Henri Kisindžer je opisao veštačku inteligenciju kao "najveći izazov našeg vremena”, predviđajući da bi čovečanstvo u narednih pet godina moglo da bude zamenjeno mašinama.
Od objavljivanja OpenAI-ovog ChatGPT-a u novembru 2022., potencijal veštačke inteligencije je postao veliki, preteći da zameni ljude na nekim poslovima, posebno na poslovima službenika, preneo je Insajder.
Poslovi u tehnologiji, medijima, pravu, analizi istraživanja tržišta, obrazovanju, trgovini, grafičkom dizajnu, računovodstvu i službi za korisnike su među onima koji su u najvećem riziku da budu zamenjeni veštačkom inteligencijom, rekli su stručnjaci za Insajder.
Kisindžer, koji ima 100 godina, rekao je da je zabrinut da bi veštačka inteligencija mogla postati toliko moćna na duge staze da dovede do naučno-fantastičnog ishoda da ljudi služe mašinama - a ne obrnuto.
- Mislim da se to može izbeći, ali samo razumevanjem suštine ove inteligencije - rekao je on.
Kisindžer je koautor knjige o veštačkoj inteligenciji "Doba veštačke inteligencije i naša ljudska budućnost“, u kojoj je, zajedno sa bivšim izvršnim direktorom Gugla Erikom Šmitom i kompjuterskim naučnikom Danijelom Hatenloherom, istraživao kako veštačka inteligencija može da promeni naše odnose sa znanjem, politikom, i društvo. On je u procesu pisanja druge knjige na ovu temu.
Da li će veštačka inteligencija zameniti ljude, kaže on, "pitanje je našeg života“.
- To je veliki izazov naše budućnosti i na tom nivou je u interesu Kine i drugih naprednih zemalja i eventualno svih zemalja da joj se pridruže jer su inače u rukama mašinerije koju ne razumeju - rekao je on.
Foto: Reuters
Henri Kisindžer
Kisindžerov glavni strah je generativna veštačka inteligencija - algoritmi, poput ChatGPT-a, koji kreiraju sadržaj iz jednostavnih upita i konteksta i procesa pomoću kojih stiče i generiše znanje.
- Kada ove mašine budu mogle da komuniciraju jedna sa drugom, što će se sigurno dogoditi u roku od pet godina, onda postaje skoro problem da li ljudska vrsta može da zadrži svoju individualnost suočena sa ovom konkurencijom - rekao je on.
Kisindžer je rekao da je počeo da pokušava da okupi dobronamerne naučnike kako bi unapredili uzroke slobode i suživota u svetu.
- To mora da se uradi. To se ne radi jer veštačka inteligencija još nije shvaćena - poručio je on.
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev oglasio se povodom izjave ministra spoljnih poslova Češke Jana Lipavskog o „vraćanju Krima Ukrajini" i zauzvrat predložio Česima da vrate Sudete Nemačkoj.
Na zgradi ambasade SAD u Rusiji, na godišnjicu puštanja Marije Butine iz američkog zatvora, projektovan je njen portret i reči „Rusi se ne predaju“ sa prevodom na engleski, javlja dopisnik RIA Novosti.
Da li svetu preti uništenje i katastrofa zbog ratnih sukoba u Izraelu i Ukrajini, na ovo odgovaraju u Pre večere pukovnik prof. dr Velibor Stević i Biljana Šahrimanjan Obradović iz Centra za stratešku analizu.
Vežbe ruskih strateških snaga za obuzdavanje održavaju se pod komandom ruskog predsednika Vladimira Putina. Izveštaj su podneli ministar odbrane Sergej Šojgu i načelnik Generalštava Valerij Gerasimov.
Opšta ukrajinska mobilizacija, koja je prilično osakatila muško stanovništvo, stigla je i do lepšeg pola. Prvi udarac zauzele su lekarke, ali i medicinske sestre, farmaceuti, farmakolozi, pa čak i stomatolozi - njihova registracija u vojnim komesarijatima je sada obavezan obrazac, a odatle do dnevnog reda i fronta je na korak.
Ministar odbrane Ruske Federacije Sergej Šojgu izjavio je da su ruske snage za samo pet poslednjih dana oborile 24 ukrajinska vojna aviona. Ruski eksperti izneli su svoju analizu o "najnovijem naoružanju" ruskih snaga kojim obaraju veliki broj ukrajinskih letelice.
Jedinica Gorsko-desantne jedinice Novorosijske garde zajedno sa specijalnim snagama zaustavila je konvoj opreme Oružanih snaga Ukrajine kod naselja Verbove, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Dok je svet usredsređen na rat između Izraela i Hamasa, Rusija je pokrenula žestoku ofanzivu na istoku Ukrajine, istovremeno pokušavajući da opkoli grad Avdejevku kod Donjecka i napadajući oblast oko ranije zauzetih gradova Kupjanska i Limana.
Prema zvaničnoj proceni Sjedinjenih Američkih Država, situacija na ratištu se preokrenula i Ukrajina se trenutno nalazi u fazi u kojoj ostvaruje velike pobede.
Ukrajina je spremna za pregovore sa Rusijom, ali strpljenje Kijeva nije neograničeno, izjavio je stalni predstavnik Ukrajine pri UN Andrej Meljnik na sednici Saveta bezbednosti, sazvanoj zbog aktuelne situacije u Ukrajini.
Sukob u Ukrajini ulazi u novu, izuzetno opasnu fazu nakon što su ukrajinske Snage za bespilotne sisteme direktno aludirale na predstojeći udar na Krimski most.
Dok se sukob u Istočnoj Evropi pretvorio u dugotrajan rat iscrpljivanja, režim u Severnoj Koreji uspeo je da izvuče ogromnu finansijsku i tehnološku korist iz ove krize, čime je praktično neutralisao višedecenijske međunarodne sankcije.
Osnivač italijanskog lista Il Foglio, Đulijano Ferara, objavio je tekst pod naslovom "Eskalacija - to je bila odluka", u kojem otvoreno podržava intenziviranje vojnih dejstava protiv Rusije i širenje napada na rusku teritoriju.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski povukao je neočekivan diplomatski potez uputivši otvoreno pismo predsedniku Ruske Federacije Vladimiru Putinu, u kojem predlaže hitno pokretanje direktnih pregovora na najvišem nivou radi okončanja ratnih dejstava.
Ruski predsednik Vladimir Putin izneo je nove detalje o testiranju i borbenoj upotrebi najnovijeg ruskog raketnog sistema srednjeg dometa "Orešnik", naglašavajući da su dosadašnji udari imali prvenstveno eksperimentalni karakter.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev oglasio se povodom izjave ministra spoljnih poslova Češke Jana Lipavskog o „vraćanju Krima Ukrajini" i zauzvrat predložio Česima da vrate Sudete Nemačkoj.
Serija snažnih eksplozija odjeknula je u centralnom delu Kijeva tokom novog ruskog raketnog udara, dok su se na meti našli centri odlučivanja i vojna infrastruktura Oružanih snaga Ukrajine, navode ruski vojni i monitoring izvori.
Novinarski duo s blokadersko-tajkunske televizije Nova S, Marko Novičić i Nastasija Stošić, ovog jutra ostao je frapiran zbog onoga što je doživeo tokom obilaska jedne beogradske pijace, i to sve u programu uživo.
Čuveni profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu, Čedomir Antić, sasuo je blokaderima istinu u lice tokom, otkrio ključni detalj o lustraciji kojom oni prete, pa spomenuo Hrvatsku i Sloveniju.
Dok se građani Srbije u miru i slozi okupljaju u srcu Beograda kako bi podržali politiku koju vodi predsednik Srbije Aleksandar Vučić i poslali poruku zajedništva, druga, blokaderska strana Srbije pokazuje koliko je obolela u mržnji.
Predsednik Samostalne demokratske srpske stranke Milorad Pupovac, u želji da se domogne fotelje po svaku cenu, ponudio se HDZ-u da sa svojom strankom zameni ustaški Domovinski pokret (DP)
Najpoznatiji nemački dnevni list specijalizovan za ekonomiju Handelsblatt objavio je komentar investitora Jana Ružičke, koji je podržao ideju predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Albanije Edija Rame o postepenom članstvu u EU.
Srpkinja je tokom letovanja u Kalitei doživela strašnu neprijatnost, kada je grupa tinejdžera tokom noći upala u dvorište smeštaja, a jedan od njih izvršio je veliku nuždu u bazenu.
Grupacija "Stelantis" najavila je povratak malih gradskih električnih automobila na tržište, a najveću pažnju privukla je nova "fiat panda", koja će se proizvoditi u Italiji. Početna cena iznosiće oko 15.000 evra.
Novootvorenom deonicom Moravskog koridora, od Čačka do Kraljeva, od zvaničnog puštanja u saobraćaj, pa do 16:00 sati, prošlo je 7.960 vozila, saopštilo je danas preduzeće "Putevi Srbije".
Curenje amonijaka koje se dogodilo u Guči, kada je iz hladnjače u Prvomajskoj ulici br. 9 iscurila ova hemijska supstanca, izazvalo je hitnu reakciju vatrogasaca i specijalizovanih timova.
Tokom protekle noći u Beogradu dogodila se jedna saobraćajna nezgoda, u Ulici Antifašističke borbe na Novom Beogradu, u kojoj su lakše povređene dve osobe, rečeno je jutros iz službe Hitne pomoći.
Bacanje eksplozivnih naprava na ugostiteljske objekte i porodične kuće ponovo je skrenulo pažnju javnosti. Iako nema povređenih, ova dešavanju otvaraju pitanja motiva zločina. Jedan od njih, desio se u petak kada su na dva lokala u Smederevu bačene bombe.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Pazaru, po nalogu nadležnog tužilaštva, podneće krivičnu prijavu protiv N. I. (42) iz Novog Pazara zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo falsifikovanje isprave.
Srbija nije prvi put uzdrmana curenjem amonijaka, a hronologija nesreća pokazuje jeziv obrazac: eksplozije u fabrikama, iskliznuća cisterni i smrtni ishodi.
Slavni glumac i reditelj Radoš Bajić odlučio je da svoj godišnji odmor provede u Srbiji, tačnije u svom voljenom zavičaju, selu Medveđa kraj Trstenika.
Zaboravite na klasičnu "misionarsku" rutinu od dva minuta, donosimo vam 3 brutalne poze koje garantuju eksploziju u spavaćoj sobi i teraju žene na vrištanje.
Visoke temperature mogu da pokvare i najbolje našminkano lice. Ipak, uz nekoliko jednostavnih trikova moguće je da šminka ostane sveža i postojana tokom celog dana.
Nemačka influenserka Eda Elisa našla se u neprijatnoj situaciji na aerodromu kada joj je, neposredno pred let, rečeno da ne može da uđe u avion zbog odeće koju je nosila.
Tokom jula, Bikove, Vodolije i Jarčeve očekuju povoljne okolnosti koje bi mogle da im donesu dodatne prihode, reše dugove i otvore vrata novim poslovnim prilikama.
Bivša rijaliti učesnica i reperka Dia Kostić, otkrika je da je pevač Era Ojdanić svojevremeno hteo da joj kupi nekretninu u rodnom kraju, Vrnjačkoj Banji.
Pevačica Elena Kitić na početku svoje karijere negovala je provokativan imidž, a sada su se svi iznenadili novim - smernim izgledom ćerke Mileta Kitića i Marte Savić.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.