UKRAJINA MOŽE U EU, ALI BEZ DONBASA! BRUTALNA PORUKA BRISELA, KIJEV STAVLJEN PRED "SVRŠEN ČIN"! Rat sa Rusijom mora da se završi, ovo je cena...
Podeli vest
Evropska komisija preporučiće da se Ukrajini zvanično dodeli status zemlje kandidata za članstvo u EU, otkrio je portal "Politiko". Evropski zvaničnici, međutim, kažu da, pre nego što Ukrajina uđe u EU, rat mora da se završi, što znači da će ta zemlja u Uniju moći da uđe tek nakon što Donbas preda Rusiji.
Pozivajući se na više diplomatskih izvora iz Brisela, "Politiko" piše da su se evropski komesari sastali u ponedeljak kako bi razgovarali o statusu Ukrajine, nakon što je šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen posetila Kijev tokom vikenda.
Sekretar ukrajinskog veća bezbednosti i odbrane Oleksij Danilov rekao je u četvrtak da je situacija u Severodonecku "izuzetno komplikovana" i da su ruske snage usredsredile svu svoju silu na to područje
10.06.2022
12:07
Ogromna žrtva
- Dogovorili su se da će predložiti da Ukrajina zvanično postane kandidat za članicu EU na samitu, koji bi trebalo da bude održan sledeće nedelje. Presudno je bilo to što je Ukrajina podnela ogromnu žrtvu u ratu protiv Rusije, ali i to što Brisel želi da pokaže Moskvi da ta zemlja više nikad neće biti deo sfere ruskog uticaja. Komesari nisu zaboravili da je Ukrajina jedina zemlja u Evropi u kojoj su ljudi umirali, na koje je pucano na ulici samo zato što su nosili zastave EU. Sada, ne možemo da im kažemo: "Izvinite narode, mahali ste pogrešnim zastavama" - rekao je jedan od izvora za "Politiko", misleći na krvavi puč u Ukrajini 2014.
Portal dodaje da je upravo taj argument iskoristio ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski u razgovoru sa Fon der Lajenovom u subotu u Kijevu.
- Time je pokušao da je ubedi da njegova zemlja zaslužuje status kandidata. On je rekao da bi dodeljivanjem statusa kandidata za članstvo, EU dala Ukrajini neophodni moralni podstrek u jeku ruske ofanzive - ispričao je izvor iz Brisela.
Ipak, konačnu odluku o tome doneće Evropski savet, sastavljen od šefova država 27 članica EU. Oni se sastaju na dvodnevnom samitu 23. i 24 juna, gde će razgovarati o kandidaturi Ukrajine, koja je podnela zahtev da uđe u EU 28. februara, četiri dana nakon ruskog napada.
Foto: AP photo
Šta god Zeleniski izabere Ukrajina vipe neće biti ista
Kako stvari sada stoje, Ukrajina će u ovom trenutku teško dobiti status kandidata, budući da su najmanje tri evropske zemlje protiv toga - Austrija, Holandija i Danska. Sve one smatraju da Ukrajina ne ispunjava kriterijume da bi postala kandidat za članicu EU.
Osim toga, i Francuska koči zahtev Kijeva. Šef evropske politike u francuskom ministarstvu spoljnih poslova Kleman Bon rekao je da bi o prijemu Ukrajine u EU moglo da se diskutuje tek nakon što rat bude završen. Isto to ranije je poručio i francuski predsednik Emanuel Makron.
Ne ispunjava uslove
S obzirom na to da zapadne zemlje i NATO sugerišu Kijevu da se odrekne Luganske i Donjecke oblasti kako bi okončao sukobe, stručnjaci kažu da bi Ukrajina mogla da uđe u EU bez Donbasa.
- Ovaj rat može da bude okončan jedino predajom Donbasa Rusiji. Ukoliko Kijev to odmah ne uradi, samo će produžiti agoniju. Rusija ima prednost na bojnom polju i skoro je u potpunosti osvojila i Donjecku i Lugansku oblast. Brisel bi mogao da ponudi Kijevu da dobije status kandidata za članstvo u EU, iako ne ispunjava ni minimum uslova za to, kao neku vrstu kompenzacije za izgubljenu teritoriju - kažu analitičari.
Zelenski: Oslobodićemo Donbas i Krim
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pokušava da podigne moral vojnicima, koji gube na svim bojnim poljima. On je juče apelovao na sve one koji imaju prilike da se sretnu sa ljudima na "okupiranom" jugu zemlje, u Donbasu i Harkovu da im pričaju o uspesima Ukrajine?!
- Recite im istinu. Kažite da će biti oslobođeni. Kažite to Kirilovki, Genjičesku, Berdjansku, Mangušu. Kažite to Gorlovki, Donjecku, Lugansku. Recite to svima u Harkovskom regionu koji su naterani da gledaju rusku zastavu na ukrajinskoj zemlji. Kažite im da će ukrajinska vojska definitivno doći. Naravno, oslobodićemo i naš Krim. Zastava Ukrajine vijoriće se opet nad Jaltom i Sudakom, nad Džankojem i Jevpatorijom. Neka svaki ruski zvaničnik koji je okupirao dragocenu zemlju na Krimu upamti: to nije zemlja na kojoj će imati mira - rekao je Zelenski u emotivnom video-obraćanju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Marcco
pre 3 godine
... sledi primirje... iza toga, masovno naoružavanje i obuka Ukrajine pa kontra udar za jedno dve godine
Zemlje Evropske unije (EU) izjasnile su se protiv novog mirovnog plana za rešavanje ukrajinskog konflikta, koji predviđa ustupke od strane Kijeva, javlja Rojters.
Slovačka i Mađarska bi mogle da blokiraju inicijativu za konfiskaciju ruske imovine u cilju finansiranja Ukrajine zbog korupcionaškog skandala, piše „Politiko“.
Sekretar ukrajinskog veća bezbednosti i odbrane Oleksij Danilov rekao je u četvrtak da je situacija u Severodonecku "izuzetno komplikovana" i da su ruske snage usredsredile svu svoju silu na to područje
Vrhovni javni tužilac Zagorka Dolovac, koja je otišla iz Srbije u utorak ujutru, dan nakon što je Odbor za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu odbio njene izveštaje o radu tužilaštva za period od 2020-2024. godine, vratila se posle četiri dana u Srbiju, i to sinoć nešto malo pre ponoći, saznaje Informer.
Tokom sledeće nedelje, vojni objekti u Ukrajini biće napadnuti kao odmazda za napad dronom na soliter u Groznom, izjavio je danas lider Čečenije Ramzan Kadirov.
Na naslovnoj strani "Hrvatskog tjednika" pojavila se skandalozna karikatura koja, čini se, prikazuje patrijarha SPC Porfirija sa krvavim nožem među zubima, uz poziv na veliki skup otpora "jugosrpskim fašistima".
Analitičar Dragoslav Bokan, komentarisao je užasno vršnjačko nasilje koje je pretrpeo jedan trinaestogodišnji dečak, a nasilnici su ga prilikom maltretiranja nazivali i "ćacijem".
Savet za monitoring, ljudska prava i borbu protiv korupcije Transparentnost podnosi krivičnu prijavu nadležnom javnom tužilaštvu protiv glavnog tužioca Javnog tužilaštva za organizovani kriminal Mladen Nenadića, zbog počinjenih krivičnih dela iz člana 360. Zakonika o krivičnom postupku kojim se sankcioniše ”kršenje zakona od strane sudije, javnog tužioca i njegovog zamenika”.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Hotelski i smeštajni kapaciteti za novogodišnju noć širom Srbije su gotovo puni, međutim, jedna destinacija se tradicionalno ističe po broju rezervacija i još uvek niskim cenama, a to je Vrnjačka banja.
Sve više roditelja svakog dana dovozi decu u školu, što je pomodarstvo, tvrde korsnici društvenih mreža. Upravo ova tema zapalila je internet, jer mnogi tvrde da je to nekada bio blam, a danas trend sa Zapada.
Povodom aktuelnih sankcija Naftnoj industriji Srbije oglasio se i generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović i otkrio da je trenutna situacija prilika da se rafinerija u Pančevu vrati u srpske ruke!
Brižit Makron, koja je godinama verna mirnim, neutralnim nijansama, ovoga puta odlučila je da unese malo drame u svoj izgled i time iznenadila i javnost i modne komentatore.
Vlasnica mačke Nikola (24) želela je da proveri da li se njena ljubimica Mila smirila i naučila da se ne igra jelkom, ali je eksperiment propao za svega nekoliko minuta.
Privatni detektiv Rejmond Rano, koji više od 30 godina prati bračna neverstva, tvrdi da postoji jedan vrlo jasan znak koji često otkriva muškarce koji varaju, a to je stanje njihovog automobila.
Fejsbuk Dejting poslednjih meseci privlači sve više pažnje, ali mlađi korisnici i dalje teško dolaze do mečeva. Starija publika mnogo bolje koristi ovu opciju, dok mladi sve češće prelaze na druge aplikacije.
Pevačica Ivana Selakov prisetila se studentskih dana sa pevačem Sašom Kovačevićem, te otkrila kako je među njima vladala velika ljubav i da su zajedno započeli karijeru.
Danas se navršava pet godina od smrti Džeja Ramadanovskog, a njegova porodica i najbliži okupili su se ispred njegove večne kuće u Aleji zaslužnih građana
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar