RUSI SRAVNILI BAHMUT, KIJEV SE DRŽI NA STAKLENIM NOGAMA ALI... Zelenski: Situacija vrlo teška...
Rusija najverovatnije planira da opkoli ukrajinski grad Bahmut u Donjeckoj oblasti
09.12.2022
21:14
"To je zamka"
Litvanski predsednik Gitanas Nauseda napisao je na Tviteru da je ponuda Belorusije da transportuje ukrajinsko žito preko svoje teritorije do Litvanije samo još jedan pokušaj da se izbegnu sankcije, pošto ukrajinsko žito već putuje preko Poljske i drugih zemalja do baltičkih luka. "To je zamka. Hajde da ne ulazimo u to“, rekla je Nauseda.
Belorusija je rekla UN da će dozvoliti tranzit žita iz Ukrajine preko njene teritorije za izvoz iz litvanskih luka, rekao je portparol UN.
Granatirano porodilište
Ruske snage granatirale su danas zdravstvenu ustanovu u Hersonu i pogodile porodilište bolnice, saopštio je zamenik šefa kabineta ukrajinskog predsednika Kirilo Timošenko.
Timošenko je napisao na Telegramu da je zgrada oštećena, a da medicinski radnici, pacijenti i deca nisu povređeni. Timošenko je objavio i fotografiju sa mesta granatiranja, preneo je ukrajinski sajt prm.ua. Ruske snage granatirale su u petak Herson i pogodile stambenu zgradu.
Nemačka "okrenula leđa" Ukrajini?
Visoki nemački zvaničnik za spoljne poslove Tobijas Lindner rekao je da Nemačka nema slobodan pristup američkim sistemima Patriot i ne može da ih prenese u Ukrajinu.
"Patriot sistemi koje šaljemo deo su sistema kolektivne odbrane NATO-a“, rekao je Lindner. Nemačka je do sada blokirala prebacivanje PVO sistema Patriot u Ukrajinu.
Poljski ministar odbrane Mariusz Blaszczak izjavio je 6. decembra da je razočaran odlukom.
Nemačka šalje Ukrajini 36.000 ćebadi, koja su bila planirana za aukciju
Nemačka će Ukrajini poslati desetine hiljada polovnih ćebadi, koja više nisu potrebna nemačkoj vojsci, a prethodna namera je bila da budu prodata na aukciji, prenela je ukrajinska "Evropska pravda" pozivajući se na nemački "Velt am zontag". U tekstu se napominje se da će Ukrajini kao zimska pomoć biti poslato 36.400 vunenih ćebadi iz zaliha Bundesvera.
Pokrivači su prvobitno predati državnom povereničkom društvu pod kontrolom Saveznog ministarstva finansija, Vebeg GmbH, kako bi bili prodati na aukciji. Markus Faber, poslanik Slobodne demokratske partije, kritikovao je nameru da se ćebad prodaju.
"U Ukrajini je hladno. Umesto da preko Vebega prodajemo ćebad iz skladišta Bundesvera, trebalo bi da ih stavimo na raspolaganje Ukrajini", rekao je Faber. Nakon kritika zbog planirane aukcije, ministar finansija Kristijan Lindner prekinuo je prodaju i ponudio ih ukrajinskoj vladi. Ministarstvo se priprema za transport ćebadi, koja se trenutno nalaze u centru za snabdevanje Bundesvera u Blankenburgu.
Rusija: Kod Krasnog Limana likvidirano 60 ukrajinskih vojnika i plaćenika
Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je da je ruska vojska na delu fronta kod Krasnog Limana odbili dva kontranapada ukrajinskih snaga i stranih plaćenika i da je tom prilikom likvidirano 60 vojnika i plaćenika.
Ruske snage su nastavile sa ofanzivnim dejstvima i zauzele neke povoljne položaje.
U pravcu ka Donjecku ruske jedinice nastavile su ofanzivu i tom prilikom ukrajinska vojska je pretrpela teške gubitke u ljudstvu – 50 vojnika. Na potezu južno od Donjecka ukrajinske snage su izgubile 40 vojnika.
Kod mesta Vladimirovka uništene su dve diverziono-obaveštajne grupe protivnika. U oblasti oko Kupjanska, u blizini naselja Sinkovka i Kislovka likvidirano je još 30 ukrajinskih vojnika.
Kod naselja Torsko uništen je radarski sistem za kontrabaterijsku borbu američke proizvodnje AN/TPQ-36. U oblasti oko Severska, DNR, uništena su dva borbena vozila za višecevne bacače raketa „Grad“.
Hiljade korisnika u Odeskoj oblasti bez struje nakon ruskog napada dronovima
Nakon što su ruske snage noćas dronovima napale energetske objekte u Odeskoj oblasti hiljade korisnika ostalo je bez struje, saopštila je ukrajinska Operativna komanda „Jug”.
Za sada nema informacija o žrtvama, prenosi Interfaks Ukrajina. Prethodno je Komanda Ratnog vazduhoplovstva Ukrajine saopštila da je Rusija noćas napala jug Ukrajine iranskim dronovima kamikazama Šahed. Kako se navodi, uništeno je 10 od 15 dronova. Dronovi su oboreni iznad Hersonske, Nikolajevske i Odeske oblasti.
Nebenzja: Ovakva vojna podrška nikada nije pružena nijednoj zemlji u istoriji
Stalni predstavnik Rusije u Ujedinjenih nacijama Vasilij Nebenzja komentarisao je na sednici Saveta bezbednosti UN vojnu pomoć Zapada Ukrajini bez presedana, upitavši da li su Ukrajinci ti koji se bore protiv ruske vojske na bojnom polju.
„Ovako ogromna vojna podrška, verovatno, nije pružena nijednoj državi u istoriji. Prosudite sami: ukupan obim vojne pomoći samo Vašingtona Kijevu, prema podacima američkog Centra za međunarodnu politiku, samo od februara do početka oktobra ove godine iznosi 40 milijardi dolara“, rekao je Nebenzja.
Volodin: Nemačka i Francuska da plate odštetu
Predsednik ruske Državne dume Vjačeslav Volodin smatra da Nemačka i Francuska moraju da plate odštetu stanovnicima Donbasa, a da Evropljani treba da shvate ko je odgovoran za njihove probleme.
„Nemačka i Francuska moraju da plate odštetu stanovnicima Donbasa... A građani Evrope treba da znaju zbog koga su u problemima - nedostatak grejanja, struje, ogromna inflacija, zatvaranje preduzeća“, napisao je Volodin na svom Telegram kanalu.
Prema njegovoj oceni, situacija u Ukrajini je posledica „lažljive politike lidera tih država“. Prema Volodinovim rečima, 2014. godine su ministri spoljnih poslova Nemačke i Francuske, kao garanti, potpisali dokument o mirnom rešavanju problema između legalnih ukrajinskih vlasti i opozicije.
On dodaje da se sve završilo, kako je naveo, državnim udarom u Kijevu i genocidom nad stanovništvom Donbasa, a da su nakon toga te zemlje učestvovale u zaključivanju Minskih sporazuma, koje niko nije planirao da sprovede.
"Unapred planirano neispunjavanje obaveza preuzetih potpisivanjem međunarodnog sporazuma - to je ne samo samo gubitak poverenja, već i zločin za koji potpisnici Minskih sporazuma - Merkelova, Oland i Porošenko - moraju da snose odgovornost", smatra Volodin.
Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je nedavno da su sporazumi iz Minska bili potpisani kako bi se Ukrajini dalo vremena da ojača, preneli su mediji.
Rusija: Svi koji Ukrajinu snabdevaju oružjem suočiće se pravnim posledicama
Zemlje koje isporučuju oružje Kijevu i pomažu ukrajinskim oružanim snagama suočiće se sa konkretnim pravnim posledicama, poručio je tokom sednice Saveta bezbednosti stalni predstavnik Ruske Federacije pri UN Vasilij Nebenzja.
"Mi savesno registrujemo sve takve kriminalne radnje SAD i njihovih saveznika i oni će se zbog toga što rade suočiti sa konkretnim pravnim posledicama", rekao je Nebenzja, prenosi TASS.
Ruski predstavnik u UN rekao je i da Moskva prati i uništava takve vojne isporuke.
Foto: Printscreen You Tube/Ruptly
"Otkako je količina naoružanja u zapadnim skladištima opala, Vašington sa saveznicima u poslednje vreme pokušava da aktivno radi sa trećim zemljama, kupuje oružje i vojnu opremu od njih i otpremaju ih u Ukrajinu", rekao je ruski diplomata i podsetio da je njegove navode nedavno priznao i ministar spoljnih poslova Ukrajine Dmitro Kuleba.
Nebenzja je ukazao da ukrajinske oružane snage nastoje bukvalno da unište Donjeck zapadnim oružjem.
"Tokom cele prošle nedelje, u Donjecku se dešavao pravi masakr zapadnim oružjem. Uz podršku zapadnih država, ukrajinske snage pokušavaju bukvalno da sravne grad (Donjeck)", rekao je Nebenzja. Sednica SB UN održana je na zahtev Rusije kako bi se razmatrale isporuke zapadnog oružja Ukrajini.
"Kazna za samostalnost"
Nove sankcije Sjedinjenih Američkih Država protiv Rusije usmerene su na ocrnjivanje nepoželjnih i povlačenje veštačkih linija podele među „pravim demokratijama“ i „autokratijama“, saopštila je ruska ambasada u Vašingtonu, komentarišući nove američke sankcije protiv fizičkih i pravnih lica.
U saopštenju se ističe da Vašington ne posustaje u svojoj težnji da „kazni“ Rusiju zbog samostalnog i principijelnog stava po međunarodnim pitanjima.
"Situacija se promenila"
„Tajms“ piše da Sjedinjene Države više ne insistiraju na tome da Kijev ne gađa rusku teritoriju.
Pozivajući se na izvor u Pentagonu list navodi da u Americi i dalje imaju iste procene po pitanju eskalacije situacije, ali da strah prema tome nije više isti kao na početku konflikta.
„Situacija se promenila“, navode u Pentagonu i dodaju da u Vašingtonu sada manje strahuju od toga da bi udari ukrajinske vojske po ruskoj teritoriji podstakli Moskvu na drastičnu eskalaciju.
U poslednja 24 sata ukrajinske snage su 41 put gađale teritoriju DNR.
Ruske snage uništile su uporište ukrajinske vojske u Zaporoškoj oblasti.
Vazdušna opasnost u Odeskoj oblasti
U Odeskoj oblasti u Ukrajini proglašena je vazdušna opasnost, a neki objekti energetske infrastrukture su pogođeni zbog čega je na hiljade ljudi bez struje. Sirene se čuju i u Nikolajevskoj oblasti.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
pre 2 godine
Ruske snage su ponovo zaustavljene u Opitnoj ( juznom predgradju Bahmuta), gde je unistena jedinica od 200 pripadnika vagnera uletivsi u vatreni dzak ukrajinskih snaga, isto tako zaustavljen je napad prema Bahmutu sa jugoistoka na 4km od grada kod sela Kliscevka, tako da 14 "jubilarno" "sigurno zauzimanje Bahmuta" ponovo je samo propagandni trik Problem za rusku vojsku se pojavljuje na putu Soledar-Kremina gde ukrajinci napreduju prema Kremini i ako ona padne vojska kod Bahmuta naci se obuhvacena sa 3 strane ukrajincima
Predsednik Srpske radikalne stranke dr Vojislav Šešelj gostovao je na Kurir TV i govorio o nastupima Marka Perkovića Tompsona u Hrvatskoj.
05.12.2025
20:00
Branko Babić se oglasio na društvenim mrežama i postavio jedno prosto pitanje u vezi sa (ne)delovanjem blokadera.
05.12.2025
18:32
Vujo Ilić sa Instituta za filozofiju i društvenu teoriju gostovao je na opozicionoj televiziji N1 i potvrdio reči predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će naredna godina biti najbolja u istoriji naše države.
05.12.2025
17:36
Advokat Nikole Selakovića, Vladimir Đukanović, oglasio se na svom Iks nalogu i obratio drugim advokatima koji komentarišu i mešaju se u slučajeve u kojima nisu angažovani da to ne rade!
05.12.2025
17:01
Kako nezvanično saznajemo, nasilnik Miša Bačulov izlazi na slobodu jer mu je Apelacioni sud, tačnije veće u kojem sedi sudija blokader Miodrag Majić, ukinulo pritvor iako se tereti za teško krivično delo i postoji opasnost da će ga ponoviti.
05.12.2025
15:56
Šampion Exatlona nije onaj ko je preživeo - već onaj ko je pobeđivao. I zato je ovo takmičenje čista esencija sporta.
03.12.2025
13:31
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
03.12.2025
12:39
Premijera novog filma "Snaga jedinstva" biće prikazana u večeras u 22.30 časova na televiziji Informer!
01.12.2025
20:27
Exatlon je mnogo više od televizijskog spektakla – to je svakodnevna borba tela, uma i volje.
01.12.2025
12:27
Vesna Jović, novinarka Informera za Istočnu Srbiju i Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju gostujući u Info jutru komentarisali su izbore u Negotinu, Mionici i Sečnju.
01.12.2025
10:21
U današnjoj epizodi "Političkog kviza" pobeda je bila ubedljiva.
05.12.2025
18:49
Ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović poručila je da država preduzima preventivne mere za očuvanje stabilnog snabdevanja naftnim derivatima, dok ruski većinski vlasnici NIS-a vode pregovore o prodaji kako bi se rešio problem sankcija.
05.12.2025
17:13
Građani Srbije imaju još samo dva dana da pripreme dokumentaciju za legalizaciju nelegalnih objekata i pre svega, da se prijave na platformu Agencije za prostorno planiranje i urbanizam RGZ-a.
05.12.2025
16:00
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je danas sa predstavnicima Knez Petrola, Petrola, Naftahema, KB Eurorenta, odnosno malih privatnih benzinskih stanica o snabdevanju tržišta naftnim derivatima u uslovima sankcija Naftnoj industriji Srbije.
05.12.2025
16:11
Dva automobila sudarila su se večeras sudarila u Novom Sadu na raskrsnici kod Merkatora.
05.12.2025
20:21
Profesor srednje Elektrotehničke škole "Mihajlo Pupin" u Novom Sadu B.B. (60) uhapšen je jer se sumnja da je učenicima pokazivao pornografski sadržaj, a tim povodom se oglasio Erdmidin Elezović, direktor škole.
05.12.2025
19:50
Zoranu Jotiću Jotki ukinut je danas pritvor po nalogu Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Apelacionog suda u Beogradu.
05.12.2025
18:22
Teška tragedija dogodila se u Subotici u kojoj je dečak R.I. (15), učenik Tehničke škole ''Ivan Sarić'' umro u svom automobilu.
05.12.2025
16:59
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo presudu Dijani Hrkalović i naložio da se ponovi suđenje.
05.12.2025
16:47
Pevačica La Toja Džekson, sestra pokojnog Majkla Džeksona, objavila je na Instagramu fotografije na kojia je mršavija nego ikad.
05.12.2025
15:05
Glumica Margo Robi otkrila je detalje o erotskim scenama u filmu "Orkanski visovi" u kom glumi uz Džejkoba Elordija.
05.12.2025
14:14
Glumica Gala Videnović slavu je stekla ulogom Nataše u filmovima o "Žikinoj dinastiji", a posle mnogo godina publika j eponovo može gledati na filmu i to u 11. nastavku ovog kultnog serijala.
05.12.2025
13:33
Popularna serija "Besa" produkcije Adrenalin dobija novu adaptiranu verziju za tržišta jugoistočne Azije sa preko 700 miliona gledalaca.
05.12.2025
13:30
Žreb za Svetsko prvenstvo u fudbalu 2026. je počeo, a priliku da zablista kao voditeljka dobila je legendarna manekenka Hajdi Klum.
05.12.2025
19:43
Većina nas prostor ispod kreveta koristi privremeno skrovište za stvari. Feng šui stručnjaci upozoravaju da pet stvari nikako ne treba držati, jer privlače nesreću u dom.
05.12.2025
17:40
Jutjub sluša korisnike i zvanično uvodi "Recap", svoju verziju popularnog Spotify Wrapped pregleda godine.
05.12.2025
17:00
Dramatična reakcija jednog psa nakon što čuje svoje ime tokom ključne scene u popularnoj seriji "Stranger Things" nasmejala je milione korisnika TikToka.
05.12.2025
16:20
Isprobajte recept monaha sa Hilandara za ukusne manastirske hlebčiće sa maslinama.
05.12.2025
15:40
Bivša voditeljka i rijaliti učesnica Kristina Kija Kockar podelila je staru objavu sa Fejsbuka vođe "rakovičkog klana" Nebojše Stojkovića Stojketa.
05.12.2025
18:16
Voditeljka Jovana Jeremić progovorila je o najavljenim otkazima koje sprema vlasnik Pinka Željko Mitrović.
05.12.2025
17:36
Sutra, 6. decembra, obeležava se pet godina od smrti pevača Džeja Ramadanovskog, a na njegovom grobu zatekli smo misterioznu poruku.
05.12.2025
17:03
Pevačica Vesna Zmijanac trenutno je zadržana u Urgentnom centru, saznaje Informer.
05.12.2025
16:34
Pevačica Vesna Zmijanac oglasila se nakon što je primljena u Urgentni centar.
05.12.2025
16:13
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar