NEZADOVOLJNI RADNIK POKRENUO SVETSKI SKANDAL U JEKU RATA U UKRAJINI! Tvrdi da Amerikanci prodaju Rusima elektroniku za naoružanje, oglasila se kompanija i objasnila...
Podeli vest
Otkako je Rusija anektirala Krim 2014. godine, američkim kompanijama je zabranjeno da posluju sa MMZ Avangard, ruskom državnom kompanijom koja proizvodi rakete za jedno od najsofisticiranijih ruskih oružja, sistem protivvazdušne odbrane S-400
Zapad je bio veoma zabrinut za ovaj sistem, pa su SAD svojevremeno čak izbacile Tursku, članicu NATO-a, iz zajedničkog programa razvoja lovaca nakon što je Ankara preuzela ruski sistem, javlja Rojters.
Direktan sukob sa SAD i NATO nije u interesu Rusije, ali moraćemo da odgovorimo na sve veće učešće Zapada u ukrajinskom sukobu, izjavio je danas zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov
11.10.2022
09:42
Ali dok su SAD preduzele sve moguće radnje da otupe poslovanje vojno-tehnološke industrije iz Moskve, američka tehnološka kompanija Ektreme Netvorks godinama je redovno snabdevala MMZ Avangard opremom za računarsko umrežavanje i drugim hardverom, piše Rojters.
Ektreme Netvorks se pravda činjenicom da je oprema „možda” prodata Rusima, ali preko treće strane i bez znanja menadžmenta kompanije. Međutim, za ove tvrdnje nisu ponuđeni nikakvi dokazi.
Ukrajinci su, inače, isticali da su upravo rakete kompanije MMZ Avangard ubile najmanje trideset civila u jezivom napadu na konvoj kod Zaporožja prošlog meseca. U međuvremenu, ni zvaničnici Kremlja ni ruska kompanija nisu odgovorili na Rojtersova pitanja.
U periodu od 2017. do 2021. godine, MMZ Avangard je od američke kompanije Ektreme kupio opremu vrednu više od pola miliona dolara za svoje IT sisteme, prema poslovnoj evidenciji koju su pregledali novinari Rojtersa.
Evidencija takođe pokazuje da su poslovi prošli kroz naizgled bezazlenu korporaciju u blizini Moskve, i uprkos početnim zabrinutostima dvojice viših zaposlenih u Ektreme-u, prodaja je dobila zeleno svetlo.
Činjenica da je ruska vojna kompanija koju je Vašington već identifikovao kao pretnju nastavila da slobodno kupuje američki računarski hardver u suštini je studija slučaja o tome kako je Zapad možda precenio svoju sposobnost da uguši rusku ekonomiju zabranama izvoza i trgovinskim sankcijama. Ali to takođe naglašava veličinu zavisnosti ruske vojne mašine od američke opreme visoke tehnologije.
Foto: YoutubePrintscreen/ Armies Power
Američki elektronski delovi u ruskom naoružanju
Radnik se žalio
U aprilu, šest nedelja nakon ruske invazije na Ukrajinu, zaposlenik Ektreme-a je takođe podneo internu žalbu navodeći da je kompanija prodavala opremu raznim vojnim proizvođačima u Rusiji.
„Naša oprema se koristi u sistemima komunikacija na ruskim ratnim brodovima“, navodi se u žalbi.
Međutim, kompanija je u svom saopštenju za javnost navela da je ove optužbe izneo nezadovoljni radnik. Ektreme je kompanija koja trguje na NASDAK berzi, ima solidnu reputaciju u SAD i zvanični je partner lige američkog fudbala, NFL. NFL je odbio da komentariše članak Rojtersa. Prošle godine Ektreme je ostvario prihod od 1,1 milijardu dolara.
Prema dokumentima u koje je Rojters video, Ektreme je prodao ne samo MMZ Avangard, kompaniji koja proizvodi ruske rakete, već i ruskim vojnim brodogradnjim kompanijama i proizvođačima visokotehnoloških odbrambenih sistema.
Jedan od dokumenata pokazuje da su ruski kupci za četiri godine zaključno sa 2020. kupili od Amerikanaca opremu u vrednosti od čak 41,5 miliona dolara.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukrajinski ministar spoljnih poslova Andrij Sibiha izjavio je da ukrajinski i ruski lideri moraju da se sastanu licem u lice kako bi rešili najteža preostala pitanja u mirovnim pregovorima, te da samo američki predsednik Donald Tramp ima moć da postigne dogovor.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da administracija američkog predsednika Donalda Trampa insistira da se sukob između Rusije i Ukrajine okonča najkasnije do juna, prenosi Fajnenšel tajms.
Direktan sukob sa SAD i NATO nije u interesu Rusije, ali moraćemo da odgovorimo na sve veće učešće Zapada u ukrajinskom sukobu, izjavio je danas zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov
Pet najnovijih predviđanja Dmitrija Medvedeva o Ukrajini, NATO-u, Evropskoj uniji i sudbini pojedinih svetskih lidera izazvalo je snažan odjek u međunarodnoj javnosti.
Zapadni oficir, koji je boravio na ratištu u Ukrajini, priznao je da je bio zatečen razmerama varvarstva i pljačke unutar Oružanih snaga Ukrajine (OSU), navodeći da ga je stanje na frontu podsetilo na „Divlji zapad“. Njegova svedočenja objavio je portal EurActiv.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastaće se sa episkopom bihaćko-petrovačkim Sergijem, u ponedeljak, 9. februara 2026. godine, u 11.00 časova, u zgradi Generalnog sekretarijata predsednika Republike.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević poručio je da niko nije ni pokušao da demantuje informacije do kojih je došao Informer, a koje se mogu čuti u audio-snimku sa tajnog sastanka blokadera.
Nakon što je napustio rijaliti Exatlon, Jovan Radulović Jodžir ostao je nekoliko dana na Dominikani i tom prilikom stigao da se kladi sa voditeljkom Kristinom Vasić.
TV Informer uskoro počinje sa emitovanjem nove, dinamične i potpuno interaktivne emisije "Zlatna vest", koja publici donosi jedinstven spoj društvenih mreža, takmičenja i osvajanja novčanih nagrada i to uživo.
Na društvenim mrežama nastala je opšta polemika kada je korisnik Redita prokomentarisao kako su u poslednjem periodu ljudi sve više nepristojni i bahati.
Niš je i dalje u šoku zbog brutalnog ubistva Aleksandre Š. (44), majke dvoje dece, koja je u petak 6. februara, oko 7.30 sati, likvidirana u klasičnoj sačekuši – na kućnom pragu, pred sam početak radnog dana.
Suđenje M.M. i M.M.M, roditeljima dečaka M.M. koji je 5.oktobra 2023.godine brutalno nožem usmrtio Andreja Simića (13) u porodičnoj kući u Niškoj Banji počeće danas pred Višim sudom u Nišu.
Pevač Daniel Kajmakoski sinoć je otet u Beogradu nakon nastupa, a policija i dalje intenzivno traga za otmičarima koji su, posle neuspele otmice, pobegli u pravcu šume.
Dejvid i Viktorija Bekam možda neće imati nikakvu ulogu u životu budućeg unuka kog njihov najstariji sin Bruklin i njegova supruga Nikola Pelc planiraju da usvoje.
Serija "Selo gori, a baba se češlja" vraća se od večeras na TV ekrane. Selo u kom se snimala serija, a koje se za ove potrebe zvalo Petlovac, danas izgleda potpuno drugačije.
Iza nezaboravnih uloga i harizme legendarnog glumca Josifa Tatića kriju se godine boemije, cigareta i alkohola koje su, kako je sam priznao, ostavile su dubok trag na njegovo zdravlje i obeležile njegovu sudbinu.
Mati Kaspi, jedan od najznačajnijih izraelskih kompozitora i kantautora, autor nekih od najvoljenijih pesama u istoriji izraelske muzike, preminuo je u 76. godini nakon duge borbe sa teškom bolešću.
Vest da je Erik Dejn, jedan od najvoljenijih glumaca serije "Uvod u anatomiju", oboleo od amiotrofične lateralne skleroze (ALS) i završio u kolicima potresla je i fanove i njegove dugogodišnje kolege.
Izbacivanje šećera nije dijeta već reset tela - za 14 dana glad se smiruje, energija stabilizuje, kilogrami naglo padaju, koža čisti, a potreba za grickanjem nestaje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar