• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer.rs/24sata.hr

11.05.2022

10:44

ENGLEZI TVRDE, PUTIN POVUKAO FSB IZ UKRAJINE! ŠALJE NOVOG ČOVEKA, bio je u Siriji, "brutalan je i samouveren do bezobzirnosti..."

AP/Photo

Vesti

ENGLEZI TVRDE, PUTIN POVUKAO FSB IZ UKRAJINE! ŠALJE NOVOG ČOVEKA, bio je u Siriji, "brutalan je i samouveren do bezobzirnosti..."

Novi čovek zadužen za Putinovo prikupljanje obaveštajnih podataka u Ukrajini je general pukovnik Vladimir Aleksejev, koji je, kako javljaju Englezi, umešan u napade i pokušaje atentata na Zapadu

Britanski Telegraf javlja da je ruski predsednik Vladimir Putin degradirao FSB, kojeg okrivljuje za propuste tokom invazije na Ukrajinu nakon izveštaja o vojnicima koji odbijaju suradnju. 

Umesto FSB-a, komandu nad ruskim obaveštajnim grupama u Ukrajini je dobila služba GRU koju Zapad sumnjiči da je, između ostalog, 2018. pokušala nervnim agensom novičokom da ubije špijuna Sergeja Skripala u engleskom Salzberiju. 

Do ove promene dolazi u trenutku kada američki zvaničnici sugerišu da ruski vojnici u Ukrajini odbijaju da slušaju nadređene i sprovode naređenja. Prema nekim informacijama, čak se i visoki zapovednici oglušuju o naredbe. 

Američki zvaničnik poručio je da ni vojnici u Donbasu nisu funkcionisali s dovoljnim entuzijazmom, a analitičari ukazuju da Ukrajina, uz pomoć SAD-a, ima bolji pristup obaveštajnim podacima od Rusije. Rusija je u ratu do sad izgubila više generala, a uništen je i komandni brod ruske crnomorske flote, krstarica Moskva. 

Andrej Soldatov, novinar specijalizovan za rusku špijunsku zajednicu, tvrdi da bi slanje GRU-a u Ukrajinu trebalo da poveća učinak ruske vojske. 

- Na bojnom polju će biti uspešniji. Kontakt s jedinicam je bolji, logistika je bolja - rekao je za Telegraf. 

Foto: Tanjug/AP

Ruska vojska u Marijupolju

Novi čovek zadužen za Putinovo prikupljanje obaveštajnih podataka u Ukrajini je general pukovnik Vladimir Aleksejev, koji je, kako javljaju Englezi, umešan u napade i pokušaje atentata na Zapadu. Soldatov poručuje kako Velika Britanija i Evropska unija optužuju Aleksejeva da je nadzirao napad hemijskim oružjem u Salzberiju. 

- On je iskusni specijalac, a SAD ga je takođe sankcionisao zbog kibernetičkog uplitanja u američke izbore 2016 godine - dodaje. 

Aleksejev je postao prvi zamenik šefa GRU-a 2012. godine, kada je rusko ministarstvo odbrane pokušalo da ojačati svoje špijunske sposobnosti "tvrdim momcima" koji su bili "spremni da ubiju". 

- Učestvovao je u vojnoj akciji u Siriji i bio je umešan u sukob u Donbasu. Kolege ga smatraju brutalnim i samouverenim do bezobzirnosti - kaže Soldatov. 

BONUS VIDEO:


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Nebojša Bakarec: Dva sjajna zakona o donorstvu organa u Skupštini!
Kolumne

Nebojša Bakarec: Dva sjajna zakona o donorstvu organa u Skupštini!

Zakonima o izmenama i dopunama Zakona o presađivanju ljudskih organa i o izmenama i dopunama Zakona o ljudskim ćelijama i tkivima se omogućuje povećanje broja donora i obavljenih postupaka presađivanja tkiva i smanjenje liste čekanja za presađivanje tkiva, u cilju unapređenja zdravlja građana i kvaliteta zdravstvene zaštite u skladu sa savremenim standardima medicinske nauke i prakse u ovoj oblasti.

18.06.2026

20:27

Društvo

Hronika

Nakon policajca, uhapšeni i posrednici: Evo koliko su naplaćivali izdavanje srpskih pasoša najopasnijim kriminalcima (FOTO)
Hronika

Nakon policajca, uhapšeni i posrednici: Evo koliko su naplaćivali izdavanje srpskih pasoša najopasnijim kriminalcima (FOTO)

Pripadnici Sektora unutrašnje kontrole uhapsili su još dva muškarca u nastavku istrage koja se u Višem tužilaštvu u Novom Sadu vodi protiv 12 osoba, među kojima je i penzionisani policajac, o davanju lažnih identiteta ozbiljnim kriminalcima, stranim državljanima, koji su bili na crvenim Interpolovim poternicama, zbog najtežih krivičnih dela.

18.06.2026

22:29

Pakao kod Vranja: Gori imanje, ugroženo celo naselje
Hronika

Pakao kod Vranja: Gori imanje, ugroženo celo naselje

Brzom i efikasnom intervencijom vranjskih vatrogasaca-spasilaca danas je sprečena velika tragedija u selu Lepčince kod Vranja, gde je u požaru na otvorenom prostoru spašeno deset stambenih objekata, stoka i poljoprivredna mehanizacija.

18.06.2026

16:35

Zabava

Magazin

Džet set