Fragment vilice otkriven u severnoj Španiji mogao bi da bude najstariji poznati fosil ljudskog pretka koji je do sada pronađen u Evropi, kažu španski paleontolozi
Istraživači su naveli da je fosil pronađen na arheološkom nalazištu 30. juna u Sijera de Atapuerka, na severu Španije, i da je star oko 1,4 miliona godina. Do sada, najstariji fosil hominida pronađen u Evropi bila je kost vilice pronađena na istom mestu 2007. godine za koju je utvrđeno da je stara 1,2 miliona godina.
Olupina pronađena na najvećoj dubini ikada je razarač američke mornarice, koji je na Filipinima učestvovao u najvećem pomorskom okršaju Drugog svetskog rata sa japanskom flotom, naveli su eksperti
27.06.2022
13:19
Novi fragment vilice pronađen je oko dva metra ispod sloja zemlje gde je vilica pronađena 2007. godine, „logično je i razumno misliti da je stariji“, rekao je paleoantropolog Hoze-Marija Bermudes de Kastro, kodirektor projekat.
Međutim, stručnjaci datiraju vilicu koristeći naučne tehnike datiranja. Naučno datiranje fosila biće sprovedeno u Nacionalnom centru za istraživanje ljudske evolucije u Burgosu. Proces bi trebalo da traje između šest i osam meseci, rekao je Bermudes de Kastro, piše Sputnjik mundo.
The earliest known fossil belonging to a species of our own genus Homo is LD 350-1. It dates from 2.8-2.7 mya and was discovered at a site called Ledi-Geraru in Ethiopia. It's not known if this jaw fragment belongs to Homo habilis, rudolfensis or a unknown species of early Homo. pic.twitter.com/rvodAELWfQ
— Robert Kirby III (@RobertK22245756) July 11, 2022
Analiza bi mogla da pomogne da se identifikuje kojoj vrsti hominida pripada deo vilice i da se bolje razume evolucija ljudskih bića na evropskom kontinentu, rekao je on. Fosil bi mogao da odgovara vrsti zvanoj Homo antecessor, otkrivenoj ‘90-ih godina.
Fondacija Atapuerka, koja upravlja arheološkim nalazištem, navela je u saopštenju da je „veoma verovatno“ da fragment vilice „pripada jednoj od prvih populacija koje su kolonizovale Evropu“.
Arheološko nalazište Atapuerka uvršteno je 2000. godine na Uneskovu listu svetske baštine, što mu omogućava pristup fondovima Ujedinjenih nacija za očuvanje. Atapuerka sadrži jedan od najbogatijih zapisa o praistorijskoj okupaciji ljudi u Evropi.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Olupina pronađena na najvećoj dubini ikada je razarač američke mornarice, koji je na Filipinima učestvovao u najvećem pomorskom okršaju Drugog svetskog rata sa japanskom flotom, naveli su eksperti
Zvaničan profil studenata u blokadi Ekonomskog fakulteta u Novom Sadu - Blokada EFUNS - objavio je šok snimak starije blokaderke koja duva u pištaljku uz brutalnu pretnju svima koji ne misle kao i oni.
Seoba blokadera iz Rektorata dogodila se četiri dana nakon što je UKP, po nalogu tužilaštva, ušla u Rektorat u sklopu istrage smrti studentkinje Filozofskog fakulteta Milice Živković (25).
Nastavlja se sramna kampanja Marinike Tepić protiv funkcionera SNS-a i članova njihovih porodica. Opet je meta sramnog napada predsednik Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević.
Odbornik u Skupštini grada Niša Miloš Gocić izjavio je da više nije tajna da su zahtevi blokaderske opozicije i izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju Tonina Pucule gotovo identični.
Srpski Dnevnik počinje 6. aprila u 21 čas i gledaocima Informer televizije ponudiće novo iskustvo informisanja, ali i odgovor na pitanje kako će se događaj odraziti na nas, poručila je voditeljka Emilija Savić.
Informer televizija od ponedeljka u 21 čas pokreće prvi "Srpski dnevnik", a jedna od voditeljki, Sanja Batar rekla je da gledaoce očekuje neverovatan format, jer će se pričati ono što drugi ne smeju.
Od ponedeljka, u 21 čas, počinje nova udarna informativna emisija na Informer TV "Srpski dnevnik", koja svakog dana donosi najvažnije vesti, istinu bez zadrške i teme koje se tiču svakog građanina!
Institut za kardiovaskularne bolesti Dedinje radi u punom kapacitetu, bez listi čekanja, a u narednom periodu radiće i danima vikenda, izjavio je danas direktor tog instituta Milovan Bojić.
Srbija će se projektom "Mozaik" i pravljenjem svog satelita uključiti u razvoj svemirskih tehnologija, što je izuzetno važno jer će u budućnosti razvoj tih tehnologija sve više uticati na razvoj ekonomije, izjavio je savetnik ministra u Ministarstvu nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Zoran Tomić.
Milan S. (35) iz okoline Merošine koji se tereti da je silovao i opljačkao taksistkinju se pred tužiocem Višeg tužilaštva u Prokuplju tokom saslušanja branio ćutanjem.
Tomislavu Petroviću (38), državljaninu Bosne i Hercegovine, koji se tereti za nesreću kod Bačkog Petrovca u kojoj je poginula majka troje dece S.J. (38), dok su njen suprug i ćerkice povređene, suđenje je nastavljeno juče, a veštaci hemijske struke su izneli potvrde da je bio pod uticajem opojnih supstanci.
Jovica Sovilj (40), pripadnik ''vračarskog klana'', koji je uhapšen u Atini po međunarodnoj poternici Srbije, učestvovao je u pokušaju ubistva Samira Divljanovića krajem 2019. godine, a kako se vidi u presretnutim Skaj porukama, on je ''uživo'' pratio pripreme i sam pokušaj likvidacije novopazarskog narko-dilera.
Vaskršnja torta ne mora da bude ni skupa ni komplikovana za pripremu. Donosimo vam ideju za jednostavnu keks tortu lagane strukture koju će mališani posebno voleti.
Upoznajte džinovskog zeca po imenu Junior, koji je toliko krupan da njegov mali prijatelj može udobno da se sklupča ispod jednog njegovog uha na kauču.
Rijaliti učesnik Asmin Durdžić uradio je na bivšu verenicu Staniju Dobrojević i izneo tvrdnje o njenoj zaradi na stranici za odrasle i slikama koje je slala.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar