• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: informer.rs/RT Balkan

30.05.2023

17:04

UGRANDA NEMILOSRDNA PREMA GEJEVIMA! Za tešku homoseksualnost leti glava! Museveni potpisao zakon

youtube.com/printscreen

Vesti

UGRANDA NEMILOSRDNA PREMA GEJEVIMA! Za tešku homoseksualnost leti glava! Museveni potpisao zakon

"Uzeli smo u obzir zabrinutost naroda i doneli zakone da zaštitimo svetost porodice", navela je predsednica parlamenta Ugande Anita Anet Among u saopštenju objavljenom u ponedeljak. Ona je istakla da Uganda čvrsto nastoji da "zakonom brani kulturu, vrednosti i težnje naroda"

Predsednik Ugande Joveri Museveni potpisao je anti-LGBT zakon koji su aktivisti nazvali jednim od najoštrijih u svetu.

Aktivisti i određene međunarodne organizacije za ljudska prava tvrde da se ugandanski Zakon o borbi protiv homoseksualizma iz 2023. godine mora preispitati.

Nacrt ovog zakona odobren je u martu, i prvobitno je podrazumevao kaznu od 20 godina zatvora samo za one koji se identifikuju kao LGBT+, ali ga je predsednik Ugande Joveri Museveni krajem aprila vratio u parlament na reviziju, kako bi bio izmenjen tako da ne "uplaši" osobe kojima je potrebna "rehabilitacija".

- Uzeli smo u obzir zabrinutost naroda i doneli zakone da zaštitimo svetost porodice - navela je predsednica parlamenta Ugande Anita Anet Among u saopštenju objavljenom u ponedeljak. Ona je istakla da Uganda čvrsto nastoji da "zakonom brani kulturu, vrednosti i težnje naroda."

Ona je podstakla nadležne organe da sprovode zakon na "fer, staložen i čvrst način."

Izmenjena verzija zakona koja je usvojena u parlamentu ranije ovog meseca pojašnjava da se identifikacija kao LGBT+ bez upuštanja u homoseksualne radnje neće kriminalizovati.

Međutim, većina ostalih stavki je ostala nepromenjena, poput predviđene smrtne kazne za "tešku homoseksualnost", a koja uključuje seks sa maloletnikom, upražnjavanje seksa od strane osobe koja je HIV-pozitivna, kao i incest.

Kancelarija Ujedinjenih nacija za ljudska prava nazvala je ovaj zakon "drakonskim i diskriminatornim", tvrdeći da on predstavlja "recept za sistemsko kršenje prava" LGBT+ osoba i opšte populacije.

Ova institucija je putem Tvitera saopštila da je ovaj zakon "u suprotnosti sa Ustavom i međunarodnim ugovorima, i zahteva hitnu reviziju."

U zajedničkom saopštenju Globalnog fonda za borbu protiv HIV-a, tuberkuloze i malarije, Zajedničkog programa Ujedinjenih nacija za HIV i Plana za hitnu pomoć u borbi protiv HIV-a predsednika SAD navodi se da ovaj zakon dovodi napredak Kampale u borbi protiv HIV-a u "ozbiljnu opasnost."

Vašington je ranije upozorio Ugandu na moguće ekonomske "posledice" ako zakon stupi na snagu.

- Svakako da ovo veoma pažljivo pratimo i morali bismo da razmotrimo da li bi možda bilo posledica koje bismo morali da preduzmemo, možda na ekonomski način, ako ovaj zakon zaista bude usvojen i primenjen - rekla je portparolka Bele kuće Karin Žan Pjer u martu.

Museveni je, međutim, pozvao ugandanske zakonodavce da pokažu svoj "patriotizam", suprotstave se homoseksualizmu i pripreme se za potencijalne posledice smanjenja strane ekonomske pomoći.



Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Brnabić razbila opoziciju na RTS-u: Poverenje građana u izborni proces veliko, usvojeno više od 70% preporuka ODIHR-a (FOTO)
Politika

Brnabić razbila opoziciju na RTS-u: Poverenje građana u izborni proces veliko, usvojeno više od 70% preporuka ODIHR-a (FOTO)

U večerašnjoj emisiji "Takovska 10" na RTS-u glavne teme su izborni zakoni, izborni uslovi u Srbiji, kao i predstojeći parlamentarni izbori, a u studiju su se suočili predsednica Narodne skupštine i potpredsednica Srpske napredne stranke Ana Brnabić, potpredsednica SSP-a Marinika Tepić, Dragan Popović istoričar i Filip Grbić, filozof.

19.05.2026

21:43

TV

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Ćerku mu pedofil presreo na ulici, pa zaključao u hotelu: Potez koji je povukla je spasio - oglasio se otac maloletnice iz Niša
Hronika

Ćerku mu pedofil presreo na ulici, pa zaključao u hotelu: Potez koji je povukla je spasio - oglasio se otac maloletnice iz Niša

Nišlija S.K. zatražio je najstrožu kaznu za Lj.P. (74) iz okoline Žitorađe koji je osumnjičen za obljubu nad njegovom ćerkom (12), devojčicom sa posebnim potrebama. Zahvaljujući brzoj reakciji roditelja i osoblja hotela, incident je prošao bez posledica po devojčicu, ali njen otac čvrsto stoji iza toga da ovaj zločin ne sme proći nekažnjeno.

19.05.2026

20:00

Zabava

Magazin

Džet set