NOVINAR U AZOVSTALJU NALETEO NA KRUPAN "TROFEJ"! Među razorenim čelikom pronašao samo deo, ko zna šta se sve dešavalo "IZA KULISA"... (FOTO, VIDEO)
Tehnika nacionalista Azov, bačena na industrijsku zonu Azovstal
02.05.2022
15:11
Vesti
Bajden je u četvrtak pozvao Кongres da obezbedi 33 milijarde dolara dodatne vojne, ekonomske i humanitarne pomoći Ukrajini – više nego dvostruko od prethodnog iznosa – i rekao da time šalje jasnu poruku Putinu: "Nikada nećete uspeti da dominirate Ukrajinom“.
Pored toga, rekao je Bajden, nova politika ima za cilj "kažnjavanje ruske agresije i smanjenje rizika od budućih sukoba”.
To je usledilo nakon jednako jasne deklaracije američkog ministra odbrane Lojda Ostina, koji je posle sastanka sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim u Кijevu rekao da je cilj Amerike da dugoročno smanji moć Rusije, tako da ona nema "sposobnost da ponovi svoj vojni napad na Ukrajinu".
- Želimo da vidimo Rusiju oslabljenu do te mere da ne može da uradi stvari koje je uradila u invaziji na Ukrajinu - rekao je Ostin u sletanju u Poljsku.
Promena je bila ono što je navelo ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova da nakon toga izjavi da su Vašington i Zapad ušli u "posrednički“ rat sa Rusijom, rizikujući još jedan svetski rat koji bi, upozorio je Lavrov, mogao da preraste u nuklearni.
- Opasnost je ozbiljna, stvarna. I ne smemo to potceniti - rekao je Lavrov.
Putin je takođe ove nedelje ponovo sugerisao, kao i više puta od početka invazije 24. februara, da je dalje otvorena mogućnost upotrebe nuklearnog oružja protiv NATO-a, rekavši: "Imamo sve instrumente da odgovorimo na direktnu pretnju Rusiji, kojima se niko drugi ne može pohvaliti. I koristićemo ih, ako bude trebalo”.
Novi agresivni pristup Amerike dobio je pohvale sa mnogih strana, posebno od sadašnjih i bivših zvaničnika NATO-a koji insistiraju da su ruske nuklearne kontrapretnje samo prazna retorika.
- To je jedini način da se ide napred. Po Putinovom mišljenju, to nema ništa ne menja, jer bi on tvrdio da je zapadna politika ionako da oslabi Rusiju. Pa zašto ne govoriti otvoreno o tome? Greška koju smo napravili u prošlosti bila je potcenjivanje ambicija Putina. Istovremeno, precenili smo snagu ruske vojske - rekao je bivši generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen za "Forin polisi".
Kako piše američki medij, strategija Vašingtona i NATO-a delimično je zasnovana na uspehu Ukrajine na bojnom polju protiv ruskih snaga, koje su bile primorane da smanje svoje ambicije od potpunog preuzimanja Ukrajine do napada na njene istočne i južne delove. Saveznici u NATO-u, uključujući Nemačku, koja se do ove nedelje uzdržavala od slanja teškog ofanzivnog naoružanja u Ukrajinu, pojačali su svoju pomoć kao odgovor. Nemački kancelar Olaf Šolc, pod političkim pritiskom u zemlji i inostranstvu, najavio je ranije ove nedelje da će Ukrajini obezbediti 50 protivvazdušnih tenkova.
Foto: Christophe Gateau/Pool via AP
Sa druge strane, mnogi, čak i u zvaničnim krugovima u Vašingtonu, postavljaju pitanje da li je politika slabljenja Rusije dobra ideja. Eksperti su izrazili zabrinutost da Amerika i Zapad u stvari prelaze upravo one crvene linije koje su do sada izbegavali. Tokom većeg dela dvomesečnog sukoba, Bajden je odbijao da odobri bilo kakvu vojnu podršku, poput velikog ofanzivnog oružja ili uspostavljanja zone zabrane letova, koja bi mogla da se shvati otvaranje direktnog sukoba sa Rusijom. Sada, neki posmatrači brinu da dodatnom pomoći i oštrijim ekonomskim sankcijama američki predsednik tera Putina u ćošak u kome može samo da se snažnije bori ili da se preda.
Drugi scenario bi značio da Putin mora da odustane od cilja da ojača Rusiju protiv Zapada. Ipak, to je malo verovatno.
- U očima Кremlja Zapad želi da slomi Rusiju. Ranije je to bilo neizrečeno. Sada se govori. Ako ovo kombinujete sa Bajdenovim komentarima prošlog meseca, da "ovaj Putin ne može da ostane na vlasti“, sve to pretvara ovaj teritorijalni rat u širu konfrontaciju i pregovore o okončanju rat u Ukrajini čini daleko težim ili čak nemogućim - rekao je Šon Monagan, stručnjak za Evropu u Centru za strateške i međunarodne studije.
Džordž Bibi, bivši šef ruske analize za CIA, rekao je da Bajdenova administracija zaboravlja da je "najvažniji nacionalni interes izbegavanje nuklearnog sukoba sa Rusijom“. On je dodao da "Rusi imaju mogućnost da se postaraju da svi drugi izgube ako i oni izgube".
- I to je možda pravac kojim idemo. To je opasan ugao za skretanje - kazao je.
Možda je najzabrinjavajući razvoj događaja to što se čini da više ne postoji mogućnost izlaska iz rata putem pregovora – uprkos Putinovoj izjavi generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Antoniju Guterešu da se i dalje nada takvom rešenju.
- Jedna je stvar voditi politiku slabljenja Putina, a sasvim druga to reći naglas. Moramo da pronađemo način da Putin postigne političko rešenje, tako da možda nije mudro to iznositi - rekao je jedan visoki evropski diplomata, želeći da ostane anoniman.
Foto: Reuters
"Postaje sve opasnije“, smatra Čarls Кupčan, bivši visoki američki zvaničnik, a sada predavač međunarodnih odnosa na Univerzitetu Džordžtaun.
- Moramo da počnemo da se udaljavamo od koplja i protivtenkovskih projektila i da razgovaramo o političkom kraju. Moramo pronaći način da nekako diskretno prenesemo Rusima da bismo bili voljni da ublažimo sankcije u kontekstu međunarodnog rešenja. Smanjenje vojne pomoći Ukrajini takođe bi se moglo koristiti kao poluga - kazao je.
Ipak, svaki takav pregovor izgleda manje verovatan nego ikad. Čini se da se obe strane spremaju za dugu borbu. Nakon sastanka sa Putinom i Lavrovom u utorak, Gutereš je priznao da skori prekid vatre nije u planu i da se rat "neće završiti na sastancima“.
Pre samo mesec dana Zelenski je izneo ideju o neutralnosti Ukrajine i sugerisao je da treba priznati separatističke snage u istočnoj Ukrajini. Ali Zelenski je od tada rekao predsedniku Evropskog saveta Šarlu Mišelu da je ukrajinsko javno mnjenje protiv pregovora i da je za nastavak rata.
Foto: Beta
U međuvremenu, Finska i Švedska su nagovestile da su zainteresovane za pridruživanje NATO savezu, prekidajući svoju dugogodišnju politiku nesvrstanosti i potencijalno stvarajući novo opasno okruženje duž severne granice Rusije. To bi zadalo razarajući udarac Putinu, koji je često navodio širenje NATO-a na istok kao razlog za njegovu invaziju na Ukrajinu.
I malo je izgleda da će se bilo koja od ovih tenzija uskoro smiriti. Ostin je ove nedelje takođe sazvao "Кontakt grupu za Ukrajinu“ od 40 zemalja koja se priprema za ono što je predsednik Zajedničkog generalštaba Mark Mili rekao da je verovatno "dugotrajan sukob“ koji će se "barem meriti godinama“.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Luka Đorđević, koji je u emisiji „Utisak nedelje“ kod Olje Bećković predstavljen kao student Pravnog fakulteta, zapravo je stranački aktivista – poverenik Organizacije mladih Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića u Nišu!
17.05.2026
22:38
Podrška blokaderima od dojučerašnjih saboraca opada iz dana u dan!
17.05.2026
20:26
Memorandum o Kosovu i Metohiji, koji su blokaderi slavodobitno usvojili u Kragujevcu, trajao je jedan dan!
17.05.2026
21:44
U Srbiji nema zaštićenih, niti će ih biti! Država se ponaša odgovorno i profesionalno.
17.05.2026
23:22
Blokaderi su precrtali tradicionalnu opoziciju i ta odluka je konačna!
17.05.2026
21:59
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
16.05.2026
10:32
Nova epizoda "Na merama" sutra od 21.30h samo na Informeru!
15.05.2026
14:41
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
15.05.2026
11:21
Li Ming, ambasador NR Kine u Srbiji, gostuje u 09.45 časova na Informer TV.
13.05.2026
08:52
Nova serija automobila "Ford kuga" potpuno je osvežena, moderna i dovoljno velika za prosečnu porodicu. Proizvođač je ovoga puta bacio akcenat i na ekonomičnost. Njegova cena u Srbiji kreće od od 26.990 evra.
17.05.2026
19:30
Od sutra, 18. maja, Ulica gospodara Vučića biće zatvorena za saobraćaj zbog radova na redovnom održavanju, a tokom izvođenja tih radova GSP linije 46 i 55 saobraćaće izmenjenom trasom.
17.05.2026
22:00
Na današnji dan, 17. maja 1395. godine, u bici na Rovinama poginuo je Marko Mrnjavčević, u narodu poznatiji kao Kraljević Marko, ličnost koja već više od šest vekova živi istovremeno u istoriji i legendi.
17.05.2026
21:30
Od danas počinju radovi na rehabilitaciji državnog puta A1, petlja Nova Pazova - petlja Batajnica, u smeru Novi Sad-Beograd.
17.05.2026
21:00
Puštanjem u rad brze pruge Beograd-Subotica Srbija je dobila jednu od najsavremenijih železničkih linija u regionu, zahvaljujući kojoj putnici za samo 79 minuta i po ceni od 1.220 dinara stižu do svog odredišta vozom "Soko", koji saobraća brzinom do 200 kilometara na čas.
17.05.2026
20:35
Vozač automobila marke Audi, koji se kretao velikom brzinom iz pravca Bukovice ka Ivanjici, izgubio je kontrolu nad vozilom kod fabrike Javor, nakon čega je usledio pravi filmski scenario.
17.05.2026
23:16
U Drnišu traje opsežna potraga za osumnjičenim Kristijanom Aleksićem, nakon brutalnog ubistva devetnaestogodišnjaka, potvrdio je direktor policije.
17.05.2026
22:00
Ubrzo nakon dojave građana da je kod Bečmena pronađeno automobil "seat" kako pluta u jezeru, ekipe policije i vatrogasaca su pristigle na lice mesta, ali su potvrđene crne slutnje.
17.05.2026
19:47
I dalje je u toku potraga za telom Aleksandra Nešovića kod jezera u selu Jarkovci.
17.05.2026
18:18
Šest osoba povređeno je u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u subotu oko podne, na auto-putu kod Begaljice, u smeru ka Beogradu, kada su se sudarila tri putnička vozila.
17.05.2026
21:35
17.05.2026
21:22 >> 22:55
Glumac Milan Lane Gutović se jednom nije pojavio na snimanju serije "Bela lađa", a razlog nedolaska na set i danas se prepričava kao jedna od najvećih anegdota ove hit serije.
16.05.2026
10:30
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
15.05.2026
15:15
Muzeje u Srbiji je tokom 2024. godine posetilo 2.125.437 ljudi, objavio je Republički zavod za statistiku povodom Međunarodnog dana muzeja koji se obeležava 18. maja.
15.05.2026
14:30
Amazon MGM Studios potvrdio je da je u toku izbor glumca koji će naslediti Danijela Krejga u ulozi legendarnog agenta 007.
15.05.2026
14:01
Starija ćerka Josifa Tatića, Jelisaveta, nije naklonjena javnosti, pa se o njoj malo i zna.
15.05.2026
13:14
Tamara Kalinić pojavila se na crvenom tepihu Kanskog festivala zajedno sa verenikom Filipo Testa, a njihov modni nastup privukao je pažnju zbog nenametljive elegancije i pažljivo uklopljenih detalja.
17.05.2026
16:00
Hurem torta je savršena ako volite deserte punog ukusa i kremaste strukture, pa će vas ova torta sigurno osvojiti.
17.05.2026
16:45
Stručnjaci za pse smatraju da pojedine rase imaju izuzetnu sposobnost učenja, brzo pamte komande i lako se snalaze u različitim situacijama.
17.05.2026
14:28
Gugl je upozorio na novi trend u oblasti sajber bezbednosti koji bi mogao ozbiljno da promeni način na koji se izvode hakerski napadi.
17.05.2026
15:15
Zapečene punjene paprike predstavljaju odličnu alternativu klasičnom receptu koji se najčešće priprema u šerpi.
17.05.2026
13:00
Pevačica Tanja Savić i njen verenik Muhamed Muki Bešić govorili su o venčanju koje planiraju nakon njenog koncerta u Zagrebu.,
17.05.2026
22:47
Pevačica Sandra Afrika govorila je o kolegi Slobi Vasiću koji je hospitalizovan u psihijatrijskoj klinici "Dr Laza Lazarević".
17.05.2026
22:17
Rijaliti učesnica Stanija Dobrojević otkrila je u razgovoru sa cimerima u "Eliti 9" da su je Asmin Durdžić i njegov otac ucenjivali.
17.05.2026
21:51
Paparaco Informera uslikao je Nenada Marinkovića Gastoza i Anđelu Đuričić na koncertu Magla benda u Sava Centru.
17.05.2026
21:18
Pevačica Jelena Karleuša oglasila se nakon pobede Dare iz Bugarske na Evroviziji 2026 i dala svoj sud o takmičenju.
17.05.2026
20:42
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar