Prema ukrajinskom vojnom zvaničniku koji je razgovarao za Njujork tajms, bez ikakvih protivmera iranski dronovi će uništiti „celu ukrajinsku vojsku"
Ukrajinska vojska saopštila je da je Rusija počela da koristi iranske dronove za napade, izvestio je u nedelju Njujork tajms.
Brutalni su i smrtonosni
Prema ukrajinskom vojnom zvaničniku koji je razgovarao za list, ostaci dronova Shahed-136 otkriveni su na zemlji tokom kontraofanzive koju je Ukrajina pokrenula ovog meseca u severoistočnim regionima zemlje.
Oružje je „kamikaza dron koji nosi bojevu glavu tešku oko 36 kilograma" i može da se lansira sa zadnjeg dela kamiona s ravnim platformama, objasnio je Njujork tajms.
- To je prepolovilo Triple-7 - rekao je on Tajmsu, misleći na uništavanje haubice M777 koju su SAD isporučile ukrajinskoj vojsci.
- Umesto da ispalite 100 artiljerijskih granata, lakše je pustiti jedan od ovih dronova u potrazi za metom - dodao je on.
Njujork tajms je preneo i Kulagovo objašnjenje da je dron bio dovoljno precizan da gađa samohodnu haubicu u predelu cevi gde je bio uskladišten barut.
Ovo zauzvrat stvara sekundarne eksplozije.
- To je veoma ozbiljan problem - rekao je on i dodao da će bez ikakvih protivmera dronovi uništiti „celu ukrajinsku vojsku".
Kulagin: Velika efikasnost dronova
Rusija je u ukrajinskom ratu počela da koristi iranske dronove samoubice i, prema prvim analizama, nanosi popriličnu štetu ukrajinskoj vojsci.
Ukrajinski pukovnik Rodion Kulagin rekao je za Volstrit džornal da bespilotne letelice "šahed-136" funkcionišu u paru - dok jedna cilja radar, druga gađa svoju metu.
Prema prvim izveštajima, dronovi su već pogodili nekoliko ukrajinskih oklopnih vozila.
Amerikanci su još u proleće upozorili da Rusi nameravaju da nabave od Irana bespilotne letelice kojima bi kompenzovali slab učinak vazdušnih snaga.
Dronovi kamikaze mogu da nose bojevu glavu tešku do 36 kilograma, a mogu se lansirati iz vojnih kamiona.
- Umesto da ispalite 100 artiljerijskih granata, lakše je pustiti jedan od ovih dronova u potrazi za metom. Toliko su precizni da gađaju haubicu u cev gde je bio uskladišten barut, što izaziva i sekundarne eksplozije - rekao je pukovnik Kulagin, dodavši da se nada da će SAD osigurati Ukrajini naprednu tehnologiju kojom će zauzdati iranske dronove.
Sjedinjene Države planiraju da isporuče Ukrajinu i napredne raketne sisteme - izjavio je koordinator za strateške komunikacije u Savetu za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi
Države koje računaju na finansijsku pomoć Evropske unije mogle bi da ostanu bez tog novca ukoliko otvoreno pokazuju naklonost prema Rusiji ili Iranu, poručila je šefica evropske diplomatije Kaja Kalas, piše Juraktiv.
Ruski predsednik Vladimir Putin nema nameru da napadne evropske članice NATO-a, već računa da će se politička slika u Evropi promeniti iznutra, ocenio je bivši analitičar CIA Rej Mekgavern u emisiji RT-a „Efekat Sančeza“.
Generalni sekretar NATO, Mark Rute, uputio je oštro upozorenje Moskvi povodom sve učestalijih nuklearnih pretnji i vojnih vežbi koje Rusija sprovodi u saradnji sa Belorusijom.
Najbrži način da Rusija pokuša da završi rat u Ukrajini nije slanje novih velikih snaga na front, već mnogo šira upotreba vazdušnih i raketnih udara, ocenio je bivši analitičar CIA za Rusiju Džordž Bib.
Kijev, prema tvrdnjama ruske Spoljne obaveštajne službe, priprema novu fazu napada na pozadinske regione Rusije, ali ovog puta ne samo preko vazdušnih koridora baltičkih zemalja, već direktno sa teritorije Letonije.
Letonija je ponovo morala da diže avione NATO zbog drona koji je ušao u njen vazdušni prostor, a incident je odmah otvorio isto pitanje koje već mesecima nervira Rigu: kako letelice iz rata u Ukrajini uspevaju da prelete granicu članice Alijanse.
Norveška planira vojne razgovore sa Rusijom o očuvanju stabilnosti na Arktiku, u trenutku kada NATO pojačava aktivnosti u tom strateški važnom regionu, izjavio je portparol štaba Oružanih snaga Norveške Rune Harstad.
Vojni stručnjak Aleksandar Stepanov izneo je šokantnu tvrdnju da bi zajedničko lansiranje ruskih raketnih sistema „sarmat“ i „orešnik“ bilo dovoljno da u potpunosti neutrališe celokupnu vojnu infrastrukturu NATO pakta u Evropi.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
vitez
pre 3 godine
A meni je cudno tako zvana svetska sila ko je Rusija hoce jadna da prikaze, Da mora od Irana da nabavlja dronovi? Jel nije to malo cudno ili
su toliko pohlepni Ruski generali da su svu vojnu tehniku pre prodavali pa pravili palate po Crno Gorsko primorje kao onaj General u Baosici ko je napravio da izgleda kao u Kotor (san Giovanni ili sveti Ivan) Mislim na iznad Kotor Zidina.
Ako je tako mnogo mi je zao sto su tako pohlepni hvala za mene
Sjedinjene Države planiraju da isporuče Ukrajinu i napredne raketne sisteme - izjavio je koordinator za strateške komunikacije u Savetu za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević do srži je raskrinkao finansijske mahinacije blokaderskog glumca i reditelja Dragana Bjelogrlića, koji je, kako je eksluzivno obelodanio naš medij, zgrnuo milione.
Gotovo svi oni koji su u Crnoj Gori došli na vlast zahvaljujući borbi protiv Mila Ðukanovića i pomoću glasova srpskog naroda zajedno su juče sa njim slavili otcepljenje te zemlje od zajednice sa Srbijom, što je bio samo jedan od uslova za dalji udar na teritoriju naše zemlje i otimanje Kosova i Metohije (KiM).
Svađa između "blokadera" i opozicije se nastavlja, a sada je na mreži Iks javnost opet svedočila koliko obe strane ne mogu da se gledaju očima. Ovog puta je svađu započeo Pavle Grbović, lider Pokreta slobodnih građana, i Eko Straža.
Dušica Stojanović, blokaderska profesorka na Filozofskom fakultetu u Beogradu, gostovala je u podkastu "Radion" u Tuzli i tom prilikom govorila o blokadama u Srbiji i istakla da je najvažnije da predsednik Srbije Aleksandar Vučić padne s vlasti.
Na protestu Šiptara u centru Skoplja pojavili su se transparenti sa parolom ''studenti pobeđuju'' i "podrška za studente u Beogradu" i to na albanskom jeziku!
Ako je trebalo da ovo bude demonstracija političke ozbiljnosti, završilo se kao demonstracija improvizacije. Slogan "Studenti pobeđuju", koji je trebalo da pošalje poruku nekakvog samopouzdanja i umišljene pobede, odštampan je direktno na čoveku – vrlo brzo se pretvorio u nešto sasvim drugo.
Samo na TV Informer danas u 13.30 ekskluzivna saznanja o poslovanju trojice najvećih blokadera - Dragana Bjelogrlića, Gordana Kičića i Tihomira Stanića.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Trg kralja Milana u Nišu ponovo je i ove godine bio mesto na kojem su srednjoškolci iz niških srednjih stručnih škola i gimnazija plesali čuveni kadril.
Auto-giganti spremaju revoluciju koja će zatresti svet. Jeep i Ram se spajaju sa britanskim luksuzom, a evo kako će to promeniti moćne terence koje svi vozimo!
Nakon što im je otac poginuo na građevini, majka Behzada se lavovski bori za troje dece u Sarajevu, a pomoć im stiže zbog starih vojničkih dana iz 1985.
G.S. vlasnik restorana "Džeri" na Novom Beogradu ranjen je danas u 11.30 časova, a kako saznajemo on je zadobio tri prostrelne rane i nije u životnoj opasnosti.
U poznatom restoranu "Dzeri" na Novom Beogradu, došlo je do pucnjave u kojoj je ranjen G.S, vlasnik lokala, a kako Informer nezvanično saznaje, on je sa prostrelnim ranama prevezen u Urgentni centar.
Pripadnici MUP, Policijske stanice Novi Beograd, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsili su tri osobe zbog postojanja sumnje da su izvršile krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Radmila Savićević jedna je od najomiljenijih srpskih glumica, a mnogi njeni intervjui i mudre reči koje je tokom života izgovorila i danas se prepričavaju.
Glumac Zoran Rankić, poznat po ulozi Popare iz "Srećnih ljudi" u penziju je otišao tako što je ostavio oproštajnu poruku kolegama iz Beogradskog dramskog pozorišta, skočio kroz prozor i pobegao.
Poznata glumica Trejsi Šo (52), nekadašnja zvezda serije "Coronation Street", saopštila je u potresnom video obraćanju da ima rak dojke i da već sledeće nedelje kreće na agresivne hemoterapije.
Bivša supruga Igora Kojića, Sofija Dacić, ponovo je privukla pažnju javnosti pojavivši se na audiciji za novu sezonu muzičkog takmičenja "Zvezde Granda".
Pevač Sloba Vasić i dalje se nalazi na lečenju na muškom odeljenju psihijatrijske ustanove "Laza Lazarević", a njegovo puštanje odloženo je do daljnjeg.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar