OPASNI MAMCI VEĆ NA UKRAJINSKOM FRONTU?! "AKO NEMAM DVOGLED..." Pojavili su se i "HIMARSI", prave ih Česi, cilj je namagarčiti Ruse i naneti im što veću štetu
Češka kompanija koja proizvodi lažno oružje na naduvavanje, uključujući bacače raketa HIMARS i tenkove "abrams", objavila je da je njena prodaja porasla od početka ruske invazije na Ukrajinu prošle godine.
Mamci od sintetičke svile služe za prevaru protivnika na bojnom polju, koji cilja lažno umesto pravog oružja. Čelnici kompanije Inflatek odbili su da potvrde da svoje proizvode prodaju Ukrajini, pozivajući se na vojnu tajnu, ali su priznali da je proizvodnja porasla za 100 odsto u poslednjih godinu dana.
- Mi svoje proizvode prodajemo velikom broju vlada u svetu, ne samo u Evropi - rekao je novinarima šef prodaje i marketinga Poven Kumaresan, koji je dodao da tridesetak zaposlenih u Inflatehu svakog meseca proizvede između 30 i 40 takvih mamaca.
Jedan deo odlazi u Ukrajinu, čije snage pribegavaju ovaoj vrsti obmane neprijatelja. Da bi položaji izgledali realno, Oružane snage Ukrajine po položajima razbacuju kutije i čaure od granata, a makete na naduvavanje pokrivaju granama koje otežavaju identifikaciju mete.
Lažni tenkovi, oklopna vozila, čak i mlazni borbeni avioni su teški između 25 i 90 kilograma i potrebne su dve do četiri osobe za rukovanje na bojnom polju.
- Ako ima precizne nacrte originalnog komada vojne opreme, kompanija može da napravi novi dizajn za 72 sata, a ako krene "od nule" proizvodnja može da potraje i do dve nedelje - rekao je Kumaresan i dodao da je nakon porudžbine za isporuku replike raketnog bacača HIMARS bilo potrebno 60 dana- Inflatech je do sada proizveo na desetine lažnih HIMARS-a.
Proizvodi ove kompanije smatraju se vojnom opremom i njihovu proizvodnju moraju da odobre državni organi. Češka vlada saopštila je prošlog meseca da je poslala oko pola milijarde dolara vojne pomoći Ukrajini od početka rata 24. februara 2022.
Izvršni direktor Inflatech-a Vojtech Fresser rekao je da je jedna od ključnih karakteristika proizvoda njihov izgled, veran originalu.
- Ako nemam dvogled, neću moći da kažem sa udaljenosti od 150-200 metara da li je to pravo oružje ili mamac - rekao je on.
Istovremeno, motor koji se koristi za naduvavanje zrači toplotu, što može da prevari neprijateljske infracrvene senzore. Freser je objasnio da pojedinačni mamci koštaju između 10.000 i 100.000 dolara, daleko manje od cene projektila potrebnih za njihovo uništenje.
- Ako nateram neprijatelja da uništi moj proizvod nečim što je najmanje četiri puta skuplje, a u praksi čak 20 puta skuplje, onda pobedim u ekonomskom smislu - rekao je Freser.
Iz konjušnice u selu Krabčice na zapadu Češke ukraden je čistokrvni engleski konj Zazou, čija se vrednost procenjuje na oko 18.000 dolara. Konj, navodno, pripada lideru Čečenije Ramzanu Kadirovu, piše češki sajt „Idnes".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Iz konjušnice u selu Krabčice na zapadu Češke ukraden je čistokrvni engleski konj Zazou, čija se vrednost procenjuje na oko 18.000 dolara. Konj, navodno, pripada lideru Čečenije Ramzanu Kadirovu, piše češki sajt „Idnes".
Drago Parandilović, deda opozicionara Miloša Parandilovića, predsednika Novog lica Srbije, krenuo je danas iz Priboja kako bi prisustvovao veličanstvenom skupu u srcu Beograda i pružio podršku predsedniku Aleksandru Vučiću.
Ruske oružane snage uništile su dva lovca MiG-29 Oružanih snaga Ukrajine na aerodromu Voznesensk u Nikolajevskoj oblasti, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Velika grupa bajkera koja se okupila kod Palate Srbija na Novom Beogradu krenula je oko 16 časova ka Domu Narodne skupštine, gde se danas održava skup "Srbija jedna porodica".
Blokaderi ne mogu da sakriju mržnju prema građanima Srbije, pogotovo danas kada je organizovan veličanstveni skup SNS-a a zbog kojeg neprestano dolazi veliki broj građana iz svih delova zemlje.
U vikend izdanju lista Danas objavljena su dva teksta koja izazivaju burne reakcije javnosti. U autorskoj kolumni Milana St. Protića iznete su oštre ocene na račun dela akademske zajednice, dok je u posebnom tekstu pod naslovom "Vidovdan istine, a ne mitova", autor izneo stav da srpska deca na Kosovu "kao takva nisu među najugroženijima".
Osmaci i maturanti koji nisu zadovoljni rezultatima završnog ili prijemnog ispita ove godine imaju više konkretnih opcija, a vreme za akciju je upravo sada.
U Grčkoj su saobraćajni prekršaji strogo kažnjivi, a među najskupljima su prekoračenje brzine čija kazna može dostići i do 8.000 evra, kao i prolazak kroz crveno svetlo zbog čega možete biti kažnjeni sa čak 4.000 evra!
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Andrije S. (20) zbog sumnje da je 10. decembra 2025. godine u jednom ugostiteljskom objektu na Vračaru, pokušao da ubije Vuka Bajruševića, i jer je neovlašćeno nosio vatreno oružje i municiju.
Više javno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo je istragu protiv četvorice muškaraca zbog postojanja osnova sumnje da su 5. juna 2026. godine izvršenjem različitih krivičnih dela učestvovali u bacanju bombe na porodičnu kuću S.Č. na teritoriji opštine Novi Beograd.
Posle objavljivanja uznemirujućeg snimka prebijanja dečaka (13) na parkingu tržnog centra u Kruševcu, oglasio se osumnjičeni Predrag Marković (50), koji je priznao svoju krivicu i otkrio šta ga je isprovociralo da digne ruku na dete.
Iznoseći svoju odbranu pred Višim tužilaštvom u Beogradu, Danka Vuković, supruga Saše Vukovića Bosketakoji se sumnjiči da je 12. maja u restoranu "27" na Senjaku ubio Nešovića, ispričala je da je izričito bila protiv druženja njenog muža sa Aleksandrom Nešovićem.
Slavni glumac i reditelj Radoš Bajić odlučio je da svoj godišnji odmor provede u Srbiji, tačnije u svom voljenom zavičaju, selu Medveđa kraj Trstenika.
Mnogi tokom leta sređuju baštu i orezuju biljke kako bi dvorište izgledalo urednije. Ipak, stručnjaci upozoravaju da pojedine vrste u ovom periodu ne bi trebalo skraćivati, jer pogrešna rezidba može da utiče na cvetanje naredne sezone.
Ostavljanje psa samog kod kuće mnogim vlasnicima predstavlja veliki izazov. Međutim, stručnjaci ističu da nekoliko jednostavnih navika može pomoći da ljubimac ostane miran i opušten dok nikoga nema u domu.
Promene u učestalosti mokrenja kod pasa mogu ukazivati na probleme sa bubrezima, dijabetes ili bolesti mokraćnih puteva, zbog čega ih ne treba ignorisati.
Neverovatni podvizi kojima se pomeraju granice ljudske izdržljivosti ne prestaju da iznenađuju, a jedan Nemac sada je postavio rekord koji je mnoge ostavio bez reči.
Osmo izdanje Belgrade Music Week festivala na Ušću ulazi u poslednji dan, a rumunska pop senzacija INNA sutra zatvara četvorodnevni spektakl koji je redefinisao najveći muzički festival u regionu.
Orkestar Perice Jaćimovića nastupio je na velikom narodnom veselju u Kraljevu, organizovanom povodom otvaranja auto-puta, a svečanosti je prisustvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Miloš Bojanić je svojevremeno priznao da se oženio na brzinu, nakon samo pet dana poznanstva sa nevinom osamnaestogodišnjakinjom, kao i da ga je razvod skupo koštao!
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.