Severna Koreja pokušala da lansira svoj prvi vojni špijunski satelit, ali bez uspeha. Raketa koja ga je nosila pala je u Žuto more zbog kvara. U Seulu i na Okinavi oglasile se sirene i građani pozvani na evakuaciju
Haos i pometnja trajali su 20 minuta, nakon čega je stanovnicima Seula rečeno da je upozorenje 'poslato greškom'
Severnokorejski lider Kim Džong Un izazvao je neviđenu paniku u Japanu i Južnoj Koreji nakon što je pokušaj Pjongjanga da lansira svoj prvi vojni špijunski satelit neslavno propao, srušivši se u more. Iako je lansiranje bilo neuspešno, u Seulu i na Okinavi su se oglasile sirene, a građanima je čak savetovano da se evakuišu na sigurno.
Uskoro ponovo
Prema navodima severnokorejske zvanične novinske agencije KCNA, nova raketa "čolima-1", koja je nosila satelit, izgubila je pritisak zbog nenormalnog rada motora tokom prve faze odvajanja, te je pala u Žuto more.
- Inženjeri će proučiti ovaj ozbiljan kvar, nakon čega će lansiranje biti ponovljeno. To će se desiti što je pre moguće - kazali su severnokorejski zvaničnici za KCNA.
Osude SAD i UN
Pokušaj lansiranja severnokorejskog satelita osudile su SAD i UN.
Bela kuća je saopštila da osuđuje Pjongjangovo lansiranje u svemir korišćenjem tehnologije balističkih raketa, te da procenjuje situaciju u koordinaciji sa saveznicima.
Slično je izjavio i generalni sekretar UN Antonio Gutereš, koji je naglasio da je severnokorejsko korišćenje tehnologije balističkih projektila u suprotnosti sa relevantnim rezolucijama Saveta bezbednosti.
Neuspelo lansiranje potvrdio je i generalštab vojske Južne Koreje, koji je saopštio da je projektil pao oko 200 kilometara zapadno od ostrva Očong. Kako je dodato, severnokorejska raketa se možda raspala u vazduhu ili se srušila nakon što je nestala sa radara, te je olupinu nađenu u moru pokupila vojska Južne Koreje.
Uprkos tome što je lansiranje bilo neuspešno, u Seulu je nastala neviđena panika. Građani glavnog grada Južne Koreje probudili su se uz zvuk sirena za vazdušni napad i hitnu poruku da se pripreme za evakuaciju, te su nastali haos i pometnja. To je trajalo čitavih 20 minuta, nakon čega je stanovnicima saopšteno da je upozorenje "poslato greškom".
Sve je bilo najavljeno
Uzbuna je dignuta i u Japanu, na južnom ostrvu Okinava. Stanovnicima je izdato upozorenje da se evakuišu, ali je kasnije saopšteno da opasnosti nema jer severnokorejska raketa nije preletela teritoriju Japana.
Pjongjang je, inače, najavio lansiranje prvog vojnog izviđačkog satelita, za koji je naveo da je potreban zbog rastućih neprijateljstava Vašingtona i njegovih saveznika. Severnokorejski zvaničnik Ri Pjong Čol u utorak je saopštio da će satelit biti lansiran najkasnije do 11 juna. To se, međutim, dogodilo samo dan nakon te najave.
Južna Koreja, Sjedinjene Američke Države i Japan započeli su danas zajedničku vojnu vežbu protivraketne odbrane u međunarodnim vodama Istočnog mora, nastojeći da ojačaju kapacitete za odvraćanje pretnji iz Severne Koreje, saopštila je mornarica Južne Koreje.
Ministarstvo spoljnih poslova Severne Koreje odbacilo je danas optužbe Sjedinjenih Američkih Država da Pjongjang predstavlja sajber pretnju, nazivajući ih izmišljotinom usmerenom na opravdavanje dugogodišnje neprijateljske politike Vašingtona, prenela je državna agencija KCNA.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Južna Koreja, Sjedinjene Američke Države i Japan započeli su danas zajedničku vojnu vežbu protivraketne odbrane u međunarodnim vodama Istočnog mora, nastojeći da ojačaju kapacitete za odvraćanje pretnji iz Severne Koreje, saopštila je mornarica Južne Koreje.
Planeta Zemlja bi mogla da se suoči sa velikom klimatskom katastrofom: naučnici očekuju novi ciklus El Ninjo, koji je pre 150 godina odneo živote desetina miliona ljudi, piše Vašington post.
Autorski tekst predsednika Srbije Aleksandra Vučića objavljen je juče na crnogorskom portalu "Borba", a predsednik se osvrnuo na odnose Beograda i Podgorice i višegodišnje napade koji dolaze iz države podno Lovćena.
Autorski tekst predsednika Srbije Aleksandra Vučića objavljen je juče na crnogorskom portalu "Borba", a predsednik se osvrnuo na odnose Beograda i Podgorice i višegodišnje napade koji dolaze iz države podno Lovćena.
Republički hidrometeorološki zavod Srbije izdao je upozorenje na grmljavinske nepogode za danas, a na teritoriji čitave Srbije na snazi su meteo alarmi koji upozoravaju na opasno vreme.
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušan je Veselin M. zbog postojanja osnova sumnje da je kao načelnik Policijske uprave za grad Beograd izvršio više krivičnih dela u cilju prikrivanja izvršenog krivičnog dela Teško ubistvo u pokušaju u restoranu na Senjaku 12. maja 2026. godine, nakon čega je, sutradan, prijavljen nestanak Aleksandra Nešovića.
U nastavku policijske akcije, u slučaju "Senjak", a povodom nestanka Aleksandra Nešovića, uhapšena je još jedna osoba, koja se tereti za pomaganje osumnjičenima. Kod njega su prilikom pretresa pronađeni pasoši i 10.000 evra.
Anđelko Aćimović, otac ubijene Angeline Aćimović u svirepom zločinu u OŠ "Vladislav Ribnikar" za Informer.rs istakao je da je sebi obećao da teške izjave na suđenju roditejima dečaka ubice koji je počinio masakr neće da sluša, ali da ih je bilo mnogo.
Veselin Milić, dosadašnji načelnik beogradske policije, danas je uhapšen zbog sumnje na umešanost u nestanak Aleksandra Nešovića, koji se dovodi u vezu sa Kekinom kriminalnom grupom.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Muzeje u Srbiji je tokom 2024. godine posetilo 2.125.437 ljudi, objavio je Republički zavod za statistiku povodom Međunarodnog dana muzeja koji se obeležava 18. maja.
Domaća pileća pašteta je odličan izbor kada želite brz, ukusan i lagan obrok koji možete da poslužite za doručak, večeru ili kao namaz uz tost i sveže povrće.
Novo istraživanje otkriva da su najpoželjniji elementi u intimnim odnosima reči ohrabrenja, konkretno "sviđa mi se to", koje 76% ispitanika smatra najuzbudljivijima.
Ako želite da uvek sa sobom nosite osećaj morske svežine, izaberite neki od ova tri parfema i ostavljaćete utisak nežnog morskog povetarca gde god da se pojavite.
Pevačica Vesna Zmijanac večeras održava svoj drugi koncert u Beogradskoj areni, a prilikom obraćanja publici priznala je da je prethodne večeri malo preterala.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar