
Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov je u utorak potvrdio da je Salivanu uručena protestna nota. On je ponovio da su “rusko-američki odnosi na ivici prekida”, i da njihova budućnost zavisi od toga koji će put da odabere Vašington. Rjabkov je poručio da Vašington treba da napusti politiku eskalacije odnosa sa Rusijom i prestane da "upumpava oružje u Ukrajinu".
- Prestanite sa pretnjama Rusiji - rekao je Rjabkov, dodajući da potezi Vašingtona - koje samo pogoršavaju odnosa sa Moskvom - neće uticati na "rešenost Moskve da postigne svoje ciljeve u Ukrajini".
Direktor Roskosmosa Dmitrij Rogozin reagovao je u dramatičnijem maniru. Nakon što je Bajden rekao da je Putin “ratni zločinac”, Rogozin je objavio arhivski snimak na kojem Bajden kaže da je upravo on naložio bombardovanje Beograda 1999.
“Možda Bajdena treba podsetiti na to ko je ratni zločinac”, napisao je Rogozin prilažući snimak.
Šta ako Rusija i SAD prekinu odnose?
Rusija i SAD nikada do sada nisu prekidale svoje diplomatske odnose, piše “Indipendent”. Čak i u najtežim vremenima, poput Hladnog rata i Kubanske krize, dve strane nastavljale dijalog.
Ali, odnosi se već najmanje deceniju pogoršavaju. Iako je Bajdenov prethodnik Donald Tramp želeo bolje odnose sa Moskvom SAD su nastavile da nameću sankcije Rusiji. Mnogo ruskih diplomata je proterano u poslednjim nedeljama administracije Baraka Obame do čega je došlo zbog navodnog uplitanja Moskve u američke predsedničke izbore 2016. Rusija je u februaru proterala američkog diplomatu Barta Gormana, a nedelju dana kasnije SAD su proterale Sergeja Trepelkova i još 12 diplomata u Ujedinjenim nacijama pod optužbom za špijunažu.
Ipak, prekidanje odnosa između dve sile bilo bi bez presedana a posledice su možda nezamislive. Džon Herbst, direktor Evroazijskog centra Atlantskog saveta i bivši američki ambasador u Ukrajini, ocenio je da bi potencijalno prekidanje odnosa Rusije i SAD bilo “bez presedana”, ali ipak smatra da to ne bi promenilo širu geopolitičku sliku.
Herbst želi da Bajdenova administracija održi diplomatske veze sa Rusijom i smatra da Vašington treba da ima snažniji stav u pokušajima da zaustavi Rusiju. A diplomatija može da ide samo toliko daleko.
- Pokazali su sposobnost da nas, da to kažem uljudno, “odvrate” a manje uljudno “zastraše”, od preduzimanja akcije koja je veoma u našem interesu – rekao je on “Indipendentu” odnoseći se na Vašington.
Što se tiče ukrajinske strane, Zelenski u nedelju nije pokazao da je imalo zabrinut da će Bajdenova retorika poremetiti pregovore sa Rusijom. On je CNN-u rekao da je “spreman za pregovore” sa Rusijom. Ukrajinski i ruski pregovarači sreli su se do sada četiri puta od početka invazije.
Foto: AP/Photo
Putin bi mogao da bude optužen
Dok se retorika zaoštrila a invazija je u četvrtoj nedelji, moglo bi proći poprilično vremena dok Bajdenova izjava o “ratnom zločincu” dobije bilo kakvu pravnu težinu, kako piše CNN “ako ikad”.
Međunarodni sud pravde je rekao da će njegova nova istraga o mogućim ratnim zločinima Rusije obuhvatiti i sve ruske akcije u Ukrajini od 2013. do danas. Istrage MSP mogu da potraju godinama i do sada je doneto svega nekoliko presuda.
Ovaj sud sudi ljudima a ne zemljama i da se fokusira na one koji su najodgovorniji – lidere i zvaničnike. Iako Ukrajina nije članica suda – baš kao ni SAD ni Rusija – prethodno je prihvatila njegovu nadležnost.
Putin bi stoga, teoretski, mogao da bude optužen pred sudom zbog ratnih zločina na Krimu. Međutim, MKS ne vodi suđenja u odsustvu, pa bi Putin ili morao da bude predat sudu od strane Rusije ili uhapšen van svoje zemlje, što oboje deluje malo verovatno.
Situaciju u Ukrajini možete pratiti iz minuta u minut u blogu na našem portalu klikom OVDE.
Bonus video:
Cena gasa nakon Putinove odluke skočila je sa 1.000 na više od 1.350 dolara po kubiku
23.03.2022
21:02
SAD i dalje imaju mogućnost da podrže nastavak sukoba u Ukrajini, tvrdi ruski ambasador Rodion Mirošnik.
02.08.2026
10:31
Ruski predsednik Vladimir Putin navodno je pristao da tokom dva dana povezana sa posetom direktora CIA Džona Retklifa ne budu izvođeni masovni vazdušni udari na Kijev i okolinu, pod uslovom da Ukrajina u istom periodu ne napada Moskvu i severozapad Rusije, uključujući Sankt Peterburg.
26.08.2026
07:36
Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je tri ukaza čiji sadržaj nije javno objavljen upravo na dan iznenadne posete direktora CIA Džona Retklifa Moskvi, što je odmah pokrenulo spekulacije o tome šta se nalazi u dokumentima označenim brojevima 605, 606 i 607.
26.08.2026
06:15
126. 08. 2026. u 09:20
226. 08. 2026. u 09:20
126. 08. 2026. u 06:50
226. 08. 2026. u 06:50
Ruski raketni udar na područje Borispolja dok se nemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful nalazio u Kijevu predstavlja „jasnu uvredu Nemačkoj“, ocenio je dopisnik nemačkog Velta Kristof Vaner.
26.08.2026
05:14
Ruske snage izvele su tokom noći novi talas udara na ciljeve širom Ukrajine, a eksplozije i požari zabeleženi su u Dnjepropetrovsku, Harkovu, Černigovu i Zaporožju, dok je vazdušna uzbuna proglašavana u nizu regiona.
25.08.2026
06:32
Predsednik Rusije Vladimir Putin poručio je da je Moskva spremna da razgovara o završetku sukoba u Ukrajini, ali samo uz uvažavanje trenutnog stanja na terenu, dok je istovremeno najavio nastavak udara na ukrajinsku infrastrukturu kao odgovor na napade Kijeva duboko na ruskoj teritoriji.
25.08.2026
00:03
Ukrajinska kampanja za vojnu i logističku izolaciju Krima troši ogromne količine dronova i drugih sredstava, a predsednik Volodimir Zelenski sada je priznao da je novac namenjen Ministarstvu odbrane za drugu polovinu 2026. potrošen unapred i da je u vojnom budžetu nastala rupa od čak 27 milijardi dolara.
23.08.2026
14:39
Susret predsednika Rusije Vladimira Putina i američkog repera Kanjea Vesta moguć je tokom predstojeće posete muzičara Rusiji, izjavila je prva zamenica predsednika Odbora Državne dume za međunarodne poslove Svetlana Žurova.
21.08.2026
00:32
Povratak generala Sergeja Surovikina iz Afrike i njegov navodni sastanak sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom mogli bi da budu signal da se Moskva sprema za mnogo žešću fazu rata u Ukrajini.
20.08.2026
06:11
Penzionisani američki pukovnik Daglas Mekgregor ocenio je da poslednje poruke Vladimira Putina pokazuju da Moskva više ne namerava da vodi sukob u Ukrajini na isti način kao prethodnih godina, već da se priprema za odlučniju fazu rata.
18.08.2026
05:03
Miroslav Miki Aleksić doživeo je pravi debakl u Narodnoj skupštini, gde je prvo kukao što predsednik Aleksandar Vučić raspisuje nove izbore, zaboravivši da je samo godinu dana ranije sam bežao od birališta i tvrdio da "izbori nisu tema", dok je istovremeno uhvaćen u brutalnoj laži o ulaganjima u srpsku poljoprivredu.
26.08.2026
07:45
Bivši predsednik Srbije Boris Tadić definitivno je probio dno!
26.08.2026
08:30
Istaknuta članica "Proglasa" Ivanka Popović je progovorila i nokautirala i samu sebe i sve svoje političke saborce koji mesecima pravdaju haos, opstrukcije i politički cirkus na srpskim univerzitetima!
26.08.2026
09:23
Potpuni raspad sistema, pomračenje uma i nezapamćeni strah u redovima tajkunskih medija i blokaderske opozicije!
26.08.2026
08:55
Propagandista Branko Čečen otvoreno je izvređao narod koji podržava politiku predsednika Aleksandra Vučića, nazvavši ih manje obrazovanim građanima.
26.08.2026
08:15
Šampion Exatlona Marko Nikolić i voditeljka Jelena Dimitrijević odmerili su snage u akva kartingu i najavili drugu sezonu najvećeg sportskog rijalitija.
25.08.2026
15:41
Voditeljka "Druge strane Exatlona" Tijana Jović objavila je prve fotografije sa Exatlon poligona.
25.08.2026
13:20
Reper Pavle Bošković poznatiji pod umetničkim imenom Gazda Paja biće takmičar druge sezone sportskog rijalitija Exatlon.
25.08.2026
11:32
Bivša takmičarka najgledanijeg sportskog rijalitija "Exatlon" Milica Ohman odgovarala je na brza pitanja i otkrila šta joj je ostalo u najlepšem sećanju iz takmičenja.
24.08.2026
20:55
Nova sezona Exatlona još nije ni počela, a već se uveliko spekuliše o poznatim imenima koja bi mogla da zamene muzičku scenu najtežim sportskim poligonima.
24.08.2026
15:38
Na teritoriji Srbije trenutno je aktivno 35 požara na otvorenom prostoru, a najteža situacija i dalje je u Deliblatskoj peščari, dok su požari aktivni i na Stolovima kod Kraljeva, u Lukovu kod Vranja i na planini Goč.
26.08.2026
07:41
Zvanični srednji kurs dinara za evro danas iznosi 117,3838 dinara.
26.08.2026
07:00
U Srbiji će danas biti promenljivo oblačno vreme sa dužim sunčanim intervalima, a lokalna pojava kratkotrajne kiše ili pljuska očekuje se u brdsko-planinskim predelima. Najniža temperatura biće od 13 do 20 stepeni, a najviša od 30 do 34.
26.08.2026
06:45
Zbog planiranih radova na mreži, Elektrodistribucija Srbije najavila je isključenje struje.
26.08.2026
06:30
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Svetog mučenika Ipolita, rođenog neznabožca, koji je radio kao nadzornik u tamnici u Rimu, sve dok ga arhiđakon Lavrentije nije promenio.
26.08.2026
06:15
Muškarac S. N. (50) osumnjičen za silovanje na Banovom brdu uhapšen je sinoć, a objavljen je i snimak njegovog privođenja.
26.08.2026
07:18
Hotel na Novom Beogradu ponovo se našao na meti piromana nakon što je jutros oko 4 sata nepoznati muškarac bacio Molotovljev koktel ispred objekta.
26.08.2026
09:13
Mladić star 18 godina zadobio je teške povrede nakon što je uboden u leđa na Novom Beogradu, rečeno je u Hitnoj pomoći.
26.08.2026
06:59
Muškarac osumnjičen za silovanje žene na Banovom brdu ranije osuđivan za isto krivično delo kod Hipodroma, saznaje Informer. Samo što je izašao iz zatvora, policija sada traga za njim zbog napada na stariju ženu.
26.08.2026
06:30
U koordinisanoj akciji crnogorske policije, Uprave carina i tužilaštva uhapšen je D. R. (31) iz Podgorice, zbog sumnje da je pokušao da u Crnu Goru prokrijumčari skupocene mobilne telefone procenjene vrednosti veće od 2,6 miliona evra.
26.08.2026
04:00
Pevačica kantri muzike Doli Parton isrpičala je jednom prilikom da ju je deda tukao zbog načina oblačenja.
26.08.2026
09:50
Ikona kantri muzike Doli Parton preminula je od kancera u utorak 25. avgusta u 80. godini, čime je zvanično potvrđen uzrok smrti.
26.08.2026
09:40
Legendarna kantri pevačica Doli Parton govorila je o svojim teškim zdravstvenim problemima svega nekoliko dana pre nego što je preminula u 81. godini.
26.08.2026
09:34
Žan Klod Van Dam poljubio je Snežanu Savić na otvaranju Međunarodnog filmskog festivala u Nišu.
26.08.2026
09:12
Glumica Iva Štrljić pojavila se sinoć na svečanom otvaranju Međunarodnog filmskog festivala u Nišu i u potpunosti opčinila sve prisutne na crvenom tepihu.
26.08.2026
09:01
Lenja pita je tradicionalni kolač koji nikada ne gubi svoju popularnost. Ova posna verzija sa jabukama i orasima ne sadrži jaja, mleko ni margarin, a zahvaljujući jednostavnom testu i bogatom voćnom filu ostaje mekana, sočna i prijatno mirisna.
26.08.2026
10:30
Ako planirate da na jesen promenite frizuru, jedan trend se posebno izdvaja. U pitanju su duge, izražene šiške koje kosi daju prirodan pokret, bogatu teksturu i primetno više volumena. Ovakva frizura je odličan izbor za sve koji žele da osveže izgled, a da pritom zadrže dužinu kose.
26.08.2026
09:30
Zaposleni u Holandiji sve više koriste alate veštačke inteligencije (AI) na poslu, ali poslodavci znatno sporije uvode politike i inicijative kojima bi takvu upotrebu podržali, objavio je danas ekonomski časopis ESB.
26.08.2026
08:00
Lažna krempita je odličan izbor kada vam se jede sočan i kremast kolač, ali želite da izbegnete dugotrajno kuvanje fila i stajanje pored šporeta.
26.08.2026
06:00
Iako čak 60% parova barem jednom koristi prekid snošaja kao metodu kontracepcije, o tome se retko otvoreno govori. Iako je po učestalosti odmah iza kondoma i pilula, ova metoda se često neopravdano smatra 'početničkom' ili tinejdžerskom.
25.08.2026
23:20
Nova učesnica Elite 10, sedamnaestogodišnja Jovana Kosovac iz Novog Sada, već je uspela da privuče ogromnu pažnju javnosti, iako još nije ni zakoračila u Belu kuću.
26.08.2026
08:06
Pevačica Indira Aradinović Indi, otkrila je zbog čega je prekinula kontakt sa majkom nakon što se posvađala sa sestrom Editom Aradinović.
26.08.2026
09:59
Glumac Žan Klod Van Dam, bio je veoma raspoložen sinož u Nišu i nije skidao osmeh sa lica dok je pozirao fotoreporterima, a pored njega je bio i vlasnik Pinka Željko Mitrović.
26.08.2026
09:39
Milena Kačavenda, bivša učesnica "Elite 9" je bez dlake na jeziku komentarisala odnos Anđela Rankovića i Sofije Janićijević i nikada nije bila oštrija, a svojim stavovima ponovo je privukla veliku pažnju javnosti.
26.08.2026
08:42
Starleta Mina Vrbaški progovorila je o mogućnosti da se njen bivši pojavi u "Eliti 10", ali se i šokirala ulaskom maloletnice u pomenuti format.
26.08.2026
08:35
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.