Sud u Hagu tereti Putina za ratne zločine počinjene u Ukrajini.
Međunarodni krivični sud u Hagu izdao je danas nalog za hapšenje ruskog predsenika Vladimira Putina zbog navodnih ratnih zločina u Ukrajini.
Međutim, s obzirom na to da Rusija nije potpisnica Sporazuma kojim je uspostavljen MKS, poznat kao Rimski statut, Rusija neće uhapsiti niti isporučiti Putina Hagu.
Ovo je potvrdio i portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekavši da Rusija ne priznaje nadležnost MKS i da su za Rusiju sve odluke tog suda sa pravne tačke ništavne.
Foto: tanjug
Toma Fila
S druge strane, MKS se oslanja na države širom sveta da im pruže pomoć prilikom hapšenja i transfera osumnjičenih u Hag.
Naime, članovi MKS-a su dužni da uhapse svakoga ko je optužen od strane suda.
Čuveni advokat Toma Fila za Telegraf.rs potvrđuje da bi države potpisnice sporazuma morale da isporuče Putina u slučaju da utvrde da se on nalazi na njihovoj teritoriji.
- Međutim, to nije ni u teoriji moguće. Jedino može da se ponovi srpski scenario kao u slučaju Miloševića - rekao je Toma Fila za naš portal.
Foto: Reuters
Slobodan Milošević u Hagu
Podsetimo, sud u Hagu tereti Putina za ratne zločine počinjene u Ukrajini.
Osim naloga za hapšenje Putina, izdat je nalog i za hapšenje njegove komesarke za prava dece Marije Aleksejevne Lvove-Belove zbog "protivpravne deportacije" ukrajinske dece.
Sudije su ocenile da postoje "razumni razlozi da se veruje da svaki osumnjičeni snosi odgovornost za ratni zločin protivpravne deportacije stanovništva i protivpravnog preseljenja stanovništva iz okupiranih područja Ukrajine u Rusku Federaciju, na štetu ukrajinske dece”.
Sudije su razmatrale izdavanje tajnih naloga, ali su odlučile da bi njihovo javno objavljivanje moglo "doprineti sprečavanju daljeg činjenja zločina".
Inače, sud u Hagu nije saopštio kako namerava da sprovede ovaj nalog, budući da je Moskva ranije saopštila da ne priznaje jurisdikciju MKS-a, nije punopravni član MKS-a, i nemaju običaj da sarađuju kada su u pitanju međunarodna izručenja.
Iz suda su jedino saopštili da je nalog baziran na prijavi koju je podneo tužilac u februaru ove godine.
Pored ruskog predsednika Vladimira Putina, Međunarodni krivični sud u Hagu izdao je nalog za hapšenje Marije Aleksejevne Lvove-Belove, komesarke za prava deteta u Kancelariji predsednika Rusije, zbog protivzakonite deportacije dece iz Ukrajine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Sada ce taj hrabri tuzilac da dodje u Moskvu radi prikupljanja dokaza i da zamoli Putina da se preda sudu koji Rusija ne priznaje.
Kako su osudili onog predsednika SAD zbog ubistva par stotina hiljada dece u Iraku? Ne secam se te presude. Pisite o tome.
када Руси тенковима укркају у Суд да узму о(п)тужне предмете знаћемо да је 3ср завршен ...зашто се теоретише што се може догодити једнако као и да Пироћанац добије 7 на лотоу, а никад листић није уплатио
Fila, mator si i izvapeo. Najbolje bi bilo da se više nikada ne pojavljuješ. Ne možeš uporedjivati tadašnju izdajnički i fašističku državu koju su je vodili sa Rusijom. Taj film nikada nećete gledati ni ti niti onaj par Obradovića. Dali su bračni par, neznam ali isti su izdajnici i strani plaćenici mada ih ima još nekolicina.
Putina možete samo da povučete pod uslovom da vam on to dozvoli vi ste prošlost kao što je prošlost i vaš novi svetski poredak i jedna vlada sve vam je to palo u vodu sada čekajte novi svetski poredak ali Putinov a ne vaš
Pored ruskog predsednika Vladimira Putina, Međunarodni krivični sud u Hagu izdao je nalog za hapšenje Marije Aleksejevne Lvove-Belove, komesarke za prava deteta u Kancelariji predsednika Rusije, zbog protivzakonite deportacije dece iz Ukrajine.
Hrvatski premijer Andrej Plenković ispostavio je ultimatum Crnoj Gori na njenom putu u Evropsku uniju čime je Podgorici srušio Sneška i euforiju koja vlada u montenegrinskim medijma.
Urednik dnevnog lista "Vijesti" i nekadašnji predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Vukašin Obradović ocenio je da su odnosi Crne Gore i Srbije u poslednjih mesec dana ozbiljno narušeni, te da su dešavanja uoči Samita EU - Zapadni Balkan, uključujući slučaj zadržavanja u Tivtu i vraćanja čarter leta iz Beograda, posledica šire političke operacije čiji je cilj bio prikrivanje neuspeha SNS vlasti u Srbiji na polju EU integracija.
Bivši višestruki predsednik i premijer Crne Gore i počasni predsednik Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović ocenio je da su dešavanja uoči Samita EU - Zapadni Balkan, vezana za zadržavanje u Tivtu i vraćanje čarter leta iz Beograda, posledica "neodgovorne politike koja koja ne vodi računa o dobrosusedskim odnosima niti o zajedničkom evropskom putu regiona".
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je nakon susreta za građanima u Novim Banovcima da ljudi širom zemlje pružaju snažnu podršku predsedniku Aleksandru Vučiću i državnoj politici, ističući da je "zajedništvo najveća snaga Srbije".
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević obišao je danas selo Kolut kod Sombora, gde je razgovarao sa građanima i poručio da su upravo građani Srbije pokazali odgovornost i sačuvali stabilnost države u prethodnom periodu punom izazova.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo koga to traži novinar blokader Mladen Savatović, čime se zanima političar u pokušaju Đorđe Stanković, gde se skriva najbolji drugar rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović, kako se opušta propali aktivista Petar Đurić…
Prvi put se objavljuju pisma igumana Jefrema iz atinskog zatvora, gde je 2011. bio pritvoren zbog spora oko zemljišta pre nego što je potpuno oslobođen.
Sitno se odbrojava do početka berbe malina, a voćari u Arilju već sad u malinjacima imaju pune ruke posla. Kako kažu očekuje se rod sličan, ili nešto bolji od prošlogodišnjeg.
Tokom svečanog ispraćaja Časnog pojasa Presvete Bogorodice, patrijarh Porfirije je promenio odeždu i u određenim delovima službe skinuo mitru, što je direktno vezano za stroga pravila i simboliku u Pravoslavnoj crkvi.
Policija je uhapsila crnogorskog državljanina R. C. (42), za kojim je NCB Interpola Podgorica raspisao međunarodnu poternicu radi izdržavanja kazne zatvora u trajanju od šest meseci zbog krivičnog dela neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.
U Splitskoj ulici u Mostaru sinoć se dogodila saobraćajna nezgoda u kojoj je oštećen veći broj parkiranih vozila i saobraćajnih znakova, a prema nezvaničnim informacijama vozač je bio pod dejstvom alkohola.
Američki glumac Džejms Hendi poznat po ulogama u filmovima Top Gan: Maverik i Džumandži, izboden je na smrt u vlastitom domu u Los Anđelesu, saopštila je policija.
Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
Sredina juna donosi značajne finansijske promene za Bikove, Device i Ribe, a 15. jun se izdvaja kao datum kada bi moglo doći do olakšanja u vezi sa novcem i dugovima.
Britanska manekenka Peni Lejn privukla je veliku pažnju na reviji kupaćih kostima u Majamiju, gde je na pisti predstavila dva različita i veoma efektna izdanja.
Bivša stjuardesa Barbara Bačilijeri, koja je godinama radila u kabinskom osoblju, upozorila je na najčešće greške koje putnici prave tokom spavanja u avionu i objasnila zašto neke navike mogu biti nehigijenske, neprijatne, pa čak i opasne.
Kompanija Meta počela je širom sveta da uvodi novu pretplatničku uslugu za Instagram, čime određene funkcije po prvi put postaju dostupne isključivo korisnicima koji plaćaju mesečnu članarinu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar