• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs/rt

07.07.2023

06:15

Šok obrt, Amerikanci provaljeni? Ekonomist: EU se okreće Putinu!

AP/Pixabay/Fotomontaža

Vesti

Šok obrt, Amerikanci provaljeni? Ekonomist: EU se okreće Putinu!

Podeli vest

Britanski list sa negodovanjem piše o tome kako su širom Zapada sve glasniji oni koji podržavaju Putina i shvataju da je Amerika iskoristila Evropu za svoje interese.

Širom Evrope šapuće se i osporava velikodušnost više evropskih vlada prema Ukrajini koja je do februara ove godine veća od 60 milijardi evra, piše "Ekonomist". Međutim, ovaj britanski list ne može da sakrije svoju ogorčenost što ti glasovi razuma počinju da budu sve bučniji.

U Nemačkoj postoji subkultura "Putinversteher", što u prevodu označava simpatizere Putina, odnosno one koji razumeju ruskog lidera, piše ovaj sajt. "Ekonomist" pokušava da ove evropske zvaničnike, čija se podrška sve više povećava, označi pogrdnim imenom, pa o njima piše pod naslovom "Putinovi korisni idioti".

"Korisni idioti"

Kako se dodaje, postoji veliki spektar "evropskih korisnih idiota", pa u medijima i akademskim krugovima ima intelektualaca koji žale zbog upletenosti Evrope u ono što vide kao posredni rat između Amerike i Rusije, ili možda još šire - između Amerike i Kine.

I u svetu biznisa, uprkos višestrukim rundama zapadnih sankcija, Rusija i dalje ima mnogo prijatelja, napominje "Ekonomist" koji ne krije da je nezadovoljan zbog toga.

Kao evropski zvaničnik koji najglasnije podržava Putina naveden je premijer Mađarske Viktor Orban, koji je više puta kritikovao zapadnu podršku Ukrajini, i nastavio je da nabavlja ruski gas.

Foto: Pixabay

 

Orbanova vlada takođe odbija da dozvoli tranzit oružja Ukrajini koji su odobrile članice NATO-a. I susedna Austrija je, doduše tiše, ali podjednako čuvajući svoje interese, izdržala u svojoj borbi da održi svoju ulogu mosta između Istoka i Zapada, nudeći malo pomoći Ukrajini, dok joj je trgovinska razmena sa Rusijom porasla.

Osim Mađarske i Austrije, "Ekonomist" navodi i Grčku koja poštuje sankcije uvedene Rusiji, ali se uzdržava od daljeg zaoštravanja u vezi sa isporukom ruske nafte, verovatno jer grčke kompanije imaju velikog udela u toj trgovini.

"Neke zemlje su izokrenule naizgled plemenite namere u politiku koja greje Putinovo srce", ne krije tugu zbog toga britanski list.

Skrivene namere

Pozivajući se na svoju hvaljenu neutralnost, Švajcarska je iskoristila lokalne zakone kako bi blokirala isporuku oružja Ukrajini, uključujući 96 tenkova "leopard" koji se nalaze u Italiji i koji pripadaju privatnoj švajcarskoj firmi.

Skrivenu nameru britanski list vidi u tome što je Švedska dala zeleno svetlo za javno spaljivanje Kurana, na šta je burno reagovala Turska od koje zavisi članstvo te zemlje u NATO-u. Sa druge strane, Putin je na putovanju u Dagestan pre Bajrama krajem juna, usnimljen kako drži Kuran, dok je objašnjavao da je po ruskom zakonu zločin skrnaviti svetinje.

Foto: Reuters

 

"Čak i čvrste cigle u evropskom zidu podrške Ukrajini mogu da se sruše", sa tugom piše "Ekonomist".

Slovačka je, na primer, bila vitalni kanal za zapadnu pomoć i nedavno je ukrajinskom vazduhoplovstvu obećala svoju flotu od 13 borbenih aviona Mig-29. Međutim, ankete pokazuju da stranka Roberta Fica, rusofila levičara koji je okrivio "ukrajinske fašiste" za provociranje Putina, izgleda će pobediti na nacionalnim izborima zakazanim za septembar

Uloga Francuske i Italije.

Francuska je jedina označena u tekstu britanskog lista kao oslonac i NATO-a i Evropske unije. Da u toj zemlji postoje previranja po pitanju podrške Ukrajini dokazuje Marin le Pen, najveću protivnicu francuskom predsedniku Emanuelu Makronu, jer je ona osudila sukob u Ukrajini, ali je izjavila da sankcije Rusiji ne funkcionišu.

U Italiji, iako premijerka Đorđa Meloni snažno podržava Ukrajinu, Mateo Salvini, koji vodi drugu po veličini stranku u njenoj koaliciji, je još jedan protivnik sankcija, a nije ni krio dobre odnose prema Putinu. 

Previranja postoje i u Nemačkoj, koja je samo naizgled jak stub u zapadnoj propagandi, ali AFD, partija koja je označena kao bliska Moskvi, dobija sve veću podršku građana Nemačke, što pokazuju istraživanja i vlada mrtva trka u podršci njoj i socijaldemokratama koji su na vlasti. Iako je podrška javnosti u Nemačkoj za pomoć Ukrajini i dalje jaka, taj trend opada.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set