• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: informer.rs/klix.ba

17.10.2022

12:38

TRAMP NAPAO JEVREJE, OPTUŽEN ZA ANTISEMITIZAM! "Oni ne cene sve što sam uradio za Izrael"!

Reuters

Vesti

TRAMP NAPAO JEVREJE, OPTUŽEN ZA ANTISEMITIZAM! "Oni ne cene sve što sam uradio za Izrael"!

Podeli vest

Ovu izjavu je bivši američki predsednik objavio na svojoj društvenoj mreži Truth Social, a mnogi su je okarakterisali kao antisemitizam, jer sugeriše da američki Jevreji imaju dvostruku lojalnost, kako prema SAD tako i prema Izraelu, i odmah je izazvala osudu jevrejska zajednica

 

„Nijedan predsednik nije učinio više za Izrael od mene“, rekao je Tramp, pre nego što je rekao da je pomalo iznenađujuće da „naši divni evangelisti to cene mnogo više od Jevreja, posebno onih koji žive u SAD“.

Lider Antidefamacione lige, organizacije koja se bori za suzbijanje antisemitizma, Džonatan Grinblat optužio je Trampa da „zove Jevreje“. „Ne treba nam bivši predsednik, koji apeluje na ekstremiste i antisemite, da nas nauči lekciju o odnosu između SAD i Izraela. Ovaj odnos počiva na zajedničkim vrednostima i bezbednosnim interesima. Ovo „prozivanje Jevreja“ je uvredljivo i odvratno“, dodao je Grinblat.

Jevrejski demokratski savet Amerike na sličan način je osudio Trampove izjave: „Njegove pretnje i njegova antisemitska dvojna lojalnost koja se neprestano pozivala podstiču mržnju prema Jevrejima“, saopštio je savet. „Neće nam pretiti Donald Tramp, a američki Jevreji će ovog novembra odbaciti republikansku netrpeljivost“, dodaje se u savetu.

U intervjuu prošlog decembra, bivši predsednik je tvrdio da američki Jevreji „ili ne vole Izrael ili ih nije briga za Izrael“, a ponovio je i svoju tvrdnju da evangelisti „više vole Izrael nego Jevreje u ovoj istoj zemlji“.

Istraživanje Pev Research-a iz 2021. pokazalo je da 45 odsto odraslih Jevreja u SAD veruje da je briga o Izraelu „od suštinskog značaja” za ono što znači biti Jevrej, a 37 odsto je reklo da je „važno, ali nije od suštinskog značaja”. Samo 16 odsto je reklo da im briga o Izraelu "nije važna".
 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Exatlon

TV

Nema zaštićenih, sve smo snimili! Pratite "Na merama" u subotu od 20h
Live TV

Nema zaštićenih, sve smo snimili! Pratite "Na merama" u subotu od 20h

Prošle sedmice u Informerovoj popularnoj emisiji "Na merama" otkrili smo vam sa kim sedi okoreli blokader Jovo Bakić, šta kupuje voditeljka Marija Veljković, kakve su reakcije prolaznika na fudbalera Marka Arnautovića, kako glumica blokaderka Svetlana Bojković glumata u privatnom životu, na koji način se opušta advokat Toma Fila...

27.02.2026

10:16

Ameriku čekaju crni dani
Live TV

Ameriku čekaju crni dani

Dejan Jelača, srpski glumac koji živi i radi u Americi gostujući u Info jutru otkrio je kakav je život preko okeana i kako Amerikanci gledaju na poteze svog predsednika Donalda Trampa.

26.02.2026

12:00

Ko to želi smrt Dačiću?
Live TV

Ko to želi smrt Dačiću?

Miljan Damjanović, potpredsednik SRS i Marko Šćepanović, savetnik ministra Ivice Dačića gostujući u Info jutru komentarisali su zlurade komentare na račun zdravstvenog stanja ministra spoljnih poslova.

26.02.2026

10:53

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set