Ruski dron kamikaza "Lancet" uništio je protivvazdušni raketni sistem američke proizvodnje "Avendžer" u zoni specijalne vojne operacije, saopštio je šef pres- centra grupe trupa "Istok".
"Dron Lancet uništio je u rejonu sela Vodiane sistem protivvazdušne odbrane „Avendžer“ zasnovan na automobilu Hamer", prenele su ga RIA Novosti.
Ranije je komandant združenih ukrajinskih snaga Sergej Naev rekao da je PVO sistem Avendžer, koji je Ukrajini poslao Pentagon, preuzeo borbeno dežurstvo.
Isporuke američkih protivvazdušnih raketnih sistema za ukrajinsku vojsku najavljene su još u novembru prošle godine. Sistem PVO Avendžer bio je uključen u takozvani paket američke vojne pomoći zvaničnom Kijevu.
Avendžer
Avendžer je sistem protivvazdušne odbrane kratkog dometa (SHORAD) namenjen za zaštitu borbenih jedinica na prvoj liniji od dronova, krstarećih projektila, helikoptera i niskoletećih aviona pomoću svojih raketnih bacača FIM-92 Stinger.
Foto: Reuters
Zvanično je poznat kao AN/TWQ-1 i sastoji se od kupole sa dva lansera raketa Stinger od kojih svaki može ispaliti četiri projektila istovremeno i mitraljeza M39 koji može ispaliti 50 metaka ali i nišanskog sistema koji se sastoji od infracrvene kamere, optičkiog nišana i laserskog daljinomera. Poznato je da američka vojska koristi ovaj sistem u Siriji, ponekad i neuspešno.
Raketni sistem Avendžer
M1097 Avendžer je ustvari modifikovani Hamer (visoko pokretno višenamensko vozilo na točkovima) opremljen sistemom protivvazdušne odbrane.
Glavno oružje Avendžer-a je mobilni raketni bacač zemlja-vazduh FIM-92 Stinger, koji je postavljen na rotirajuću kupolu na krovu vozila. Stinger je toplotno navođena raketa dizajnirana da cilja i uništi nisko leteće letelice, kao što su helikopteri i dronovi.
Foto: Reuters
Pored raketnog sistema Stinger, Avendžer je opremljen i mitraljezom kalibra .50 za ciljeve na zemlji. Vozilo takođe ima sofisticirani sistem ciljanja koji uključuje radarske i infracrvene senzore za otkrivanje i praćenje ciljeva.
Avendžer-om obično upravlja posada od dva vojnika, vozač i strelac. Vozilo je veoma mobilno i može se brzo rasporediti na različite lokacije kako bi pružilo podršku kopnenim snagama protivvazdušne odbrane. Avendžer je imao široku upotrebu u raznim sukobima, uključujući Zalivski rat, američka okupacija Iraka i Avganistana.
Lancet
Tri sistema protivvazdušne odbrane kratkog dometa gađana su unapređenom verzijom Lanceta, poznatom kao Izdelie-51. Ova verzija, koja ima proširena krila takođe ima trajanje leta od 40 minuta i naoružana je bojevom glavom teškom tri kilograma.
Lutajuću municiju, koju je razvila ruska ZALA Aero Group, opremljena je inercijalnim navigacionim sistemom uz pomoć GLONASS-a, laserskim sistemom za daljinsko merenje i elektro-optičkim sistemom koji može da otkrije, prati i zaključa se na statičnim i pokretnim metama.
Foto: Printscreen/Twitter/Youtube
Mali radarski presek i minimalni infracrveni potpis lutajuće municije na električni pogon čine je veoma teškom za presretanje, čak i za sisteme protivvazdušne odbrane kratkog dometa koji su upravo dizajnirani da se suprotstave malim vazdušnim ciljevima poput Lancet-a koji lete na nižim visinama.
Bivši zamenik gubernatora Hanti-Mansijskog autonomnog okruga — Jugre, Aleksej Zolotuhin, poginuo je u ratu u Ukrajini kao major ruske vojske, nakon što je prošle godine napustio civilnu funkciju i otišao na front kao dobrovoljac.
Bivši premijer Poljske Lešek Miler poručio je ukrajinskim političarima da, ako već masovno vraćaju poljska odlikovanja, onda Varšavi mogu da vrate i MiG-ove, tenkove i oružje koje je Poljska poslala Kijevu tokom rata.
Krim je ušao u novu fazu krize posle ukrajinskih udara na naftnu infrastrukturu kod Kerča: prodaja goriva stanovništvu je zaustavljena ili strogo ograničena, pumpe presušuju, a saobraćaj preko ključnih pravaca ka poluostrvu ponovo je pod pritiskom.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Bivši premijer Poljske Lešek Miler poručio je ukrajinskim političarima da, ako već masovno vraćaju poljska odlikovanja, onda Varšavi mogu da vrate i MiG-ove, tenkove i oružje koje je Poljska poslala Kijevu tokom rata.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je danas novoizgrađeni Jedinstveni dispečerski centar upravljanja saobraćajem vozova u Beogradu i tom prilikom upozorio na izuzetno teško stanje na pojednim pružnim deonicama u Srbiji, posebno vijaduktima.
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević posetio je danas Kovilj u sklopu kampanje „Srbija pobeđuje“, gde se obratio velikom broju okupljenih građana iz Kovilja, Budisave i Kaća.
Blokaderi su danas pokazali da njihova glupost ne poznaje granice, baš kao ni njihovo licemerje, ali i sramni pokušaji da dehumanizuju predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Srpski intelektualci postali su fanovi narko-mafijaške grupe koja nemilosrdno ubija ljude, kavačkog klana, i time se, verovali ili ne, imenom i prezimenom hvale po društvenim mrežama,
Reakcija kasira iz jednog marketa u Srbiji, usijala je mreže i razbesnela korisnike, jer je napao baku autističnog dečaka koji je slučajno prosuo smoki.
Leto za stanovnike severne Zemljine polulopte počelo je danas u 10 časova i 24 minuta, dok će istovremeno za stanovnike južne polulopte početi zima, saopštilo je Astronomsko društvo "Ruđer Bošković".
Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Vlade Republike Srbije Arno Gujon u Moskci je ordržao niz sastanaka sa visokim predstavnicima institucija Ruske Federacije, posvećenih jačanju saradnje u oblastima kulture, obrazovanja i javne diplomatije.
Pištolj kojim je Zoran S. pucao na svoje roditelje u porodičnoj kuću u Petrovcu na Mlavi, policija još uvek nije pronašla, jer ga je osumnjičeni u bekstvu "negde izgubio".
Viši sud u Beogradu izrekao je 18. juna 2026. presudu roditeljima dečaka ubice iz OŠ "Vladislav Ribnikar" — Vladimir Kecmanović osuđen je na 14 godina i šest meseci zatvora, Miljana na dve godine i 11 meseci — ali ono što je u sudnici izrečeno pre izricanja kazne potreslo je Srbiju još jednom.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Petrovcu na Mlavi uhapsili su Z.orana S. (40) iz okoline ovog mesta, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo teško ubistvo u pokušaju.
Nikšićka policija podnela je krivične prijave protiv dve osobe zbog sumnje da su pokušali da prevare jednu auto-školu u tom gradu tokom polaganja vozačkog ispita.
Na magistralnom putu Podgorica-Bar sinoć oko 20 časova je došlo do saobraćajne nezgode u blizini Virpazara, kada je automobil sa srpskim registarskim tablicama sleteo s puta.
Akcioni triler "Citizen Vigilante", u kojem glavnu ulogu tumači Armi Hamer, zabranjen je u Nemačkoj nakon što su nadležni odbili da mu dodele starosnu oznaku, uz obrazloženje da podstiče nasilje prema migrantima, dok pojedini kritičari autora filma, kontroverznog nemačkog reditelja Uvea Bola, optužuju za krajnje desničarske stavove.
Opljačkan je stan modela poznate svetske modne agencije "Elit" u 6. arondismanu Parizu i tom prilikom ukradeni su luksuzni satovi, nakit i drugi predmeti procenjeni na oko 10 miliona evra, saopštio je policijski zvaničnik za Figaro.
Glumac Stanojlo Milinković pojavio se u u sporednim ulogama u našim kultnim filmovima i postao prepoznatljiv po replici "Ne diraj me, zvaću decu! Decooooo!"
Neda Arnerić, jedna od najpoznatijih i najvoljenijih glumica bivše Jugoslavije, ostala je zapamćena ne samo po svom talentu, već i po ulogama koje su uključivale eksplicitne scene u filmovima.
Ako tražite brz i ukusan obrok ili laganu salatu, ovaj recept je pravi izbor. Bogata je vitaminima i proteinima, pa pruža osećaj sitosti uz malo kalorija.
Sa toplotnim talasima koji nastavljaju da zapljuskuju našu zemlju, mnogi od nas osećaju pored zdravstvenih tegoba i promene u ponašanju. Kada se mozak pregreje, to može dovesti do mnogih fizioloških i neuroloških promena koje mogu uticati na opšte zdravlje.
Mnogi ljubitelji cveća smatraju da je dovoljno samo zaliti biljke kada primete da je zemlja suva, ali u stvarnosti je mnogo važnije kako i kada se zalivanje obavlja.
WhatsApp, jedna od najpopularnijih aplikacija za dopisivanje na svetu, uskoro bi mogla da dobije opciju koja će dodatno zaštititi privatne razgovore i sprečiti deljenje osetljivog sadržaja.
Pevačica Tamara Danilović osvojila je plaketu "Saša Popović" kao i prvo mesto po odluci stručnog žirija, a malo ko zna da joj je cela porodica muzikalna!
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.