• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer/Jutarnji list

09.08.2022

16:52

KIJEV MISLI DA JE SADA MOĆNIJI, KONAČNO IMA ORUŽJE KOJIM ĆE PROMENITI TOK RATA! SAD ubedile Ukrajinu, uništavaju radarske sisteme... A šta ćemo sa tim što potiču iz pravremena Varšavskog pakta?

AP/Photo

Vesti

KIJEV MISLI DA JE SADA MOĆNIJI, KONAČNO IMA ORUŽJE KOJIM ĆE PROMENITI TOK RATA! SAD ubedile Ukrajinu, uništavaju radarske sisteme... A šta ćemo sa tim što potiču iz pravremena Varšavskog pakta?

Novi američki paket vojne pomoći Ukrajini ne uključuje borbene avione, što je tema koja se u medijima provlači već mesecima

Kolin Kal, sekretar za politiku Ministarstva odbrane SAD, potvrdio je da su ukrajinskim oružanim snagama isporučili takozvane protivradarske projektile koji mogu da budu lansirani s određenih borbenih aviona.

Prema pisanju specijalizovanog portala Warzone, Kal nije kazao o kojem se tipu projektila radi, ali njegova objava poklapa se s fotografijama ostataka projektila "AGM-88" HARM (High-speen Anti-Radiation Missile) ispaljenih na ruske položaje, koje su se pojavile na društvenim mrežama.

Protivradarski projektili detektuju radio-frekvencije koje odašilju radari neprijateljske protivvazdušne odbrane te gađaju i uništavaju protivvazdušne radarske sisteme.

Kolin Kal je objavio informacije o isporuci takvih projektila na brifingu za novinare na kojem je najavljen novi paket američke vojne pomoći ukrajinskim oružanim snagama vredan milijardu američkih dolara. Paket takođe uključuje dodatne navođene projektile za mobilne raketne sistema himars, municiju za raketne sisteme zemlja–vazduh NASAMS, projektile za raketne bacače džavelin i drugo oružje.

 

 

Ako su protivradarski projektili isporučeni Ukrajini zaista "AGM-88", koji nisu kompatibilni s borbenim avionima iz sovjetske ere, pretpostavlja se da su za njihovo lansiranje napravljene modifikacije na avionima "Mig-29", kojima raspolažu ukrajinske oružane snage.

Druga je mogućnost, pak, da se radi o protivradarskim projektilima KH-31 ili KH-58 iz sovjetske ere koja američke oružane snage imaju u svom inventaru još iz programa FME (Foreign Material Exploitation). Reč je o programu u sklopu kojeg američka vojska ima u posedu čitav niz oružja i vojne opreme iz vremena Sovjetskog saveza i Varšavskog pakta te su obučeni za rukovanje njima.

U svakom slučaju, protivradarski projektili su moćno oružje koje može promeniti odnose snaga na terenu, a njihovo korišćenje daje veliki doprinos ukrajinskoj protivofanzivi koja je trenutno u toku, budući da s velikom preciznošću mogu da unište ili onesposobe ruske radarske sisteme.

 

 

 

 




Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Izvinjenje Andree Veskov
Live TV

Izvinjenje Andree Veskov

Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.

07.06.2026

11:11

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda
Live TV

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda

Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.

05.06.2026

16:31

JOŠ TV VESTI

Društvo

SJAJNE VESTI! Krov nad glavom za oko 12.000 mladih
Društvo

SJAJNE VESTI! Krov nad glavom za oko 12.000 mladih

Više od 7.000 mladih već je rešilo stambeno pitanje uz subvencionisane kredite za kupovinu prve nekretnine, a nakon proširenja garantne šeme za dodatnih 300 miliona evra, biće odobreno još najmanje 5.000 kredita, poručili su iz Ministarstva finansija.

09.06.2026

17:00

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set