AMERI I EU SU SVE OČEKIVALI OSIM OVOG! ŠOKANTNI OPORAVAK RUBLJE, SANKCIJE ZAPADA SU PROPALE? Zluradost zamenio očaj!
Podeli vest
Potpuni oporavak ruske valute i delimični oporavak berzi pokazuju da će Zapadu biti teško da izoluje i ruši ekonomije svojih protivnika. Precenili smo svoju ekonomsku moć
Nakon zapadnih sankcija, rublja je bila na ivici kolapsa. Pre sankcija jedan dolar je vredeo oko 75 rublji, a nakon sankcija išao je i do 140. Trgovanje na ruskim berzama, piše Ros Klark, urednik i kolumnista koji već tri decenije piše za Spektejtor, Dejli Telegraf i druge britanske medije, bilo je suspendovano zbog ogromnog pada vrednosti akcija.
Ruske trupe napuštaju nuklearnu elektranu u Černobilju i idu ka granici Ukrajine sa Belorusijom, saopštio je danas ukrajinski nuklearni operater Energoatom
31.03.2022
21:25
Zapadni političari nisu mogli da sakriju oduševljenje; Bajden je nekoliko puta rekao da je ruska ekonomija „uništena". Takođe je rekao da Rusija ne sme da otvori berzansko tržište jer bi ono iste sekunde doživelo kolaps.
Međutim, usledio je veliki obrt. Nakon određenih mera ruske Centralne banke, i naročito nakon Putinove najave da će Evropa gas plaćati u rubljama, ruska valuta se u potpunosti oporavila, odnosno povratila je vrednost koju je imala pre sankcija. Osim toga, Rusija je odlučila da uprkos Bajdenovom komentaru otvori Moskovsku berzu, i umesto da se dogodi kolaps koji je prevideo predsednik SAD - dogodio se rast ruskih akcija.
Zbog svega ovoga, vodeće zapadne medije poput Rojtersa, Asošiejted presa, Fajnenšel tajmsa i drugih preplavili su tekstovi koji dovode u pitanje efikasnost zapadnih sankcija. U tekstovima dominira zbunjenost povodom stabilizacije ruske valute, kao i utešna predviđanja da će sankcije na dugi rok ipak uspeti da poremete rusku ekonomiju.
Ispod sledi prevod jednog od takvih tekstova objavljenog u britanskom Spektejtoru.
Kolone tenkova su zaustavljene; jedan ili dva grada zauzeta od strane Rusa Ukrajinci su uspeli da povrate. Ratni napori Rusije u poslednjih dve nedelje idu traljavo - osim ako artiljerijsko gađanje i uništavanje stambenih blokova računate kao napredak na frontu.
Ali kako napreduje ekonomski rat koji se vodi protiv Rusije? Istina, Moskovljani više ne mogu da jedu u Mekdonaldsu, a luksuzna roba zapadne proizvodnje je nestala sa ruskih polica. Pa ipak, kurs dolara u odnosu na rublju počinje da liči na konvoj ruskih oklopnjaka. U prvim danima nakon što su sankcije stupile na snagu, rublja je neumoljivo tonula. Dan pre nego što je Putin umarširao u Ukrajinu, rublja je vredela 0,012 dolara. Do 8. marta kurs rublje je opao za skoro polovinu, na 0,007 dolara. I šta se potom desilo? Rublja je jačala iz dana u dan, da bi do danas praktično povratila kurs kakav je imala pre invazije.
Rusko tržište akcija se ne može pohvaliti istim uspesima. Ali otkako je delimično ponovo otvoreno prošle nedelje, i ono je naglo poraslo. Indeks Moskovske berze je 16. februara iznosio 3.646 poena. Ujutro 24. februara pao je za skoro polovinu, na 1.943. Ovog jutra on iznosi 2.377 (tekst je objavljen pre dva dana, rusko tržište akcija je nakon toga poraslo za više od deset odsto i nastavlja vrtoglavo da raste; prim. prev.). Za sve koji su bili dovoljno hrabri da investiraju u pravom trenutku - i dovoljno spremni da zažmure na etička pitanja - ruske akcije su bile jedna od najboljih investicija u poslednjih nedelju dana. To je neverovatno ako uzmemo u obzir sve očiglednije znake da rat ne ide dobro, i da bi Rusija dugo godina mogla da bude zaglavljena u ukrajinskoj ratnoj močvari.
Ovo pokazuje koliko će Zapadu biti teško da izoluje i ruši ekonomije svojih protivnika, ako je to nova realnost međunarodnih sukoba. Precenili smo sopstvenu ekonomsku moć. Koliko god želeli da mislimo kako bogati Rusi našu robu smatraju neophodnom, rusku ekonomiju zapravo pokreću energenti. A to je prilično profitabilan posao u ovom trenutku. Možda kupujemo manje nafte od Rusije, ali smo i dalje primorani da kupujemo njen gas. Štaviše, postoje dva veoma velika tržišta američkog gasa i nafte koja ne pokušavaju da bojkotuju ruska fosilna goriva. Umesto bojkota, Kina i Indija koriste prednosti koje im je otvorila ovakva situacija.
Indija je nakon invazije potpisala ugovore o kupovini šest miliona barela nafte od Rusije - upola manje nego što je kupila tokom cele 2021. Zašto? Zato što ruska nafta ide uz popust od oko 30 dolara po barelu. Indija i Kina bi vrlo lako mogle da nadoknade bilo koju količinu nafte koju Zapad odbije da kupi od Rusije. A ako te dve zemlje ne žele da se pridruže bojkotu ruskih energenata, mi povodom toga ne možemo da uradimo ništa.
Nikada ranije Zapad nije pokušao da na vojnu agresiju odgovori isključivo ekonomskim sredstvima. Mnogo je pitanja koja treba postaviti o mudrosti takvog pristupa. Da li zaista želimo da osiromašimo obične Ruse - ako pođemo od toga da uopšte možemo to da uradimo - znajući da bi to moglo da poveća njihovu podršku Putinu? Putin je, na kraju krajeva, stvorio narativ da je Rusija na udaru Zapada - i svaka sankcija koja pogađa obične Ruse samo će služiti kao dokaz istinitosti Putinove teze.
Ali još važnije je pitanje da li to uopšte funkcioniše. Zapad je do sada uspevao da ojača odbranu Ukrajine slanjem oružja u zemlju. To je bio uspeh. Ekonomske sankcije, iako se u početku činilo da štete Rusiji, sada deluju mnogo manje očigledno.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vrednost ruskih zlatnih rezervi je u oktobru prvi put u istoriji premašila 200 milijardi dolara, dok je udeo zlata u međunarodnim rezervama zemlje porastao na 32,9 odsto, pokazuju podaci centralne banke.
Ruske trupe napuštaju nuklearnu elektranu u Černobilju i idu ka granici Ukrajine sa Belorusijom, saopštio je danas ukrajinski nuklearni operater Energoatom
Eksplozija se 24. novembra dogodila u blizini vojne jedinice u predgrađu Čugujeva, u oblasti Harkov, gde su NATO instruktori obučavali pripadnike Oružanih snaga Ukrajine (OSU), a na lice mesta hitno su se uputila vozila hitne pomoći.
Nakon što su opozicioni ekstremisti pozvali na građanski rat u Srbiji, oglasio se narkoman i miljenik teroriste Aljbina Kurtija, Bogdan Bogdanović, koji je pružio podršku tom pozivu, ali, kao i uvek do sada, obrnuo priču kako bi napravio alibi i okrivio vlast u Srbiji.
Jedan od osnivača opozicionog Proglasa Miodrag Jovanović i opoziciona tužiteljka Jasmina Paunović potvrdili su u "Utisku nedelje", koji se emituje na antiskrpskoj televiziji Nova S, da je opozicija izvršila pritisak na tužilaštvo.
Ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu danas je napadnuta ekipa Informera i tom prilikom naš snimatelj je pogođen u glavu, rasečeno mu je čelo, a RTS i dalje krije da se radi o našoj ekipi!
Opozicionar Goran Ješić iako je tek izašao iz pritvora zbog nasilnog ponašanja i napada na policajca, omah je uputio stravične pretnje putem antisrpskih medija koji posluju u Beogradu kao što je Nova S.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Profesionalno udruženje novinara Srbije osudilo je još jedan napad vandala na novinarsku ekipu, koji se dogodio danas tokom nasilnog protesta opozicije u Novom Sadu.
Pančevac Luka Alerić podelio je na svojim društvenim mrežama video u kojem je pokazao kako je, tokom kišnih i snežnih dana u centru svog grada postavio besplatne kišobrane i time pomogao svojim sugrađanima, posebno mladima koji nisu bili opremljeni za novonastale vremenske uslove.
Suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, biće nastavljeno danas u 10 sati u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči!
Muškarac Zoran Z. (71) koji je juče ranio dvojicu svojih komšija, oca i sina, u selu Mramorak kod Kovina, saslušan je danas u prostorijama Višeg javnog tužlastva u Smederevu, a kako je navedeno u saopštenju, odlučio je da iskoristi svoje zakonsko pravo i da se brani ćutanjem.
Rade Bulatović (76), kojeg u seriji "Sablja" igra profesor i glumac Miodrag Krčmarik, bivši je direktor Bezbednosno - informativne agencije i savetnik za nacionalnu bezbednost u predsedničkom kabinetu Vojislava Koštunice.
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je selekciju Danske (98:51), plasira se na Evropsko prvenstvo 2025. godine, a poznato je i kada će saznati rivale.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Adriana Lima šokirala je fanove dramatičnim promenama na licu u poslednjih nekoliko nedelja, a svi se pitaju šta je uzrok ovoj transformaciji jer u jednom momentu izgleda drastično mršavo dok je u drugom njeno lice punijeg izgleda.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Pevačica Tanja Savić osim toga što niže uspehe u karijeri, uživa u ljubavi sa dečkom Muhamedom Mukijem Bešićem, a mnogi se pitaju šta se dešava sa njenim bivšim mužem Dušanom Jovančevićem.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.