• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: RT

18.07.2023

21:16

Hapšenje Putina bi bila objava rata Rusiji! Da vidimo, ima li iko dovoljno lud da ispuni zahtev MKS - Južna Afrika neće?!

twitter.com/printscreen

Vesti

Hapšenje Putina bi bila objava rata Rusiji! Da vidimo, ima li iko dovoljno lud da ispuni zahtev MKS - Južna Afrika neće?!

Podeli vest

Eventualno hapšenje predsednika Rusije Vladimira Putina u Južnoj Africi po nalogu Međunarodnog krivičnog suda bilo bi objava rata Rusiji, naveo je južnoafrički predsednik Siril Ramafosa u dokumentu upućenom Višem sudu južnoafričke provincije Gauteng.

- Bilo bi u suprotnosti sa našim Ustavom rizikovati rat sa Rusijom. Imam ustavne obaveze da štitim nacionalni suverenitet, mir i bezbednost republike, i da poštujem, štitim, podstičem i realizujem prava naroda republike na život i bezbednost - piše lokalna novinska agecija "Njuz 24" Ramafosu, prenosi TASS.

Rusija je već, kako je rekao, jasno stavila do znanja da će hapšenje predsednika Putina biti objava rata Ruskoj Federaciji.

- Sam Međunarodni krivični sud je izrazio zabrinutost zbog nuklearne pretnje iz Rusije nakon izdavanja naloga za hapšenje. Južna Afrika nema pravo da proglasi rat ili ratuje sa Rusijom. I ne želi - rekao je Ramafoza, a prenele "RIA Novosti".

Svet trenutno spekuliše da li će se ruski predsednik Vladimir Putin - uprkos nalogu za hapšenje koji je protiv njega izdao Međunarodni krivični sud u Hagu - pojaviti na samitu BRIKS-a u Južnoafričkoj republici, koja je članica tog suda.

Neki mediji su preneli da su vlasti ove afričke države diplomatskim kanalima uputile zahtev Moskvi da ruski predsednik Vladimir Putin ne dođe na samit BRIKS-a, koji bi trebalo da bude održan u avgustu u Gautengu.

Fikile Mbalula , generalni sekretar južnoafričke vladajuće partije Afrički nacionalni kongres (ANC), rekao je da južnoafričke vlasti razmatraju Putinovo lično učešće na samitu BRIKS-a u Johanesburgu, dok je generalni sekretar vladajuće Južnoafričke partije ipak napomenuo je da je Južna Afrika članica MKS i da mora da razume obaveze koje su joj dodeljene.

Predstavnik kabineta predsednika Južne Afrike Vensan Magvenija pozvao je nedavno da se sačeka izjava šefa zemlje o pitanju pozivanja Rusije na samit BRIKS-, a potpredsednik te države Pol Mašatile rekao je za britanske medije da je Rusija navodno odbila predlog južnoafričkih vlasti da se umesto Putina na samit BRIKS-a pošalje ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

Hapšenje bi takođe ugrozilo misiju koju predvode Južna Afrika za okončanje rata u Ukrajini i "isključivanje bilo kakvog mirnog rešenja",prenosi "Frans24" pisanje AFP-a.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Emisija koja otkriva sve! Ne propustite "Na merama" sutra od 20h!
Live TV

Emisija koja otkriva sve! Ne propustite "Na merama" sutra od 20h!

U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo vam kako “dokoniše” poslanik blokader Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve “male signale” razmenjuju muzička zvezda Nataša Bekvalac i političar Draško Stanivuković, gde provodi vreme nekadašnji premijer Zoran Živković, kakav je bio provod na slavlju kod pevača Ere Ojdanića, šta je na meniju funkcionera SPS-a Dušana Bajatovića, kuda su posle lekarskog pregleda otišli pevačica Ana Nikolić i njen emotivni partner, kompozitor Goran Ratković Rale…

20.03.2026

10:30

Tramp odlazi u novembru
Live TV

Tramp odlazi u novembru

Dejan Jelača, glumac gostujući u Info jutru komentarisao je situaciju u Americi u kojoj živi i radi već duži niz godina.

19.03.2026

12:04

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje
Live TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje

Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.

16.03.2026

15:49

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set