• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/Kurir

22.05.2022

22:00

ZAŠTO PEKING BALANSIRA?! Zapad moli Kinu da zaustave rat u Ukrajini, ali Kina ima sasvim drugačije planove...

Vesti

ZAŠTO PEKING BALANSIRA?! Zapad moli Kinu da zaustave rat u Ukrajini, ali Kina ima sasvim drugačije planove...

Podeli vest

Kina mora da balansira i ne želi da ugrozi svoje odnose s Rusijom. Od početka ruske intervencije u Ukrajinu, oči Zapada uprte su u Kinu koja sa Rusijom ima dobre odnose, a Peking je kritikovan zbog kupovanja nafte od Rusije

Izveštaji početkom aprila sugerisali su da kineske državne rafinerije poštuju postojeće ugovore o nafti i izbegavaju nove. Dobro upućeni izvori tvrdili su da "niko od njih ne želi da bude istican kao kupac ruske nafte", piše britanski Ekspres. Sada se pak saznalo da se kupovina nafte povećava, i to tajno a iza novih poslova navodno stoji sama Komunistička partija Kine, a ne rafinerije.

Agencija Blumberg navodi da se razgovori vode "na nivou vlade" između Moskve i Pekinga, "uz malo direktnog uključivanja naftnih kompanija". Cela ova priča mogla bi dodatno da oteža položaj ekonomske velesile, koja i dalje relativno uspešno igra između Zapada i Rusije, piše net.hr.

Od početka rusko-ukrajinskog rata, Kina je pozvana da odustane od "jezive tišine" i pomogne u zaustavljanju rata. Uprkos međunarodnom pritisku, Kina i dalje sprovodi svoju politiku svrsishodne neutralnosti, strpljivo čeka po strani i gleda kako se sukob razvija, piše Ist Ejža forum.

Kineski osećaj ranjivosti ključni je faktor koji određuje njenu reakciju na rusko-ukrajinski rat, a taj osećaj "ranjivosti" proizlazi iz toga što ona smatra da imaju jedinstvenu krhku geopolitičku lokaciju.

Kina je u posebnom položaju, sklona uticaju i Rusije i Sjedinjenih Država, dve geopolitičke velesile. Od kraja Hladnog rata, Kina je razvila ad hoc saradnju s Rusijom podstaknuta njihovom zajedničkom percepcijom pretnje od SAD.

Foto: AP/Photo

Kineski osećaj ranjivosti

Kineski osećaj ranjivosti ponovno se video u ratu između Rusije i Ukrajine. Sukob je doveo Kinu u tešku situaciju razotkrivajući mnoge paradokse s kojima se Peking suočava u vezi s njegovim odnosom s Rusijom.

S jedne strane, Kina se saoseća sa ruskom teskobom oko istočne ekspanzije NATO, pa je tako naglasila da "legitimne bezbednosne zahteve Rusije treba shvatiti ozbiljno".

No, sa druge strane, Kina ne može da podrži separatističku agendu ruskog predsednika Vladimira Putina za istočnu Ukrajinu jer je u suprotnosti sa kineskom politikom ujedinjenja na Tajvanu ili Južnom kineskom moru.

Kina je pokušala da popravi svoje narušene odnose sa Evropom jer je njena trgovina s EU važan pokretač njenog privrednog rasta. Ali kineskim naporima verovatno će se suprotstaviti njena "proruska neutralnost".

Neki analitičari tvrde da je Vladimir Putin zapravo tražio podršku Kine za svoju vojnu avanturu u Ukrajini, što je bio riskantan i lukav manevar. Peking sada pokušava da zadrži svoje veze sa Rusijom, istovremeno pokušavajući u očima zapadne publike da stvori distancu od Rusije.

Kini je pružena prilika da igra diplomatsku ulogu u rusko-ukrajinskom ratu tako što će bliže sarađivati ​​sa Sjedinjenim Državama i raditi kao posrednik. No ta opcija nije održiva za Kinu. Kina je utvrdila da bi bilo politički naivno zahladiti svoje uređene odnose s Rusijom udruživanjem sa Sjedinjenim Državama, najvećim ruskim suparnikom.

Foto: AP/Photo

Prete im američke sankcije?

Kina bi mogla da se nađe pod američkim sankcijama ili kaznama, posebno zato što je američko-kineski trgovinski rat pod Trampovom administracijom od tada promovisao hladnoratovski mentalitet među američkim elitama.

Ova situacija čini gotovo nemogućim da Kina stane na stranu Sjedinjenih Država i osudi rusku agresiju. Usprkos pozivu SAD da Kina promeni svoj stav prema Rusiji, Kina je ostala distancirana i povučena. Na virtuelnom sastanku održanom s kineskim predsednikom Si Đinpingom 18. marta 2022., američki predsednik Džo Bajden poslao je upozorenje da će biti posledica ako Peking pruži materijalnu podršku Rusiji.

Si je odgovorio upozorenjem, podsetivši Bajdena da Sjedinjene Države takođe imaju odgovornost da zaustave rat. Sijeve reči mogu se protumačiti kao prikriveno upozorenje SAD da će, ako uvedu sankcije Kini poput onih koje su nametnute Rusiji, to naštetiti Sjedinjenim Državama. Kina je ipak druga najveća svetska ekonomija.

Kina je pokušala da bude nezavisni igrač, a pristup Pekinga ima za cilj da ublaži svoju geopolitičku krhkost i zaštititi se od ruske i američke manipulacije.

Čini se neprirodnim da veliki igrač u međunarodnoj politici poput Kine bude ravnodušan prema rusko-ukrajinskom ratu. Ali kinesko strateško razmišljanje znači da će ona verovatno ostati odvojena od svih tih priča.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Veronika

pre 2 godine

Ponovno se počutim tako blagoslovljeno v svojem zakonu, potem ko je dr. Igbinovia vrnila mojega moža, ki se je ločil od mene za dobre 3 mesece. Sem Veronika Remišová po imenu iz Hrvaške. Čeprav imam usta po celem telesu, ne bo dovolj, da se zahvalim Drigbinovii za njegovo pomoč pri mojem življenju. Moj mož se je ločil od mene 3 mesece in brez njega sem bila v bolečinah in agoniji. Tako sem povsod iskal pomoč, a nič ni uspelo, dokler nisem mislil na dr. Igbinovio, s katero sem se obrnil na spletu. Razložila sem mu svojo situacijo in obljubil je, da se mi bo mož oglasil v treh dneh, kolikor mi še vedno bije srce. Verjela sem vanj in pripravil je urok zame in mojega moža na moje največje presenečenje zadnji dan, ko me je moj mož poklical točno tako, kot je rekel dr. Igbinovia. Prosil je in rekel, da me potrebuje nazaj in zdaj spet živiva srečno zadnjih 9 mesecev . Vsi, ki berejo moj članek, ki potrebujejo pomoč, naj se obrnejo nanj na e-pošto: doctorigbinovia93@gmail.com ali WhatsApp +12162022709 ali Viber +12066713285 hvala vsem za vaš čas za branje in želim vam vso srečo

koki

pre 2 godine

Brat Si zna da je on sledeci ako padne Putin. Tako da nema sanse da mu ne pomogne.

sledeća vest

Politika

TV

Želimo li mirniju budućnost ili povratak u prošlost? Ne propustite Info dan od 15 časova!
Live TV

Želimo li mirniju budućnost ili povratak u prošlost? Ne propustite Info dan od 15 časova!

Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.

23.12.2024

12:48

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske
"Bosanski lonac" pred pucanjem?!

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske

Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.

23.12.2024

10:51

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set