Ruska vojska je krenula i na Ugljedar, važan grad i najvažnije ukrajinsko utvrđenje na samom jugu donbaskog fronta. Zapad sugeriše vojnom vrhu Ukrajine da povuče trupe iz Bahmuta pre nego Rusi zatvore obruč
Komandant bataljona „Vostok" , iz korpusa Donjecke Republike, bivši komandant donjecke „Alfe" Aleksandar Hodakovski, naveo je da glavni napad dolazi sa strane Marjinke koja jefaktički stoprocentno pod ruskom kontrolom:
- Našim jedinicama je izdato strogo naređenje da prodiru prema zapadu. To naređenje se već izvršava. Na više sektora neprijateljska odbrana je razbijena, a vodi se borba za uzimanje u klešta Ugljedara. Uzeta su u obzir dosadašnja iskustva, pa viša komanda ne traži čeone udare na taj grad.
Hodakovski tvrdi da su Ukrajinci u prvim satima bili u pometnji i neorganizovani, ali da su potom počeli da pružaju organizovaniji otpor.
U ruskom napadu učestvuju 155. brigada Tihookeanske flote i 7. operativno-taktička formacija.
Rusi sa juga nadiru između Ugljedara i Šajtanovske šume, još - sa strane Pavlovke i Nikoljskog. Ukrajinci ubacuju u borbu rezerve.
Moskovski vojni ekspert Aleksej Leonkov ocenio je da sa Zapada sugerišu vojnom vrhu Ukrajine da povuče trupe iz Bahmuta ne bez razloga:
- Bahmut može pasti u operativno okruženje. U njemu i oko njega se toliko ozbiljno puca da čak i evropski partneri Kijeva već savetuju Ukrajini da ga napušta jer postoji opasnost da se ceo Donbas nađe u obruču. Dakle: sve ukrajinske jedinice na donbaskom frontu.
Leonkov ukazuje da bi im u tom slučaju preostalo samo da nastave „borbu bez ikakvih šansi" ili da se predaju.
Prema njegovim rečima, ukrajinsku armiju je posebno pogodilo to što je sa gubitkom Soledara izgubila velika podzemna (u tunelima rudnika soli) skladišta municije.
Zapadni političari žele da Rusija bude poražena na bojnom polju. Nikome od tih morona očigledno ne pada na pamet da gubitak nuklearne sile u konvencionalnom ratu može izazvati početak nuklearnog rata, upozorio zamenik šefa ruskog saveta bezbednosti
Ruske snage pogodile su zgradu SBU u Nikolajevu u trenutku kada je, prema tvrdnjama proruskog podzemlja i pojedinih vojnih analitičara, u tom objektu održavan zatvoreni sastanak sa stranim savetnicima i predstavnicima NATO-a.
Zapadne ambasade neće napuštati Kijev uprkos upozorenju Moskve da Rusija počinje sistemske udare po objektima u ukrajinskoj prestonici koji se koriste za potrebe Oružanih snaga Ukrajine i po centrima odlučivanja.
Letonija bi mogla da se nađe u veoma opasnoj poziciji ukoliko se potvrde navodi ruske Spoljne obaveštajne službe da Ukrajina priprema napade na Rusiju sa teritorije baltičkih država, upozorio je bivši analitičar CIA Rejmond Makgovern.
Ukrajina i njeni zapadni saveznici sve su uvereniji da ruska ofanziva gubi snagu, nakon što je Kijev uspeo da stabilizuje liniju fronta i zaustavi očekivani prolećni nalet Moskve, piše Blumberg.
NATO bi trebalo da pomogne Ukrajini da svoje napade dronovima usmerava „u pravom pravcu“, izjavio je švedski premijer Ulf Kristerson, nakon serije incidenata u kojima su ukrajinske ili sumnjive ukrajinske bespilotne letelice ulazile u vazdušni prostor članica Alijanse.
Ruski predsednik Vladimir Putin nema nameru da napadne evropske članice NATO-a, već računa da će se politička slika u Evropi promeniti iznutra, ocenio je bivši analitičar CIA Rej Mekgavern u emisiji RT-a „Efekat Sančeza“.
Najbrži način da Rusija pokuša da završi rat u Ukrajini nije slanje novih velikih snaga na front, već mnogo šira upotreba vazdušnih i raketnih udara, ocenio je bivši analitičar CIA za Rusiju Džordž Bib.
Kijev, prema tvrdnjama ruske Spoljne obaveštajne službe, priprema novu fazu napada na pozadinske regione Rusije, ali ovog puta ne samo preko vazdušnih koridora baltičkih zemalja, već direktno sa teritorije Letonije.
Letonija je ponovo morala da diže avione NATO zbog drona koji je ušao u njen vazdušni prostor, a incident je odmah otvorio isto pitanje koje već mesecima nervira Rigu: kako letelice iz rata u Ukrajini uspevaju da prelete granicu članice Alijanse.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zapadni političari žele da Rusija bude poražena na bojnom polju. Nikome od tih morona očigledno ne pada na pamet da gubitak nuklearne sile u konvencionalnom ratu može izazvati početak nuklearnog rata, upozorio zamenik šefa ruskog saveta bezbednosti
Suzana Vasiljević, medijska savetnica predsednika Srbije Aleksandra Vučića, priznala je da je zaplakala kada je šef države od kineskog lidera Si Đinpinga dobio orden.
Ambasador Kine u Srbiji Li Ming ocenio je danas nedavnu višednevnu posetu predsednika Srbije Aleksandra Vučića Kini kao istorijsku i istakao da je to najznačajnija tačka u dosadašnjem prijateljstvu dve zemlje.
Dok predsednik Srbije Aleksandar Vučić sa poštovanjem celiva Pojas Presvete Bogorodice, a reke vernika strpljivo čekaju ispred Hrama Svetog Save da se poklone jednoj od najvećih pravoslavnih svetinja, blokaderi i njihovi najglasniji simpatizeri ismevaju veru i vernike.
Predsednica Skupštine Grada Novog Sada Dina Vučinić osvrnula se na lik i delo profesorke Marije Vasić, blokaderke koja je poslednjih dana dospela u žižu javnosti jezivom tvrdnjom da je poklonjenje pojasu presvete Bogorodice - "fetišizam".
Potpredsednica Vlade i ministarka privrede, Adrijana Mesarović, oglasila se na društvenoj mreži Instagram, gde je reagovala na optužbe srpskih opozicionara protiv Srbije i predsednika Vučića u vezi sa situacijom u Tivtu.
Ljubovija je svečanom sednicom obeležila Dan opštine, 3. jun, u znak sećanja na 1871. godinu, kada je ukazom kneza Milana Obrenovića proglašena za varošicu.
Luka B. (23) iz Kragujevca uhapšen je zbog jezivog pokušaja ubistva u kući svoje bivše partnerke u naselju Beloševac. Meštani Kragujevca izuzetno su uznemireni zbog svega što se dogodilo, a porodica izbodene devojke zatvorila se u kuću u kojoj je došlo do zločina.
Nišlija I.Ž., vozač jednog prevozničkog preduzeća koji je 9. decembra prošle godine u selu Vrelo kod Niša izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj je poginula Elizabeta Gojković (53) juče je na saslušanju pred Osnovnim javnim tužilaštvom negirao krivicu.
U velikoj akciji policije uhapšeno je šest osoba koje se sumnjiče za više krivičnih dela, među kojima je i prodaja droge, a za jednim članom raspisana je međunarodna poternica.
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
Miris i ukus prave, domaće višnjevače vraćaju nas u detinjstvo i podsećaju na špajzove naših baka, gde je ova dragocena flaša uvek imala posebno mesto.
Britanac Džastin Vali i njegova partnerka Viktorija uspeli su da organizuju šestonedeljnu avanturu tokom koje su za avionske karte izdvojili svega 286 evra.
Doktorka Triša Pasriča podelila je na društvenim mrežama tehniku za koju tvrdi da je zasnovana na naučnim saznanjima i da može pomoći već pri prvim znacima svraba.
Pevač Uroš Živković danas ima poseban razlog za slavlje - njegov sin Lazar proslavlja prvi rođendan, a tim povodom organizovao je proslavu u jednom prestoničkom restoranu.
Voditeljka Rada Radenović iskreno je govorila o svom životu, te je otkrila za Blic da je imala višak kilograma svojevremeno, zbog stresa i nezdrave ishrane.
Rijaliti učesnica Mina Vrbaški ponovo je započela razgovor sa Viktorom Gagićem u želji da obnove svoju romansu, ali je sa njegove strane usledio hladan tuš.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar