Ne čekajući da ponovo predsednik Kine Si Đinping počasti Evropu svojim prisustvom, lideri evropskih zemalja su požurili u Peking, piše u svojoj analizi portal „Vzgljad“.
04.04.2023
06:15
Događaji u Ukrajini biće jedna od tema razgovora na sastancima koji će se održati u okviru trodnevne državne posete predsednika Francuske Emanuela Makrona Kini, u pratnji predsednice Evropske komisije (EK) Ursule fon der Lajen.
Jelisejska palata je prethodno obavestila novinare o sadržaju posete, što je nagovestilo da će događaji u Ukrajini biti u centru razgovora sa kineskim vlastima, prenose francuski mediji.
Strah od kineske vojne pomoći Rusiji
Šefica francuske diplomatije Ketrin Kolona, komentarišući pre nekoliko dana sadržaj budućih razgovora u Kini, istakla je da Makron namerava da upozori kinesko rukovodstvo o važnosti da se Peking „uzdrži od vojne podrške“ Rusiji.
Makron je po završetku samita EU 24. marta rekao da će posetiti Kinu u pratnji predsednice Evropske komisije.
- Pozvao sam predsednicu Fon der Lajen da me prati u delu posete kako bih Pekingu predstavio jedinstveni (evropski) glas - rekao je Makron na konferenciji za novinare u Briselu.
Portparol Evropske komisije Erik Mamer tada je objasnio novinarima da će Makron i fon der Lajen zajedno ići u Kinu, ali da šefica EK neće učestvovati u aktivnostima francuske državne posete. Imaće samo zajednički sastanak sa kineskim predsednikom Si Đinpingom.
Mamer je kasnije rekao novinarima da program Fon der Lajenove uključuje sastanak u četvrtak sa rukovodstvom Privredne komore EU i Kine, kao i predstavnicima različitih sektora evropske privrede koji su zastupljeni u zemlji.
Predviđen je i sastanak sa premijerom Li Ćjangom. Ona će se popodne, zajedno sa Makronom, sastati sa Si Đinpingom. Nakon toga će obaviti bilateralne razgovore sa kineskim predsednikom.
Ključan stav Pekinga o Ukrajini
U izveštaju na koji se poziva predstavnik EK, predsednik Evropske komisije, govoreći u u Institutu za Kinu "Merkatora" i Centra za evropsku politiku, između ostalog, izjavila je da će stav Kine o situaciji u Ukrajini odrediti razvoj odnosa EU sa Pekingom.
- Budimo iskreni: u zavisnosti od toga kakav odnos Kina bude imala odnos prema ruskim akcijama u Ukrajini, to će odrediti dalje odnose EU i Kine - rekla je Fon der Lajen.
Ona je istovremeno istakla da je cilj EU uspostavljanje diplomatske stabilnosti u odnosima sa Pekingom. "Neophodno je obezbediti diplomatsku stabilnost i otvorenu komunikaciju sa Kinom. Smatram da je odvajanje od Kine neprihvatljivo, to nije u interesu Evrope", rekao je šef EK.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
maestro
pre 2 godine
ajde malo na ciscenje cipela i ulizivanje
koje su to ljige ali na srecu provaljeni su
Intenziviranje napada na Odesu nikako nije najava skorije operacije oslobađanja preostale glavne luke Banderovaca na Crnom moru, kaže veteran ruskih specijalnih snaga Aleksandar Arutjunov.
Na savremenom bojištu u Ukrajini, na kojem sve više dominiraju bespilotne letelice i izviđačko-napadni dronovi, sve češće se pojavljuju propagandni snimci čija je svrha psihološki pritisak i diskreditacija protivnika.
Ne čekajući da ponovo predsednik Kine Si Đinping počasti Evropu svojim prisustvom, lideri evropskih zemalja su požurili u Peking, piše u svojoj analizi portal „Vzgljad“.
Spoljnopolitička prognoza za 2026. godinu, koju je izneo politički analitičar Aleksej Muhin, ukazuje na produžetak globalne nestabilnosti, nastavak sukoba u Ukrajini i ozbiljno pogoršanje odnosa među ključnim svetskim akterima.
Predsednik Srpske radikalne stranke prof. dr Vojislav šešelj gostujući u emisiji "Paralela" na Informer Tv govorio je o trenutnoj situaciji sa Višim javnim tužilaštvom, zagorkom Dolovac i trenutnoj političkoj situaciji u zemlji.
Predrag Bećirić, osuđen na četiri i po godine zatvora zbog SMS prevare zahvaljujući kojoj je osvojio pet stanova i više od 120 automobila, nije bio samo prevarant ili haker.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, po nalogu glavnog јavnog tužioca Osnovnog јavnog tužilaštva u Zrenjaninu, uhapsili su D. B. (1972) iz Sremske Kamenice, zbog postoјanja osnova sumnje da јe izvršio krivično delo teška dela protiv opšte sigurnosti.
U ataru sela Aradac, u opštini Zrenjanin, danas oko 15.18 časova dogodila se tragedija u kojoj je prilikom vraćanja iz lova poginuo D. K. (59) iz Futoga.
Goran Lazor (46) koji je ubijen u Savinom selu kod Vrbasa, navodno se sa osumnjičenima L.N. (20) i L.M.(18), koje je dobro poznavao, posvađao jer su oni u prethodnom periodu maltretirali njegovog sina.
Glumica Iskra Brajović podelila je od istorije sačuvanu novogodišnju fotograviju na kojoj je za ruke drže bivši supružnici, otac i veliki glumac Vojislav Voja Brajović i majka Ljiljana.
Glumica Mina Lazarević već neko vreme je u emotivnoj vezi sa glumcem Vladimirom Pošavcem Tušekom ali se malo zna da je on bio u braku sa njihovom koleginicom Jelenom Bosančić sa kojom ima sina.
Dok su se prolaznici u Njujorku nadali fotografiji i kratkom susretu, glumac Harison Ford imao je sasvim drugačiji plan, da mirno pređe ulicu i nastavi svojim putem.
Pejdž Vulen (33) je poznata po svojim oblinama i provokativnim fotkama na društvenim mrežama, a sada je otkrila da ne voli da nosi brushalter i šokirala javnost.
Nova godina se ne dočekuje u tišini, i isto važi za ono što nosite. Ovo je noć u kojoj garderoba govori pre vas, a mi vam donosimo ideje za tri stajlinga sa kojima nema greške.
Mnogi imaju običaj da pre jela popiju čašicu ili dve rakije, bilo kod kuće ili u restoranu. Stručnjaci upozoravaju da ne poboljšava apetit, već ga kvari i uzrokuje neprijatan osećaj u stomaku.
Vage, Strelčevi i Ribe ulaze u period kada će im sve u životu ići od ruke. Blagostanje im sledi kako na privatnom, tako i na poslovnom i finansijskom planu.
Večeras je u emisiji "Pinkove zvezde" došlo do rasprave između repera Desingerice i Bosanca, zbog čega je kompozitor u jednom momentu napustio svoje mesto.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar