KINA NIKAD BRUTALNIJA, AMERI AKO TO URADITE BIĆE RATA! Smesta raskinite ugovor od 108 miliona dolara o prodaji oružja Tajvanu!
Podeli vest
Vlada kineskog predsednika Si Đinpinga poručila je Americi da smesta raskine ugovor u vrednosti od 108 miliona dolara o prodaji oružja Tajvanu, koji Kina smatra svojom teritorijom
Ministarstva odbrane i spoljnih poslova u Pekingu poručila su da će, u suprotnom, Kina reagovati i vojno ako treba.
Kineski ambasador u Francuskoj Lu Šae izjavio je da je njegova zemlja spremna da vojnim putem povrati kontrolu nad Tajvanom
27.06.2022
21:00
Narušavanje mira
Portparol kineskog ministarstva odbrane Tan Kefej rekao je da Peking zahteva da SAD odmah povuku plan za snabdevanje Tajvana oružjem i raskinu sve vojne veze sa tim ostrvom.
- U suprotnom, SAD će biti odgovorne za narušavanje odnosa između Pekinga i Vašingtona, između dveju vojske, kao i mira i stabilnosti u Tajvanskom moreuzu. Narodnooslobodilačka armija Kine će preduzeti sve mere da čvrsto odbrani nacionalni suverenitet i teritorijalni integritet, te će odlučno osujetiti bilo koji oblik stranog mešanja i separatističke napore za nezavisnost Tajvana - kazao je Tan.
To je ponovio i portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin, koji je dodao da Vašingtonovo snabdevanje oružjem "smrtno ugrožava kineski suverenitet i bezbednosne interese", te da ozbiljno škodi kinesko-američkim odnosima i miru i stabilnosti u području Tajvanskog moreuza.
- Kina će nastaviti da preduzima odlučne i jake mere kako bi snažno odbranila svoj suverenitet i bezbednosne interese - rekao je Vang.
Kina bi finansijski mogla da potopi SAD
Kina, koja je više od decenije drugi najveći vlasnik američkog duga, oslobađa se tih deonica poslednjih šest meseci. Od ukupno 1,08 biliona (hiljada milijardi) dolara duga SAD, Peking sada poseduje 980,8 milijardi. To znači da je oko 100 milijardi dolara američkog duga Kina dosad prodala.
Stručnjaci kažu da bi Kina finansijski mogla da potopi Ameriku ukoliko na prodaju da sav preostali dug SAD odjednom.
Pentagon je, inače, u petak otkrio da je Stejt department dao zeleno svetlo za transakciju u vrednosti od 108 miliona dolara, kojom Tajvan treba da plati oružje. Taj dogovor treba još da odobri Kongres. Amerika bi trebalo da pošalje Tajvanu delove za tenkove i ostala borbena vozila, kao i da pruži tehničku i logističku podršku tajvanskoj vojsci kako bi povećala njenu kompatibilnost sa vojskom SAD i njenih saveznika.
Obaveza SAD?!
Portparol Stejt departmenta Ned Prajs odbacio je kinesku zabrinutost kao neosnovanu, tvrdeći da SAD imaju "određenu obavezu da snabdeju Tajvan neophodnim sredstvima za samoodbranu".
- Prema Zakonu o odnosima sa Tajvanom, u obavezi smo da pružimo sve što je neophodno tom ostrvu da ima dovoljan kapacitet za samoodbranu. To je nešto što su radile sve administracije. Ništa to ne odudara od "politike jedne Kine" - kazao je Prajs.
Pelosijeva da ne dolazi u Tajpej
Kina je zapretila da će preduzeti "odlučne i snažne" mere ukoliko predsednica Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi bude posetila Tajvan sledećeg meseca, kao što je najavljeno.
- Put Pelosijeve bi imao ogroman uticaj na kinesko-američke odnose. Ukoliko Pelosijeva poseti Tajpej, to bi značilo da krši "politiku jedne Kine" i sve postojeće ugovore između Vašingtona i Pekinga. Ukoliko SAD insistiraju da krenu tim putem, Kina će preduzeti odlučne i snažne mere da zaštiti suverenitet i teritorijalni integritet. Sve posledice toga snosiće Amerika - kazao je portparol ministarstva spoljnih poslova Kine Džao Liđijan.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Analitičar Saša Borojević eksluzivno za Informer TV otkrio je da je radio intervju sa rođenim bratom Džefrija Epstina, koji mu je otkrio šta mu je rekao zatvorski čuvar nakon smrti seksualnog predatora.
Hrvat iz Splita nazvao je mesaru "Maksovi mesari" po ustaškim zločincima u Drugom svetskom ratu kojima je zapovedao Vjekoslav Maks Luburić, zapovednik logora Jasenovac i Stara Gradiška, u kojima su počinjeni stravični zločini nad Srbima, Jevrejima, Romima...
Miljenik publike i ostalih takmičara Jovan Radulović Jodžir održao je emotivan govor prilikom oproštaja od Exatlona i zakunuo se da nikada nije video toliko dobrih ljudi.
Došlo je do novog sukoba između Sanje Kalinović, Anabele Zonai i Milice Ohman tokom kojeg su se međusobno optuživale za prisluškivanje, spletkarenje i foliranje.
Prošle sedmice u Informerovoj spektakularnoj emisiji “Na merama” otkrili smo vam kako izgleda kad se okoreli opozicionar Miki Aleksić prepusti gastronomskim užicima, na koji način popularno TV lice Žika Šarenica “krcka” penziju, gde provodi vreme perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, šta kupuje pevač Dragan Kojić Keba…
Član predsedništva SNS Miroslav Čučković gostujući u Info jutru komentarisao je učešće rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića na narednim izborima i to ispred tzv. Studentske liste.
Na pijacama širom Srbije ovih dana pažnju kupaca privlači paradajz koji je, prema njihovim rečima, ukusniji nego tokom leta, a prodaje se po ceni od oko 200 dinara za kilogram, što ga čini jeftinijim čak i od kiselog kupusa.
Patrijarh srpski Porfirije pozvao je sveštenstvo i vernike da se 8. februara pridruže akciji dobrovoljnog davanja krvi koju organizuju Crveni krst Srbije i Institut za transfuziju krvi.
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je završena rekonstrukcija objekta u Ljermontovljevoj ulici broj 12a u Beogradu i da će službe koje su u njemu smeštene ponovo početi sa radom u ponedeljak, 9. februara 2026. godine.
Niška policija je za samo dva sata od izršenja teškog zločina uspela da identifikuje izvršioce i uhapsi tri osobe koje se sumnjiče da su umešane u ubistvo Aleksandre Š. (44) koja je jutros u 7.30 sati ubijena u niškom naselju Palilula.
Pripadnici Uprave kriminalističke policije (UKP) uspešno su identifikovali i uhapsili U. R. (28), koji se sumnjiči da stoji iza bombaških napada na poznate beogradske restorane koji su se dogodili u prethodna dva dana.
U selu Biohane, kod Tutina muškarac R. D. (61) pronađen je mrtav na lokalnom groblju, a prema prvim nezvaničnim informacijama sumnja se na samobistvo, saznaje Informer.
Beogradska policija uhapsila je S. H. (40) i ukrajinsku državljanku S. T. (23) zbog sumnje da su iz galerije ULUS ukrali sliku Zdravka Vučinića "Uspenje"
Ljiljana Lašić, legendarna Tina iz serije "Pozorište u kući", napustila je arhitekturu zbog braka, a kasnije i samu slavu kada ju je popularnost počela gušiti.
Glumica Rut Gemel priznala je da je imala tremu pred snimanje intimnih scena u novoj sezoni "Bridžertona", ali da je iskustvo na kraju bilo više zabavno nego stresno.
Narodnooslobodilačka borba (NOB) i građanski rat unutar Drugog svetskog rata, komunistička revolucija i obračuni posle 1945. nisu samo istorijske teme - one su duboko urezane u srpsku književnost 20. veka.
Dvadesetogodišnja studija pokazala je da ishrana zasnovana na maslinovom ulju, orašastim plodovima i povrću može značajno da smanji rizik od moždanog udara. Naučnici ističu da pridržavanje mediteranskog načina ishrane može da umanji verovatnoću pojave svih vrsta moždanog udara i do 25 odsto.
Ketrin de Noar, menadžerka jednog od najvećih legalnih bordela u Evropi podelila je priču koja je iznenadila čak i one koji misle da ih industrija za odrasle više ne može šokirati.
Ako ste do sada koristili Jutjub u pozadini na Android uređaju bez pretplate, stižu loše vesti od Gugla. Kompanija je zvanično potvrdila da će uskoro ukloniti metod koji je godinama omogućavao besplatno puštanje videa u pozadini.
Bivša supruga poznatog repera Nenada Aleksića Ša, Vanja Ignjatović, iznenadila je javnost kada se udala u strogoj tajnosti, što je sada otkrila putem društvenih mreža.
Živorad Nikolić, poznatiji kao Žika Šarenica, otkrio je kako danas izgleda njegova svakodnevica, govorio o porodici, ali i o svemu onome sa čim se susretao tokom dugogodišnjeg voditeljskog posla.
Pravi haos izbio je u studiju "Zvezda Granda" kada je došlo do rasprave između članova žirija, i to zbog glasova i prolaska kandidata, a nezadovoljstvo iskazala je pevačica Snežana Đurišić.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar