Ukrajina nije promenila svoje planove u vezi sa povratkom teritorija koje je okupirala Rusija, uključujući Krim.
- Ukrajina će izabrati način da vrati Krim, koristeći politička i vojna sredstva - rekla je za Politico Tamila Taševa, izaslanica ukrajinskog predsednika na Krimu.
- Da bi se minimizirali gubici ukrajinske vojske, pretnje civilima koji žive na okupiranim teritorijama, kao i uništavanje civilne infrastrukture, Ukrajina planira da Rusiji da izbor kako da napusti Krim. Ako ne pristane dobrovoljno otići, Ukrajina će nastaviti da oslobađa svoju zemlju vojnim putem - dodala je Taševa.
Njeni komentari dolaze nakon što je Andrij Sibiha, zamenik šefa kabineta predsednika, dao intervju za Fajnenšel tajms u kojem je rekao da bi Ukrajina možda bila voljna da razgovara sa Moskvom o budućnosti Krima ako Kijev uspe da ostvari svoje strateške ciljeve na bojnom polju. .
- Spremni smo da otvorimo diplomatsku stranicu da razgovaramo o ovom pitanju“, rekao je Sibiha u intervjuu, misleći na dugo planiranu kontraofanzivu Kijeva. „To ne znači da isključujemo naše oslobođenje Krima - dodao je on.
Foto: youtube.com/printscreen
Krim
Ukrajinski savet za nacionalnu bezbednost i odbranu usvojio je 30. septembra prošle godine zakonsku rezoluciju kojom se proglašava da su bilo kakvi pregovori sa Putinom nemogući. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je takođe zacementirao cilj Ukrajine da oslobodi sve svoje teritorije, uključujući Krim, u formuli mira od 10 koraka koju je predstavio na samitu G20. „Predsednik nije promenio svoju poziciju“, rekao je za Politiko zamenik šefa kabineta predsednika Ihor Žovkva.
Stvari su se promenile
Do invazije 2022. Ukrajina je političke i diplomatske razgovore videla kao glavni način da se Krim, koji je Rusija anektirala 2014, vrati pod kontrolu Kijeva. Ali stvari su se promenile posle sveopšte invazije, rekla je Taševa.
- Posle onoga što smo videli u Buči, Mariupolju, Izjumu, Rusija je zatvorila sve mogućnosti za pregovore. I mnogo puta je Kremlj tvrdio da neće imati nikakvu komunikaciju o budućnosti poluostrva Krim - rekla je Taševa. Ona je dodala da su ukrajinske vlasti u više navrata govorile da njihov stav o statusu Krima ne može biti predmet rasprave jer je to ukrajinska teritorija.
Štaviše, ukrajinski zvaničnici rade na strategiji za suočavanje sa stotinama saradnika na Krimu nakon deokupacije, rekao je Aleksij Danilov, sekretar ukrajinskog Saveta za bezbednost i odbranu, u objavi na Fejsbuku. Njegov predlog za Krim uključuje prisilno preseljenje svih ruskih državljana koji su se doselili na Krim posle 2014. godine i vraćanje ukradene imovine Ukrajincima.
- Samo predsednik može da odluči kako da vrati Krim. Ali mi već razmišljamo o načinima da ga reintegrišemo na najbolji način - rekao je Danilov za Politiko.
Šef ukrajinske obaveštajne službe Kirilo Budanov, slučajno ili ne, pogodio je tačno vreme i datum početka ruske vojne intervencije na Ukrajinu. Sada je prognozirao ishod rata koji bukti nepunih godinu dana u ovoj zemlji.
Sukob u Ukrajini ulazi u novu, izuzetno opasnu fazu nakon što su ukrajinske Snage za bespilotne sisteme direktno aludirale na predstojeći udar na Krimski most.
Pred Krimskim mostom jutros se stvorila najveća gužva ovog leta: skoro 3.000 vozila čeka prolaz u oba smera, nakon što je saobraćaj tokom noći bio potpuno obustavljen zbog opasnosti od napada na Krim.
Vlasti Krima i grada Sevastopolja odlučile su danas da proglase regionalno vanredno stanje radi rešavanja ekonomskih problema, saopštio je guverner Krima Sergej Aksjonov.
Prema zvaničnoj proceni Sjedinjenih Američkih Država, situacija na ratištu se preokrenula i Ukrajina se trenutno nalazi u fazi u kojoj ostvaruje velike pobede.
Ukrajina je spremna za pregovore sa Rusijom, ali strpljenje Kijeva nije neograničeno, izjavio je stalni predstavnik Ukrajine pri UN Andrej Meljnik na sednici Saveta bezbednosti, sazvanoj zbog aktuelne situacije u Ukrajini.
Delovi Krima ostali su bez vode posle ukrajinskih napada i prekida električne energije, jer su kvarovi na elektro-mrežama oborili napajanje pumpnih stanica preduzeća „Voda Krima“.
Krim je ušao u novu fazu krize posle ukrajinskih udara na naftnu infrastrukturu kod Kerča: prodaja goriva stanovništvu je zaustavljena ili strogo ograničena, pumpe presušuju, a saobraćaj preko ključnih pravaca ka poluostrvu ponovo je pod pritiskom.
Nova generacija ukrajinskih dronova srednjeg dometa udara po ruskim logističkim pravcima ka jugu i Krimu, gađajući mostove, vozove, cisterne, kamione sa gorivom i druge ciljeve bez kojih ruske snage ne mogu da održe tempo na južnom frontu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Šef ukrajinske obaveštajne službe Kirilo Budanov, slučajno ili ne, pogodio je tačno vreme i datum početka ruske vojne intervencije na Ukrajinu. Sada je prognozirao ishod rata koji bukti nepunih godinu dana u ovoj zemlji.
U Beogradu je danas održan skup "Srbija - jedna porodica", na kojem je, prema procenama MUP-a, bilo više od 200.000 ljudi. Nova S je na skupu intervjuisala prolaznike i one koji su namenski došli na skup i dobila neočekivan odgovor.
Ministarstvo unutrašnjih poslova obaveštava javnost da se danas, u Beogradu, na platou ispred Doma Narodne Skupštine Republike Srbije održava prijavljeno javno okupljanje u organizaciji ‘’Pokreta za narod državu’’.
Na društvenim mrežama osvanula je ispovest muškarca koji tvrdi da godinama finansijski pomaže rodbini u Srbiji, ali da umesto zahvalnosti neprestano nailazi na nove zahteve, zamerke, ali i nezahvalnost, zbog čega želi da prekine svaki kontakt sa njima!
Visoke temperature i nagli toplotni talasi ne predstavljaju rizik samo za ljude - dovoljan je samo jedan pogrešan izbor mesta za parkiranje da izbije požar.
Novootvorenom deonicom Moravskog koridora, od Čačka do Kraljeva, od zvaničnog puštanja u saobraćaj, pa do 16:00 sati, prošlo je 7.960 vozila, saopštilo je danas preduzeće "Putevi Srbije".
Na pijacama širom Srbije bogata je ponuda sezonskog voća i povrća, a cene su niže nego prethodnih nedelja. U nekim gradovima cena trešanja pala je na 150 dinara po kilogramu.
Darko Vesković Prika, koji je brutalno likvidiran u ponedeljak 22. juna 2026. godine u kafiću u beogradskom naselju Kumodraž, danas je sahranjen na Centralnom groblju u Beogradu.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Andrije S. (20) zbog sumnje da je 10. decembra 2025. godine u jednom ugostiteljskom objektu na Vračaru, pokušao da ubije Vuka Bajruševića, i jer je neovlašćeno nosio vatreno oružje i municiju.
Više javno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo je istragu protiv četvorice muškaraca zbog postojanja osnova sumnje da su 5. juna 2026. godine izvršenjem različitih krivičnih dela učestvovali u bacanju bombe na porodičnu kuću S.Č. na teritoriji opštine Novi Beograd.
Posle objavljivanja uznemirujućeg snimka prebijanja dečaka (13) na parkingu tržnog centra u Kruševcu, oglasio se osumnjičeni Predrag Marković (50), koji je priznao svoju krivicu i otkrio šta ga je isprovociralo da digne ruku na dete.
Slavni glumac i reditelj Radoš Bajić odlučio je da svoj godišnji odmor provede u Srbiji, tačnije u svom voljenom zavičaju, selu Medveđa kraj Trstenika.
Nemačka influenserka Eda Elisa našla se u neprijatnoj situaciji na aerodromu kada joj je, neposredno pred let, rečeno da ne može da uđe u avion zbog odeće koju je nosila.
Tokom jula, Bikove, Vodolije i Jarčeve očekuju povoljne okolnosti koje bi mogle da im donesu dodatne prihode, reše dugove i otvore vrata novim poslovnim prilikama.
Beli hleb često je na lošem glasu kada je reč o zdravoj ishrani, ali stručnjaci tvrde da jednostavna promena u načinu pripreme može da utiče na to kako ga organizam vari.
Košarkaš Jan Veseli priredio je gala proslavu povodom odlaska u penziju, a goste je zabavljala pevačica Aleksandra Dabić, koja je ekskluzivno za Informer otkrila detalje ovog događaja.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.