Rusko ministarstvo odbrane je nedavno saopštilo da će borbene aktivnosti u Ukrajini preusmeriti na istok te zemlje i ta promena fokusa se jasno vidi kada se pogledaju nove mape kretanje ruskih snaga
Britansko ministarstvo odbrane objavilo je ove nedelje novu kartu ruskih napada u Ukrajini na kojoj se vidi da da je prakično ceo sever oslobođen, kao i černobiljski region. Bitke se na severu još vode samo u dve oblasti oko granice sa Belorusijom.
The illegal and unprovoked invasion of Ukraine is continuing.
The map below is the latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 10 March 2022
Oblasti oko Kijeva označene su kao oslobođene nakon što su Ukrajinci za vikend javili da su oslobodili velika područja severno, severoistočno i severozapadno od prestonice.
Mapa beleži i ogromno oslobođenje teritorije od Kijeva prema istoku.
Crvenim strelicama označeni su smerovi napada, a isprekidanim crvenim strelicama označeni su potencijalni smerovi napada ako ruske trupe budu ostvarivale napredak.
Crvenom bojom označeno je područje koje kontrolišu Rusi.
Kada se pogleda mapa koju je britansko ministarstvo odbrane objavilo 10. marta, vidi se velika promena. Pre samo mesec dana najveća borbena aktivnost bila je skoncentrisana oko Kijeva.
Nova mapa
Ruska vojska potpuno se povukla sa severa Ukrajine u Belorusiju i Rusiju, saopštile su juče britanske vojne obaveštajne službe.
Britansko Ministarstvo odbrane saopštilo je na "Tviteru" da će barem jedan deo ruskih snaga koje su se povukle biti premešten na istok Ukrajine, kako bi se borili u Donbasu.
U saopštenju Ministarstva navodi se da će biti potrebno dopunjavanje jedinica pre premeštanja na istok, te da će za veće pomeranje verovatno biti potrebno najmanje sedam dana.
The illegal and unprovoked invasion of Ukraine is continuing.
The map below is the latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 07 April 2022
Prema navodima Ministarstva, ruske snage napredovale su dalje na jug iz grada Izijum, koji ostaje pod njihovom kontrolom. Rojters nije mogao da dobije nezavisnu potvrdu izveštaja.
Istok se sprema za napad
Ukrajinski zvaničnici pozvali su u sredu na evakuaciju u tri provincije u blizini ruske granice usled novih znakova da trupe ruskog predsednika Vladimira Putina eskaliraju napade na istočne i južne gradove, nakon neuspelog pokušaja da zauzmu Kijev.
Lokalni zvaničnici su izvestili o ponovnom ruskom granatiranju istočnog regiona Donjecka, u kojem je poginulo najmanje pet ljudi. Čak 10 visokih stambenih zgrada gađano je u Severodonjecku, u susednom okrugu Lugansk.
Američki analitičari kažu da je Moskva počela postepeno da pomera fokus svojih vojnih operacija na istočne pogranične provincije nakon što je povukla hiljade vojnika koji su prethodno opkolili prestonicu, piše "Vašington post". Zvaničnici Pentagona potvrdili su u sredu da je Rusija u utorak završila evakuaciju svih snaga iz okoline Кijeva.
Iako američki analitičari nisu primetili opipljivo povećanje trupa i tenkova u Donbasu — energetski bogatom regionu u blizini ruske granice koji uključuje Donjeck i Lugansk — Pentagon veruje da se jedinice u povlačenju spremaju za koncentrisani napad na istočne provincije. Neke od nedavno povučenih trupa sada su u susednoj Belorusiji, gde promoskovska vlada dozvoljava Rusiji da dopuni svoje iscrpljene bataljone. Malo ih je do sada ponovo ušlo u Ukrajinu, rekao je novinarima visoki zvaničnik Ministarstva odbrane.
Ruska vojska je reorganizovala komandu nad svojim operacijama u Ukrajini, pa je komandu nad ruskim snagama preuzeo iskusni general koji je dosta vremena proveo na ratištu u Siriji, rekao je zapadni zvaničnik, a prenosi Bi-Bi-Si
Rusija veruje da su SAD duboko uključene u ukrajinske napade i svoju zabrinutost prenela je Vašingtonu, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov u petak.
Paklene vrućine i suša u Evropi otežale su funkcionisanje alternativnih izvoznih ruta Ukrajine, uključujući i one preko Dunava, čime su, kako pišu mediji, išle naruku Rusiji u sukobu. Kako se navodi, ovakve vremenske prilike su "neočekivani saveznik" Rusije.
Rusko Ratno vazduhoplovstvo je tokom Specijalne vojne operacije dostiglo novi nivo i sada može da uništava krstareće rakete i bespilotne letelice, saopštio je komandant Ratnog vazduhoplovstva Rusije, general-pukovnik Sergej Kobilaš.
Specijalna vojna operacija će pre ili kasnije biti završena pod našim uslovima, izjavio je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostovao je u podkastu MD MEETS koji vodi direktor kompanije "Aksel Špringer" Matijas Defner nakon što je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski prvi put posetio Beograd.
Skoro 16.000 stranih dobrovoljaca iz najmanje 72 zemlje trenutno služi u Odbrambenim snagama Ukrajine, rekla je ukrajinski vojni ombudsman Olga Rešetilova.
Ruska vojska formirala je "Ukrajinsku dobrovoljačku brigadu specijalnih snaga", koja je sastavljena od bivših ukrajinskih vojnika koji su prebegli u Rusiju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruska vojska je reorganizovala komandu nad svojim operacijama u Ukrajini, pa je komandu nad ruskim snagama preuzeo iskusni general koji je dosta vremena proveo na ratištu u Siriji, rekao je zapadni zvaničnik, a prenosi Bi-Bi-Si
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov poručio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić iskusan i hrabar političar! Ruski šef diplomatije time je sahranio laži blokadera i njihovih medija da Kremlj više ne podržava srpskog šefa države.
Objava Ivana Atanaskovića na društvenoj mreži Iks, u kojoj je, govoreći o ženama koje su posle Drugog svetskog rata optuživane za saradnju sa okupatorima, podsetio na praksu javnog šišanja glava, izazvala je talas oštrih reakcija i novi sukob unutar opozicionog i blokaderskog kruga.
Prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali poručio je da je poražavajuće što je Beogrdski univerzitet pao na Šangajskoj listi i da je to direktna posledica blokada i rektora Vladana Đokića.
U Crnoj Gori je u ovom trenutku aktivno više požara na području Herceg Novog, Nikšića i Ulcinja, a prema rečima turista i meštana, protekla noć je bila jeziva.
Muškarac koji je tokom noći teško povređen nožem na Novom Beogradu je Vuk Vučinić, navijač koji je ranije bio hapšen pod sumnjom da je pripadnik kriminalne grupe Veljka Belivuka i Marka Miljkovića.
Alen Kostić Kubi, vođa Partizanove navijačke grupe "Zabranjeni", ubijen je u Železniku pre deset godina kada ga je, nakon dugotrajnog sukoba oko narkotika i reketiranja, izrešetao poznanik Nikola Elezović, inače vođa suparničke frakcije "Alkatraz".
Muškarac (35) koji je tokom noći teško povređen nožem na Novom Beogradu zatečen je u garaži u Ulici dr Ivana Ribara, ali najnoviji detalji iz istrage ukazuju na to da se sam napad nije odigrao na toj lokaciji.
Nesvakidašnji napad odigrao se u beogradskom naselju Zvezdara, kada je državljanin Azerbejdžana polno uznemiravao A. J. (30). Detalji iz policijske istrage rasvetljavaju neverovatnu bezobzirnost napadača, ali i prisebnost i hrabrost napadnute Beograđanke, koja je uspešno pružila otpor i izbegla najgori scenario.
Krvavi obračun odigrao se tokom noći na Novom Beogradu, u Ulici dr Ivana Ribara, gde je muškarac (35) zadobio teške povrede nakon što ga je nepoznati napadač izbo nožem
Uživajte u ukusnom i zdravom satarašu pripremljenom na vodi, od svežih paprika, paradajza i tikvica. Ovo jednostavno i lagano jelo savršeno je za dane posta, ali i kao osvežavajući letnji obrok.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.