• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Izvestija

26.10.2023

18:39

Ukrajinski agent pokušao ubije 77 ruskih pilota! Na proslavu im poslao otrovne tortu i alkohol!

Swedish Armed Forces

Vesti

Ukrajinski agent pokušao ubije 77 ruskih pilota! Na proslavu im poslao otrovne tortu i alkohol!

Pokušaj trovanja 77 ruskih pilota tortom i alkoholom tokom sastanka maturanata Armavirske letačke škole okarekterisan je kao teroristički napad. Za krivično delo osumnjičen je 33-godišnji muškarac rodom iz Melitopolja i određen mu je pritvor. Moskva sumnja da je napadač agent Glavne obaveštajne uprave Ukrajine!

Izvestija piše da je Istražni komitet za Krasnodarsku teritoriju protiv muškarca pokrenuo krivični postupak. Zločinac se sumnjiči da je izvršio teroristički akt u Armavirskoj višoj vojnoj avijacijskoj školi za pilote Crvene zastave (AVVAKUL). 

Istražni komitet raspolaže snimkom sa kamera u prodavnici u trenutku kupovine jakih alkoholnih pića. Prodavci alko-pijace Red Horse su za Izvestija objasnili da čovek izgleda kao običan kupac i da je želeo da kupi 50 boca jakog alkohola određene marke u flašama od 0,5 litara. ili 0,7 l. Ali prodavnica je imala samo 18 boca, koje je on kupio. Zatim je čovek otišao u prodavnicu Bajazet i tamo kupio alkohol. Verovatno su upravo ove boce, zajedno sa otrovanom tortom, dostavljene na sastanak maturanata Armavirske letačke škole.

Poznato je da je navodni trovač rodom iz Melitopolja, ali da živi u Rusiji od 2015. godine. Njegovo ime nije saopšteno, ali su prodavci obe prodavnice identifikovali čoveka na fotografijama koji je liči na izvesnog Jegora Semenova. Komšije Semenova u Melitopolju rekli su za Izvestiji da ovaj čovek ne živi u gradu već 10 godina i da se preselio u Moskvu, gde ima ženu i decu.

Osumnjičeni je uhapšen zajedničkim naporima regionalnog istražnog komiteta FSB-a i Ministarstva unutrašnjih poslova i priveden je na ispitivanje. Oduzeti predmeti biće podvrgnuti forenzičkim veštačenjima, utvrđuju se okolnosti zločina i motiv, a saslušavaju se svedoci.

Šta se zna o pokušaju trovanja pilota AVVAKUL-a u Armaviru

Prvi koji je prijavio teroristički napad na 77 ruskih pilota (penzionisanih i aktivnih oficira) bio je šef javnog pokreta „Mi smo zajedno sa Rusijom" Vladimir Rogov. Prema njegovim rečima, oficiri su u subotu proslavili 20. godišnjicu diplomiranja za pilota  Armavirskoj visokoj vojnoj avijacijskoj školi Crvene zastave. Za proslavu je nepoznati trovač (verovatno agent Glavne obaveštajne uprave Ukrajine) isporučio tortu i kutiju viskija u restoran Carska ohota . Međutim, piloti nisu na sreću nisu probali otrovnu poslasticu.

Fotografije otrovne torte odmah su se pojavile na mreži. Na fotografiji se vidi da je velika dvoslojna torta ukrašena zastarelim simbolima škole (avion na trobojnoj pozadini i tri žute zvezde), kao i natpisom „Armavir VAUL". Upravo je slika na torti zainteresovala goste banketa za pošiljaoca, objašnjavaju izvori Izvestije. Zahvaljujući brzim akcijama istražitelja, navodni zločinac je zadržan na aerodromu Mineralne Vode.

Trenutno je aktivnim vojnim licima zabranjeno da učestvuju u proslavama van vojnih jedinica, a takođe im je zabranjeno da primaju pakete i poklone od stranaca, dodaju izvori „Izvestija".

Kako je za izdanje objasnio jedan od diplomaca AVVAKUL-a, "alumni susreti" se održavaju nekoliko puta godišnje i okupljaju one koji su završili školu pre 20-30 godina.

Teroristi izjadnačeni sa pedofilima i dilerima droge!

Kazna po članu „teroristički napad" (klauzula „b", deo 3, član 205 Krivičnog zakonika Ruske Federacije) predviđa od 15 do 20 godina zatvora, objasnio je Oleg Pantjušov, advokat moskovskog AP.
- Sastav člana 205. predviđa izvršenje eksplozije, paljevine ili drugih radnji koje zastrašuju stanovništvo i stvaraju opasnost po ljudsku smrt. To je trebalo učiniti kako bi se destabilizovali rad državnih organa ili međunarodnih organizacija", objasnio je on.
Teroristi obično ne deluju sami, primetio je Igor Ivlev, šef grupe za krivičnu odbranu u advokatskoj kancelariji Institut za uslovni otpust.
- Stoga je ovaj zločin okvalifikovan kao teroristički akt koji je počinila grupa osoba - rekao je on za „Izvestija".
Kriminalci osuđeni za terorističke zločine podležu posebnim uslovima za uslovni otpust, izjednačeni su sa pedofilima i trgovcima drogom, objasnio je ekspert. Prema njegovim rečima, oni mogu da podnesu zahtev za uslovni otpust tek nakon što stvarno odsluže 3/4 kazne.
- Za 12 godina prakse uslovnog otpusta širom zemlje nisam se susreo sa slučajevima uslovnog otpusta za teroriste. Jednom je doživotni zatvorenik pušten na uslovnu slobodu, ali to je bio jedini slučaj u istoriji Ruske Federacije. Ali onda je počinio zločin i vratio se u zatvor", objasnio je Igor Ivlev.

 




Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Srpska lista se hitno oglasila: Priština hoće da nas ućutka...
Politika

Srpska lista se hitno oglasila: Priština hoće da nas ućutka...

Srpska lista najoštrije je osudila današnje privođenje direktora osnovnih škola u Kosovskoj Kamenici, Negovana Vasića i Dragana Krstića, kao i upade pripadnika kosovske policije u njihove porodične domove i obrazovne ustanove u kojima obavljaju svoju časnu i odgovornu dužnost ističući da je reč o političkom pritisku Prištine i zastrašivanju svedoka i osoba koje su ukazale na izborne nepravilnosti.

11.06.2026

23:50

TV

Izvinjenje Andree Veskov
Live TV

Izvinjenje Andree Veskov

Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.

07.06.2026

11:11

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda
Live TV

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda

Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.

05.06.2026

16:31

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zabava

Umro srpski kompozitor Vladimir Milačić
Kultura

Umro srpski kompozitor Vladimir Milačić

Istaknuti srpski kompozitor, muzički urednik i stvaralac, Vladimir Milačić umro je u 65. godini, a iza sebe je ostavio neizbrisiv trag u domaćoj muzici, pozorištu i na televiziji.

11.06.2026

14:21

Magazin

Džet set