• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Index

16.11.2023

19:19

Izraelsko rešenje za Hamasove tunele - buldožeri, penaste bombe, kanalizacija!

Vikipedija

Vesti

Izraelsko rešenje za Hamasove tunele - buldožeri, penaste bombe, kanalizacija!

Podeli vest

Jedan od najvećih izazova sa kojima se izraelske snage suočavaju tokom kopnene operacije u Gazi je ogromna mreža podzemnih tunela koje koristi Hamas. Dug stotinama kilometara i dubok do 80 metara, sistem se koristi u različite svrhe, uključujući izvođenje napada, šverc robe i skladištenje oružja.

Međutim, tunele nije lako pronaći jer su često skriveni ispod objekata različite namene. Dakle, pitanje je kako će se ID nositi sa njima. Vojni analitičar Kris Moris rekao je za Skaj njuz da izraelske snage imaju pet opcija. 

1. Slanje specijalnih snaga

On je objasnio da, iako Izrael ne zna pun obim mreže tunela, on je dobro informisan i razvio je „vojnu jedinicu" posebno dizajniranu da uđe u tunele. 

- Oni su veoma dobro opremljeni i obučeni. Imaju testove koji osiguravaju da su dovoljno mentalno pripremljeni da siđu u te tunele ako je potrebno - rekao je on. 

Pre upada u tunele, ID bi morao da pošalje vozila bez posade da provere da li ima mina ili drugih zamki i da prikupi čvrste dokaze o aktivnostima unutar tunela, dodao je Moris. Međutim, on je uveren da slanje ljudi nikada neće biti poželjna opcija i da će

Jedan od najvećih izazova sa kojima se izraelske snage suočavaju tokom kopnene operacije u Gazi je ogromna mreža podzemnih tunela koje koristi Hamas. Dug stotinama kilometara i dubok do 80 metara, sistem se koristi u različite svrhe, uključujući izvođenje napada, šverc robe i skladištenje oružja.

2. Uništavanje ulaza u tunele

U idealnom slučaju, izraelske snage će pokušati da zapuše tunele. Moris tvrdi da bi Izrael to mogao da uradi tako što će ih uništiti buldožerom ili baciti eksploziv. 

- Postoji niz različitih, veoma rudimentarnih, fizičkih načina na koje ih možete ukloniti, ali izazov je da ih identifikujete. Jednostavno zatvaranje tunela imaće efekta, ali idealno bi bilo da saznate šta je tamo dole - primetio je on. 

3. Blokiranje ulaza penastim bombama

Bomba od pene ili sunđerasta bomba je specijalizovani hemijski uređaj koji oslobađa penu koja se širi koja se brzo stvrdnjava. 

- Ovo je jedno od izraelskih čudesnih oružja. Ne sadrži eksploziv, ali efikasno blokira tunele", rekao je Moris.

Loša strana za Izrael je što su ove bombe samo kratkoročno rešenje. 

- Dugoročno, pena se može ukloniti - naglasio je Moris. 

4. Korišćenje kanalizacije

Četvrta opcija za Izrael bi mogla da bude kopiranje poteza koji je Egipat ranije preduzeo u borbi protiv krijumčarenja - spuštanje kanalizacije kroz tunele. To je veoma efikasno rešenje. Imalo bi smisla da ga vojska upotrebi ako se uslovi poklapaju, smatra Moris. 

On, međutim, upozorava da bi to moglo da doprinese rastućoj humanitarnoj krizi koja se već širi regionom.

5. Napad iz vazduha

Konačna opcija je upotreba sofisticiranog oružja za gađanje tunela iz vazduha, rekao je on. 

- Izrael ima prilično značajan inventar oružja bačenog iz vazduha, poput razbijača bunkera, koje može da prodre u zemlju. Ali čak i ako se koristi precizno vođeno oružje, ono bi moglo da izazove "veliku kolateralnu štetu"  - objasnio je on.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Emisija koja otkriva sve! Ne propustite "Na merama" sutra od 20h!
Live TV

Emisija koja otkriva sve! Ne propustite "Na merama" sutra od 20h!

U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo vam kako “dokoniše” poslanik blokader Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve “male signale” razmenjuju muzička zvezda Nataša Bekvalac i političar Draško Stanivuković, gde provodi vreme nekadašnji premijer Zoran Živković, kakav je bio provod na slavlju kod pevača Ere Ojdanića, šta je na meniju funkcionera SPS-a Dušana Bajatovića, kuda su posle lekarskog pregleda otišli pevačica Ana Nikolić i njen emotivni partner, kompozitor Goran Ratković Rale…

20.03.2026

10:30

Tramp odlazi u novembru
Live TV

Tramp odlazi u novembru

Dejan Jelača, glumac gostujući u Info jutru komentarisao je situaciju u Americi u kojoj živi i radi već duži niz godina.

19.03.2026

12:04

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje
Live TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje

Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.

16.03.2026

15:49

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set