
Tanjug/AP
RUSI SU RAZORILI UKRAJINU, OSIM JEDNE OBLASTI... Na nju raketa nije pala! Prećutni dogovor, ili nešto drugo...
Ruske krstareće rakete za devet meseci rata padale su po svim delovima Ukrajine, osim po jednom regionu
Nijedna meta nije gađana u Zakarpatskoj oblasti, poznatijoj i kao Transkarpatija, regionu u kojoj živi mađarska manjina u Ukrajini.



Procenjuje se da tamo živo oko 150.000 Mađara, a vlasti u Budimpešti letos su objavile da imaju "scenario" ako njihovi sunarodnici budu ufgroženi.
Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto izjavio je letos da je Budimpešta spremna da stane u odbranu etničkih Mađara koji žive u Zakarpatju na zapadu Ukrajine.
Mađarska je, po njemu, "pripremila hitne ratne scenarije u slučaju rata na Zakarpatju". Još početkom jula Sijarto je izvestio da Mađarska ne šalje oružje Ukrajini jer se boji osvete Rusije i kasnijeg granatiranja Mađara u Zakarpatju.


Mađarski premijer Viktor Orban već dugo ponavlja da Mađarska ne želi da se meša u rat i ističe da smatra da su sankcije EU protiv Rusije pogrešne. Takvom politikom Mađarska prvenstveno pokušava da ne ugrozi sopstvene potrebe za snabdevanjem ruskim energentima. Budimpešta je prilično zavisna od ruskog gasa i nafte, a na Rusiju se oslanja i kada je nuklearna energija u pitanju.
Nuklearna elektrana u Pakšu, koja pokriva polovinu mađarskih potreba za električnom energijom, bazira se na ruskoj tehnologiji i ruskom nuklearnom gorivu. U planu je i njeno proširenje s dva reaktora, koje bi takođe trebalo da grade Rusi.
Veze Mađarske i Rusije su veom kompleksne. Istraživački novinari otkrili su početkom novembra da Andrej Nariškin, sin Sergeja Nariškina, šefa ruske spoljne obaveštajne službe, živi u Budimpešti u luksuznom stanu za koji se pretposatavlja da je u vlasništvu firme bliske šefu Orbanovog kabineta Antalu Roganu. Od ranije se zna da Nariškinov sin ima neograničeno pravo boravka u Mađarskoj.
Podsetimo, 2016. godine poslanici oblasnog saveta Zakarpatja zatražili su od predsednika i premijera Ukrajine i predsednika Vrhovne rade da tom regionu dodele autonomiju.
Ovo obraćanje kijevskim političarima poslanici su usvojili na plenarnoj sednici, naveo je tada list „Zakarpatija“.
- Tražimo da se Zakarpatje prizna kao specijalna samoupravna administrativna teritorija. Potrebne izmene treba bez odlaganja da budu uvrštene u Ustav zemlje - navodi se u dokumentu.