Prvi prototip ruskog jednomotornog lovca „Šahmat“ mogao bi da bude napravljen do kraja 2025. godine, izjavio je potpredsednik Vlade Rusije, ministar industrije i trgovine Denis Manturov.
Takođe je kazao da su za ruski laki lovac pete generacije zainteresovani strani kupci, ali nije otkrio o kojim zemljama je reč.
- Ima zainteresovanih strana. Mogu da kažem da smo za dve godine prikupili zahteve i uneli određene izmene u projekat kako bi bio maksimalno prilagođen zahtevima kupaca koji su zainteresovani za jednomotorni avion - precizirao je Manturov.
Kako je dodao, korekcije se tiču komponenti, sistema upravljanja i avionskog naoružanja lovca. Manturov je pojasnio da se razgovara i o pitanju moguće saradnje sa stranim kompanijama, ali da će se lovac u bliskoj budućnosti proizvoditi, pre svega, u Rusiji.
„Šahmat“ je prvi jednomotorni avion pete generacije u Rusiji. Proizvođač je kompanija „Suhoj“, deo Ujedinjene avio korporacije „Rosteh“. Premijera lakog taktičkog aviona „Šahmat“ (Su-75) održana je u julu 2021. godine na avio-salonu MAKS u Rusiji, kada je predstavljen prototip, da bi potom bio prikazan i na međunarodnoj izložbi „Dubai eršou“. Prilikom njegovog projektovanja korišćena su rešenja sa borbenog aviona Su-57. Spolja gledano dva aviona veoma liče, ali će „Šahmat“ biti mnogo lakši zahvaljujući jednom motoru.
Smatra se da će ruski stelt lovac sa veštačkom inteligencijom, brzinom od skoro dva maha kilometara na sat i borbenim radijusom od 3.000 kilometara predstavljati konkurenciju američkim lovcima F-35.
Šef diplomatije EU Žozep Borel smatra da Ukrajina neće moći da pobedi Rusiju u bliskoj budućnosti. Pres-sekretar ruskog predsednika Vladimira Putina Dmitrij Peskov se nada da će mir između ukrajinske i ruske strane doći u trenutku kada Kijev prestane da proglašava potencijalnu pobedu nad Moskvom. Bivši generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen na sve to predlaže prijem Ukrajine u alijansu bez novih regiona Rusije. Po njegovom mišljenju, to će biti dobar „signal“ Moskvi.
Nemački kancelar Olaf Šolc rekao je u razgovoru koji je organizovao list Heilbronner Stimme da je spreman da razgovara sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
Emitovanje lažnog saopštenja o "pregrupisavanju" ruskih trupa u oblasti Dnjepra, navodno u ime pres centra ruskog Ministarstva odbrane, je provokacija, rečeno je danas za ruski portal RBC u Ministarstvu odbrane Rusije.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski biće smenjen radi rešavanja sukoba u zemlji, rekao je bivši savetnik Leonida Kučme, Oleg Soskin na svom Jutjub kanalu.
Prošle zime, Evropljani su se suočili sa astronomskim računima za struju i grejanje nakon što su odustali od ruskog gasa. Ove godine EU je bolje pripremljena, ali sada rat u Izraelu preti da uzdrma njena energetska tržišta, piše "Politiko".
Sjedinjene Američke Države su od Poljske napravile „filter“ na putu Ukrajine ka EU, čime su izazvale sukob između dve zemlje, što Rusiji daje prednost, piše kinesko izdanje Sohu.
Ministarstvo odbrane Izraela potpisalo je ugovor sa Finskom o prodaji odbrambenog raketnog sistema "Davidova praćka", saopštilo je ministarstvo odbrane.
Uništavanje luke u Odesi postaje jedna od tema oko koje se u ruskoj javnosti sve otvorenije čuje nezadovoljstvo zbog načina na koji Moskva vodi rat u Ukrajini.
Evropska unija je u prvom tromesečju 2026. kupila više ruskog tečnog prirodnog gasa nego ikada ranije, i to u trenutku kada Brisel najavljuje potpuno zatvaranje vrata ruskim energentima.
Jermenija bi, ukoliko nastavi sadašnji spoljnopolitički kurs i ubrza približavanje Evropskoj uniji, mogla da se suoči sa posledicama sličnim onima koje su promenile Ukrajinu, poručio je ruski predsednik Vladimir Putin.
Uspešno lansiranje strateškog raketnog kompleksa „Sarmat“ predstavljalo je snažan signal Zapadu da Rusija nije oslabljena sukobom u Ukrajini i da nastavlja modernizaciju svog nuklearnog arsenala, piše kineski portal Sohu.
Predsednik Rusije Vladimir Putin posetio je čuveni Moskovski institut za termotehniku i tom prilikom poslao nedvosmislenu poruku Zapadu da će Rusija nastaviti sa razvojem i modernizacijom svojih strateških nuklearnih snaga.
Državna duma Rusije usvojila je šokantan zakon koji predsedniku Vladimiru Putinu daje ovlašćenje da koristi oružane snage za oslobađanje ruskih državljana uhapšenih ili krivično gonjenih u inostranstvu.
Novi ruski raketni sistem "Sarmat", poznatiji na Zapadu kao "Satana 2", obezbedio je Moskvi tehnološku prednost od najmanje dve decenije u odnosu na SAD i NATO.
Pred očima sveta formira se nova podela uticaja između najvećih sila, dok Evropska unija sve češće ostaje van ključnih razgovora o bezbednosti, ekonomiji i budućnosti Ukrajine, piše Njuzvik.
Kirilo Budanov, šef kabineta ukrajinskog predsednika, izjavio je danas da je Ukrajina otvorena za ideju razgovora između ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog i njegovog ruskog kolege Vladimira Putina.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Šef diplomatije EU Žozep Borel smatra da Ukrajina neće moći da pobedi Rusiju u bliskoj budućnosti. Pres-sekretar ruskog predsednika Vladimira Putina Dmitrij Peskov se nada da će mir između ukrajinske i ruske strane doći u trenutku kada Kijev prestane da proglašava potencijalnu pobedu nad Moskvom. Bivši generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen na sve to predlaže prijem Ukrajine u alijansu bez novih regiona Rusije. Po njegovom mišljenju, to će biti dobar „signal“ Moskvi.
Propali političar, blokader sa dna kace i vojvođanski separatista Nenad Čanak na najsramniji način je udario na Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC) i to u Sarajevu, gde je otišao da kuka i da se žali na situaciju u Srbiji.
Mađarska je posle izbora ušla u novi politički poredak, a desnica više nema luksuz da živi od stare snage i prethodnih pobeda, poručio je bivši mađarski premijer Viktor Orban.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je danas u Bakuu imao veoma koristan i plodonosan razgovor sa predsednikom Azerbejdžana Ilhamom Alijevom i izrazio uverenje da bi dve zemlje mogle 2027. da započnu zajedničku gradnju gasne elektrane kod Niša i da bude gotova do 2030.
Blokaderi su konačno otkrili ko im je uzor - okoreli kriminalac Miloš Medenica, koji je proglašen krivim za više krivičnih dela, između ostalog i za stvaranje organizovane kriminalne organizacije i šverc, a koji je više puta otvoreno napadao predsednika Srbije Aleksandra Vučića i članove njegove porodice.
Ambasadorka Norveške u Beogradu Kristin Melsom ukazala je u autorskom tekstu za Politiku da veze između Norveške i Srbije imaju duboke istorijske korene i dodala da je tokom decenija, Norveška bila uz Srbiju kroz razvojnu saradnju, institucionalnu podršku i partnerstvo u evropskoj integraciji.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Glavobolja, povišena temperatura, bolovi u telu, povraćanje glavni su simptomi ebole zbog koje je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) u Demokratskoj Republici Kongo i Ugandi proglasila epidemiju.
Farmer Radenko Jeremić iz Salaša Crnobarskog kod Bogatića, ponosni je vlasnik Jablana, najvećeg i najtežeg bika na ovogodišnjem Poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu!
Na svirep način, 5. avgusta 2023. godine, ubijen je Dejan Paunović (33) iz sela Klokočevac, u opštini Majdnapek, čije ubistvo je organizovala i isplanirala njegova supruga Slađana sa ljubavnikom Srećkom Milenkovićem i maloletnim M. R. (17).
Kako Informer nezvanično saznaje, pripadnici UKP u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, pronašli su vozilo za koje se sumnja da je korišćeno u ubistvu Aleksandra Nešovića.
Na Bulevaru oslobođenja u Novom Sadu, u parkiranom automobilu, pronađeno je telo muškarca, a kako ukazuju prve informacije, muškarac je preminuo prirodnom smrću.
Policija u Kraljevu uhapsila je M. M. (22) iz Kule, osumnjičenog da je na ulici u Vrnjačkoj Banji nakon kraće rasprave mladiću (17) iz tog mesta nožem naneo ubodnu ranu u predelu stomaka.
Glumac Milan Lane Gutović se jednom nije pojavio na snimanju serije "Bela lađa", a razlog nedolaska na set i danas se prepričava kao jedna od najvećih anegdota ove hit serije.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Muzeje u Srbiji je tokom 2024. godine posetilo 2.125.437 ljudi, objavio je Republički zavod za statistiku povodom Međunarodnog dana muzeja koji se obeležava 18. maja.
Guščija mast, nekada nezaobilazan sastojak u svakoj kući. Kroz istoriju je imala značajno mesto u narodnoj medicini, naročito kada je reč o tegobama sa disajnim organima.
Iako su prelepi, Maldivi imaju i svoje nedostatke, posebno za putnike sa specifičnim očekivanjima ili budžetom, od visokih troškova, mnogo gmizavaca, kratkog dana i još mnogo stvari.
Kada birate pametni telefon, ne zavaravajte se brojkom megapiksela, ona sama po sebi ne garantuje dobar kvalitet fotografija. Ključ leži u veličini senzora, kvalitetu objektiva i softveru za obradu slike.
U muzičkom takmičenju" Pinkove zvezde" atmosfera se ponovo usijala nakon povratka Zorica Brunclik u žiri, koja se nakon zdravstvenih problema vratila na scenu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar