• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Tanjug

18.05.2023

20:02

DA LI JE ORBAN PROBLEMATIČAN PO EVROPU? Mađarski premijer ponovo bez dlake na jeziku o sukobu u Ukrajini! Koga u stvari podržava?

EPA

Vesti

DA LI JE ORBAN PROBLEMATIČAN PO EVROPU? Mađarski premijer ponovo bez dlake na jeziku o sukobu u Ukrajini! Koga u stvari podržava?

Podeli vest

Mađarska je na strani mira i podržaće svaki mirovni plan, rekao je premijer te zemlje Viktor Orban.

Nije poznato koji mirovni plan ima šanse za uspeh, tako da Mađarska podržava sve inicijative i spremna je da pomogne u tom procesu, bilo kao posrednik ili da bude mesto za pregovore o prekidu vatre - rekao je Orban posle sastanka lidera Centrističke demokratske internacionale na Bledu, prenosi MTI.

On je poručio da "ako ne napravimo prvi korak, nikada nećemo postići mir".

Orban je kazao da neki vide mogućnost da se rusko-ukrajinski sukob reši vojnim putem, ali da drugi ne vide tu mogućnost i pozivaju na prekid vatre i mirovne pregovore.

- Prava priroda sukoba još nije otkrivena, neki ga smatraju proksi ratom, a drugi govore o pravom ratu između dve strane - naveo je mađarski premijer.

Odgovarajući na pitanje novinara zašto je Mađarska blokirala slanje paketa pomoći Ukrajini iz Evropskog mirovnog fonda, Orban je rekao da su ta sredstva namenjena za evropsku bezbednost, a ne za rat u Ukrajini.

- Većina sredstava se koristi za podršku Ukrajini. Mađarska želi da razjasni da li fond služi svojoj prvobitnoj nameni ili se usmerava na podršku Ukrajini - naveo je Orban.

On je ukazao da je pozicija Budimpešte drugačija u odnosu na druge zemlje u regionu, s obzirom na to da u Ukrajini živi mađarska manjina čiji su životi žrtvovani, što je "lični nacionalni gubitak" i za Ukrajinu i za Mađarsku.

Sastanak Centrističke demokratske internacionale održava se pod motom "Bezbednost, pravda, mir", a Orban učestvuje kao jedan od njenih potpredsednika.

 



Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Ovo je izuzetna čast za Srbiju: Vučić rame uz rame sa Makronom, Trampom i drugim svetskim liderima
Politika

Ovo je izuzetna čast za Srbiju: Vučić rame uz rame sa Makronom, Trampom i drugim svetskim liderima

Svetski lideri iz vlada, poslovnog sektora, civilnog društva i akademske zajednice okupiće se u Davosu kako bi učestvovali u diskusijama usmerenim ka budućnosti, sa ciljem rešavanja globalnih izazova i utvrđivanja prioriteta. Poziv na hrabru, zajedničku akciju čini ovaj skup posebno značajnim - među svetskim liderima je i Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.

15.01.2026

22:31

Exatlon

TV

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Pohapšeni saradnici "balkanskog kartela" u Španiji: Koristili tehniku "majmuna" (VIDEO)
Hronika

Pohapšeni saradnici "balkanskog kartela" u Španiji: Koristili tehniku "majmuna" (VIDEO)

Agenti španske Građanske garde (Guardia Civil), u zajedničkoj akciji sa Nacionalnom policijom i Poreskom upravom, sproveli su složenu istragu koja je rezultirala razbijanjem tri kriminalne organizacije koje su delovale koordinisano, razbijajući kompletnu infrastrukturu koju su koristili za unos velikih količina kokaina iz Kolumbije u Španiju putem napada na kontejnerske brodove.

15.01.2026

18:59

Zabava

Magazin

Džet set