Akademija vojnih nauka predviđa da će se sukob okončati u trenutku kada će "Rusija biti u prednosti"
Kineski tink-tenk blizak oružanim snagama te države predvideo je da će se rusko-ukrajinski sukob okončati do jeseni 2023. godine, preneo je japanski list "Nikei".
Peking smatra da je ta procena ozbiljna, što je uticalo na njihovu odluku da se ponude svoje posredničke usluge u pregovorima pre nego što se sukob potencijalno okonča, tvrdi taj japanski medij.
Procenu je objavila Akademija vojnih nauka (AMS), pekinški tink tenk blizak Kineskoj narodnooslobodilačkoj armiji koji redovno objavljuje preporuke za kineske oružane snage. AMS je svoje viđenje situacije u Ukrajini objavio još u decembru, navodi "Nikei".
Oni su naveli da je predviđanje AMS-a da se sukob polako približava kraju uticalo na odluku Pekinga da se aktivira u potrazi za diplomatskim rešenjem.
Predviđanje AMS-a zasnovano na simulaciji aktuelnog sukoba pokazuje da bi on "mogao da se okonča tokom leta 2023. godine", u trenutku kada će "Rusija biti u prednosti", preneo je "Nikei". U tom tink-tenku veruju da će ekonomije obe zemlje imati problema da iznesu visoku cenu sukoba nakon leta tekuće godine.
Odluka Kine da predloži svoj predlog mirovnog plana inicirana je rezultatima te analize, smatraju Japanci. Kina je sa tom inicijativom pokušala da obnovi odnose sa Evropom, kako bi se obezbedila nastavak dotoka investicija i tehnologija sa tog kontinenta, navodi "Nikei". Još jedan od razloga predstavlja i pokušaj Kine da održi prijateljske odnose sa Kijevom.
- Pored Rusije, mi ne možemo da izgubimo ni Ukrajinu - rekao je neimenovani kineski zvaničnik za taj japanski medij. "Nikei" navodi i da su Kinezi navodno razmišljali o slanju ekonomske pomoći Ukrajini kao deo mirovnog plana.
Uspeh pregovora bi doveo i do rasta kineske reputacije na globalnom jugu, navodi japanski list, što je takođe uticalo na pokretanje mirovne inicijative. Kako bi to postigao, kineski predsednik Si Đinping navodno razmatra posetu Moskvi.
U Pekingu zvanično nisu najavili takvu posetu, dok je "Volstrit džornal" u februaru preneo da su pripreme za to u toku. Prema navodima tog američkog lista, Si bi mogao da poseti Moskvu krajem aprila, ili početkom maja kako bi pokušao da inicira početak mirovnih pregovora.
- Do posete Rusiji ne može doći prerano, ili prekasno - rekao je kineski izvor za "Nikei", komentarišući navodnu posetu. Kako navodi taj list, "najbolji scenario" za Kinu predstavljao bi početak pregovora neposredno nakon Sijeve posete Moskvi.
Kina je svoj mirovni plan za Ukrajinu u 12 tačaka objavila krajem februara. On uključuje pozive na nastavak mirovnih pregovora, osudu jednostranih sankcija i pozivanje na poštovanje principa suvereniteta i teritorijalnog integriteta.
Moskva je pozdravila pokušaje Pekinga da pomogne rešavanje sukoba, dok su na Zapadu tu inicijativu uglavnom odbacili. Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da Kina „nema puno kredibiliteta“, po tom pitanju, dok je američki državni sekretar Entoni Blinken rekao da ona sadrži „neke pozitivne elemente“.
Nikada više neće biti veličanja Hitlerovih saučesnika koji su pobili stotine hiljada Jevreja, Rusa, Poljaka i Ukrajinaca, jer bi to trebalo da bude osnova za sporazume, poručio je predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja
Ruski predsednik Vladimir Putin održao je opširan govor na kongresu vladajuće stranke Jedinstvena Rusija u kojem je, usred rata protiv Ukrajine, prvi put direktno priznao da Rusija pati od ozbiljnih problema zbog sve žešćih ukrajinskih udara duboko unutar ruske teritorije.
Prema zvaničnoj proceni Sjedinjenih Američkih Država, situacija na ratištu se preokrenula i Ukrajina se trenutno nalazi u fazi u kojoj ostvaruje velike pobede.
Ukrajina je spremna za pregovore sa Rusijom, ali strpljenje Kijeva nije neograničeno, izjavio je stalni predstavnik Ukrajine pri UN Andrej Meljnik na sednici Saveta bezbednosti, sazvanoj zbog aktuelne situacije u Ukrajini.
Sukob u Ukrajini ulazi u novu, izuzetno opasnu fazu nakon što su ukrajinske Snage za bespilotne sisteme direktno aludirale na predstojeći udar na Krimski most.
Dok se sukob u Istočnoj Evropi pretvorio u dugotrajan rat iscrpljivanja, režim u Severnoj Koreji uspeo je da izvuče ogromnu finansijsku i tehnološku korist iz ove krize, čime je praktično neutralisao višedecenijske međunarodne sankcije.
Osnivač italijanskog lista Il Foglio, Đulijano Ferara, objavio je tekst pod naslovom "Eskalacija - to je bila odluka", u kojem otvoreno podržava intenziviranje vojnih dejstava protiv Rusije i širenje napada na rusku teritoriju.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski povukao je neočekivan diplomatski potez uputivši otvoreno pismo predsedniku Ruske Federacije Vladimiru Putinu, u kojem predlaže hitno pokretanje direktnih pregovora na najvišem nivou radi okončanja ratnih dejstava.
Ruski predsednik Vladimir Putin izneo je nove detalje o testiranju i borbenoj upotrebi najnovijeg ruskog raketnog sistema srednjeg dometa "Orešnik", naglašavajući da su dosadašnji udari imali prvenstveno eksperimentalni karakter.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nikada više neće biti veličanja Hitlerovih saučesnika koji su pobili stotine hiljada Jevreja, Rusa, Poljaka i Ukrajinaca, jer bi to trebalo da bude osnova za sporazume, poručio je predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja
Predsednik SAD Donald Tramp otvorio je jedan od najvažnijih američkih rudarskih poslova u Centralnoj Aziji: sporazum sa Kazahstanom o razvoju ogromnih nalazišta volframa, metala koji je ključan za vojnu industriju, rakete, avione, čelik, elektroniku i poluprovodnike.
Pukovnik Vladimir Kononikov, komandant 154. posebne mehanizovane brigade Oružanih snaga Ukrajine, pronađen je mrtav u Zaporoškoj oblasti, a okolnosti njegove smrti ispituju policija i vojna komanda.
Juče je u Kraljevu održan blokaderski skup koji je jedva okupio nešto više od 3.000 zgubidana. Ono što nas posebno zabrinjava jeste snimak koji kruži po društvenim mrežama, na kome se vidi stariji čovek koji je zloupotrebljen od strane blokaderske "elite".
Nakon završenog blokaderskog protesta u Kraljevu pod sloganom "Sve se vidi na Vidovdan", policija je u Ulici Jovana Deroka zaustavila automobil novosadskih registarskih oznaka, u kojem se nalazilo više osoba, među kojima je bio blokader Petar Đurić, jedan od lidera pokreta "Ćale, ovo je za tebe".
Da se sve zaista vidi na Vidovdan, dokaz je i propali blokaderski skup koji je održan u Kraljevu. Građani su još jednom pokazali da nisu za blokadersku politiku pod palicom rektora Vladana Đokića, koji se takođe pojavio na pomenutom skupu.
Blokaderi predvođeni Petrom Đurićem, pijani i drogirani, zaustavljeni su od strane policije u Kraljevu posle blokaderskog skupa, a u nastavku teksta pogledajte kako je izgledalo privođenje opozicionog lidera.
U Srbiji će danas biti sunčano i veoma toplo, uz slab i umeren istočni i jugoistočni vetar. Najniže temperature kretaće se od 16 do 25, a najviše od 36 do 39 stepeni Celzijusa.
Skandal veka dogodio se na svadbi u Čačku, kada je kum jasno u mikrofon izgovorio ime devojke, za koju tvrdi da je bila u aferi sa mladoženjom nakon veridbe.
Prizor sa plaže u grčkom letovalištu Pefkohori izazvao je buru na društvenim mrežama, a ljudi su po automatizmu zaključili da su za isti krivi turisti iz Srbije.
Manastir Sveti Roman nalazi se u selu Đunis, nedaleko od Aleksinca, jedno je od najvažnijih svetilišta u Srbiji, a hodočasnici koji tamo odlaze veruju da se na tom mestu ispunjavaju želje.
Tradicionalno okupljanje vlasnika i ljubitelja "fića" u Velikom parku u Kragujevcu bila je vožnja kroz istoriju i lepa sećanja poznanika i starih prijatelja koji su se našli ponovo na istom mestu.
Dete je nastradalo u jezivoj nesreći koja se dogodila u subotu na auto-putu Beograd - NIš kod Paraćina, a u još čak 658 saobraćajnih nezgoda, život je tokom prethodne nedelje izgubilo 7 osoba
Muškarac star 24 godine zadobio je teške povrede kada je automobilom udario u banderu, nakon čega je prevezen u Urgentni centar, rečeno je u Hitnoj pomoći.
Veliki požar na otvorenom prostoru izbio je juče u kasnim večernjim satima, tačnije u 22:29 sati, na području između Komiže i Pothumlja na otoku Visu. Zbog požara su brzo mobilisane sve raspoložive vatrogasne jedinice ostrva.
Kotorska policija uhapsila je B.Š. (19) kod kojeg je pronašla kokain i marihuanu, saopštili su iz Uprave policije Crne Gore i dodali da se sumnja da je droga bila namijenjena prodaji.
Glumac Tihomir Arsić preminuo je 7. decembra 2020. godine. Tokom svoje dugogodišnje karijere bio je jedan od miljenika "sedme sile" jer je medijima rado izlazio u susret i davao intervjue.
Za Bikove, Lavove i Vodolije očekuje se izuzetno povoljan period tokom leta. Finansijska situacija im se poboljšava, a dugovi se postepeno smanjuju ili nestaju.
Zbog ekstremno visokih temperatura koje su pogodile Francusku, mnogi građani traže jednostavne načine da rashlade svoje domove. Trik koji je privukao pažnju je korišćenje aluminijumske folije za smanjenje toplote u prostorijama.
Postoje oni bezvremenski kolači koji instant budne nostalgiju. Mirišu na detinjstvo, toplinu doma i maminu ili bakinu svesku sa receptima. Upravo takve su i ledene kiflice.
Majka Teodore Džehverović, Gordana Džehverović, komentarisala je aktuelna dešavanja u Eliti 9, te se dotakla odnosa Aneli Ahmić i Asmina Durdžića koji se prethodnih meseci svađaju i iznose prljav veš.
Makedonska pevačica Kaliopi Bukle oglasila se povodom smrti Vladimira Vlade Janevskog, jednog od najpoznatijih makedonskih pop pevača. On je umro u Skoplju u 65. godini posle kraće bolesti, a pevačica se oprostila emotivnim rečima.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.