EVROPO, OVO TE ČEKA! PUTIN IZNEO MRAČNE PROGNOZE: "Teško će vam biti..."
Ruski predsednik izneo je svoja predviđanja o ekonomskoj situaciji Evrope i Rusije u narednom periodu.
16.03.2023
15:43 >> 15:44
AP/Reuters/Fotomontaža
Vesti
Kako navodi Politiko EU, posrednici kupuju rusku sirovu naftu i zaobilaznim putem je prevoze do Evrope.
- Prijatelj iz Njujorka mi se žalio da bubašvabe uvek nađu neku rupicu da mu uđu u stan, upravo tako Rusija čini sa svojim energentima. Te rupe Evropa mora da začepi i onemogući Rusiju da krvavim novcem finansira svoju ratnu mašineriju koji uništava našu zemlju i ubija naš narod - izjavio je za briselski portal Oleh Ustenko, ekonomski savetnik ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog.
Nafta može lako da se meša s drugim pošiljkama u tranzitnim zemljama pa se stvaraju pošiljke kojima je naročito teško da se odredi zemlja porekla,a proces prerade, neophodan za svaku praktičnu primenu, uklanja tragove primarnih sirovina, navodi Politiko.
S druge strane, brodovi plove pod raznim zastavama i nimalo ne doprinose transparentnosti: neki pomorci su optuženi da raznim načinima pomažu Rusiji da prikrije zemlju porekla izvozne sirovine.
Evropska unija je zabranila uvoz ruskih fosilnih goriva od početka rata u Ukrajini u februaru 2022., uz određene izuzetke: ograničene količine sirove nafte, gasa i tečnog gasa (LNG) , kao i naftnih proizvoda.
Foto: Reuters
Međutim, velike količine ruske sirove nafte, a to je mnogo veći izvor prihoda nego poslovanje s gasom, i dalje se isporučuju na globalna tržišta a neki stručnjaci misle da te količine ulaze u Evropu na "mala vrata", navodi portal.
- Od uvođenja sankcija količine sirove nafte koje Rusija izvozi uglavnom su stabilne. Moguće je da se ruska nafta i dalje prodaje u EU i zapadnim zemljama putem posrednika - kaže Sad Rahim, vodeći ekonomista trgovačkog društva Trafigura.
Jedna od potencijalnih ruta je Azerbajdžan koji se graniči s Rusijom i početna je točka naftovoda Baku-Tbilisi-Čejhan (BTC) kojim upravlja kompanija BP. Luka Čejhan u Turskoj veliko je čvorište iz kojeg se sirova nafta šalje u Evropu, a u Čejhan se sliva i velika količine nafte iz Iraka preko naftovoda Kirkuk-Čejhan.
Podaci pokazuju da je Azerbajdžan dnevno izvozio 242.000 barela više nego što je proizvodio od aprila do jula 2022., saopštio je Belami uz konstataciju da to budi sumnju da se sankcije zaobilaze.
Podaci u koje je Politiko imao uvid o isporukama sirove nafte iz Čejhana pokazuju nedavni pad izvoza s oko 3 miliona tona mesečno početkom 2022. godine na oko 2 miliona tona ove godine.
Foto: Tanjug/AP/Alexandr Demyanchuk, Sputnik, Kremlin Pool Photo
U isto vreme Turska je prošle godine udvostručila direktan uvoz ruske nafte i odbila da uvede sankcije Rusiji uprkos tome što istovremeno nudi vojnu i humanitarnu podršku Ukrajini.
Finski Centar za istraživanje energije i čistog vazduha (CREA) upozorio je prošle godine da "novi put za rusku naftu do EU prolazi Turskom koja je danas sve važnije odredište za rusku sirovu naftu".
U Turskoj se ta ruska nafta prerađuje u derivate, a oni ne podležu sankcijama pri prodaji, navodi Politiko.
Britanska nevladina organizacija "Global vitnes" objavila je u ponedeljak izveštaj u kojem se navodi da se ruska nafta prodaje po cenama koje daleko prevazilaze limit od 60 dolara, koji su zemlje G7 odredile u decembru prošle godine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Marko Marjanović, "blokader", žali se policiji zbog skupa SNS-a na štandu, a ne smetaju mu 25.000 neprijavljenih skupova istih "blokadera" koje podržava.
01.05.2026
12:03
Blokaderski glumac Dragan Bjelogrlić izvređao je narod Srbije!
01.05.2026
10:25
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić još jednom je raskrinkala tajkunske medije!
01.05.2026
14:00
Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove saopštio je danas da mu je odbrana generala Ratka Mladića dostavila hitan zahtev za njegovo privremeno ili prevremeno puštanje na slobodu na osnovu humanitarnih razloga.
01.05.2026
12:49
Ministar za evropske integracije Nemanja Starović poručio je da je ponoševac Duško Lopandić tužni pajac iz zadnje klupe.
01.05.2026
12:39
Naše tajno novinarsko odeljenje i ove subote otkriva vam velike tajne poznatih jer kod nas nema skrivanja, nema zaštićenih.
01.05.2026
09:51
Centar za društvenu stabilnost napravio je novi dokumentarni film pod nazivom "Referendum".
30.04.2026
19:29
Ne propustite!
28.04.2026
13:45
Ne propustite!
26.04.2026
19:19
Na prostranom Boretinom brdu, iznad Brodareva, i ovog Prvog maja okupljaju se hiljade ljudi na 56. po redu, Komaransku košiju.
01.05.2026
12:29
Danas, 1. maja, navršava se trideset jedna godina od hrvatske vojne operacije "Bljesak". Za samo 36 sati, tog 1. maja 1995. godine, iz Zapadne Slavonije, u planskom udaru hrvatske vojske, proterano je 15.000 Srba. U akciji je ubijeno ili nestalo 283 ljudi, među njima 56 žena i osmoro dece.
01.05.2026
11:36
Prvi maj u zapadnoj Srbiji, naročito u ivanjičkom kraju, prema rečima građana, ima posebnu čar.
01.05.2026
15:01
Na sajtu Ministarstva unutrašnje i spoljne politike Republike Srbije, saopšteno je da se iz svih maloprodajnih objekata "Pepko" povlače šolje zbog rizika od opekotina, a kupci imaju mogućnost povraćaja novca.
01.05.2026
15:00
Prvi put, nakon 30 godina, Vladin Odbor za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova uvrstio je Dan sećanja na stradale Srbe u operaciji "Bljesak" u kalendar državnih ceremonija.
01.05.2026
14:42
Vračarska grupa navodno je naručila ubistvo koje su pripremali majka, sin i maloletnik koji su danas uhapšeni u Beogradu, a kako se sumnja meta je trebalo da bude Luka Bojović.
01.05.2026
15:00
"Vračarska grupa" je, kako se sumnja, naručila ubistvo koje je sprečeno akcijom policije u kojoj su uhapšeni majka, sin i maloletnik.
01.05.2026
14:33
U Osnovnoj školi "Ratko Mitrović" u Čačku dogodio se incident koji je uzmemirio roditelje, kada je učenica petog razreda donela skalpel u školu i navodno je imala spisak dece.
01.05.2026
13:00
Na seoskom putu Mrčajevci – Vujetinci kod Čačka juče je došlo do teške saobraćajne nezgode u kojoj su tri osobe povređene, među kojima i M.V.(26) kojoj se lekari Opšte bolnice u Čačku i dalje bore za život.
01.05.2026
12:25
K. M. (20) i O. M. (50), kao i jedno maloletno lice uhapšeni su danas u Beogradu u cilju sprečavanja krivičnog dela teško ubistvo.
01.05.2026
12:24
Zahvaljujući glasovima tadašnje Jugoslavije, pevačica Selin Dion donela je pobedu Švajcarskoj na Pesmi Evrovizije davne 1988. godine.
01.05.2026
14:01
Netfliks je objavio prvi trejler za romantičnu komediju "Office Romance", u kojoj glavnu ulogu igra Dženifer Lopez.
01.05.2026
12:20
"Heroji radničke kalse", "Varljivo leto `68" i "Tesna koža" samo su neka od domaćih ostvarenja koje je idealno pogledati za prvomajske praznike, a otkrivamo i zbog čega.
01.05.2026
11:30
Nastavak biografskog filma "Michael" zvanično je u pripremi, potvrdio je izvršni direktor studija Lionsgate.
01.05.2026
10:45
Večeras se na Informer TV u 21.30 sati emituje 45. epizoda serije "Katarina Velika".
01.05.2026
10:01
Kralj Čarls i kraljica Kamila priveli su kraju posetu Sjedinjenim Američkim Državama. Uoči polaska na aerodrom, srdačno su se oprostili od predsednika SAD Donalda Trampa i prve dame Melanije Tramp. Tokom tog susreta dogodio se detalj koji nije promakao pažnji prisutnih.
01.05.2026
15:00
Francuska punđa je frizura koja uvek ostavlja utisak urednosti i elegancije, bez obzira na priliku, a evo kako da je napravite za dva minuta.
01.05.2026
13:00
Kolač sa jagodama je idealan za sve koji vole voćne deserte. Po ukusu podseća na klasični žuti kolač sa višnjama, samo što su u ovoj verziji višnje zamenjene sočnim jagodama, što mu daje svežiju i nežniju aromu.
01.05.2026
12:00
Svako ko se bavi baštovanstvom treba da zna da je kvasac za cveće odlična prihrana, koja je znatno jeftinija od kupovne.
01.05.2026
10:00
Svaka kuća ima salvete i ubruse, a upravo to će pomoći da produžite jagodama rok trajanja.
01.05.2026
09:26
Pevačica Teodora Džehverović privodi kraju opremanje stana u Beogradu na vodi, a pratiocima na društvenim mrežama pokazala je kakav nameštaj je odabrala.
01.05.2026
14:47
Pevačica Tijana Milentijević vlasnica hita "Žena od sultana" priznaje da svog dečka, gitaristu Darka Simića vidi kao budućeg supruga.
01.05.2026
13:28
Bivša rijaliti učesnica Marija Kulić pokazala je da se Željkova rođendanska čestitka ocu Ivanu Marinkoviću vratila u Niš jer je "prijem odbijen".
01.05.2026
12:49
Makedonski šoumen Bojan Jovanovski, poznatiji kao Boki 13 progovorio je o svom odnosu sa pevačicom Darom Bubamarom i njihovoj epskoj svađi.
01.05.2026
12:11
Ćerka pevačice Saške Karan, Miljana Gazivoda, privukla je pažnju javnosti nakon što su na društvenim mrežama osvanule nove porodične fotografije.
01.05.2026
11:33
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar