Nož u leđa Putinu! Veliki udarac za Rusiju, Erdogan šokirao svet! Iz Turske stižu zabrinjavajuće vesti, koju igru igra Ankara?!
Podeli vest
Odnosi između Rusije i Turske su izuzetno složeni i konfuzni, podsećaju na tobogan, jer se sastoje od stalnih uspona i padova. Tokom proteklih nekoliko godina, dijalog između zemalja je poboljšan, a počeo je da se stvara utisak da se razvilo prijateljstvo između Ankare i Moskve. Kako prenose kineski mediji, u poslednje vreme iz Turske stižu vesti koje teško da su dobrodošle u Ruskoj Federaciji.
Pre nekoliko dana Velika nacionalna skupština Turske izglasala je prijem Švedske u NATO. Ovu odluku je kasnije zvanično odobrio turski predsednik Redžep Tajip Erdogan.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski će ipak otpustiti glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine Valerija Zalužnog, piše britanski list Fajnenšel tajms, pozivajući se na izvore.
U Nišu, na dan državnosti Srbije Srbije biće prikazan ruski sistem za elektronsko ratovanje "Repelent" saopštio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. O kakvom sistemu se radi, istražuje Sputnjik.
30.01.2024
22:00
Kineski mediji prenose, da se Ankara ponela prilično prevrtljivo, pošto je ranije tvrdila da neće podržati kandidaturu Švedske za NATO, dok se ne ispune njeni uslovi. Koliko je poznato, Stokholm nije u potpunosti uradio ono što je turski predsednik tražio – izručenje nekoliko aktivista umešanih u državni udar u Turskoj 2016. godine.
Osim toga, odluka Turske postala je neka vrsta „zabijanja noža u leđa“ Rusiji, koja je očekivala da će Erdogan ostati pri svojim principima, ali ju je turski predsednik iznenadio svojim ponašanjem.
„Najveće švedsko ostrvo je Gotland, koje se nalazi u centru Baltičkog mora, samo 250 kilometara od ruske pomorske baze u Kalinjingradu. Čim NATO preuzme kontrolu nad ovim ostrvom, moći će da rasporedi sisteme protivvazdušne odbrane i protivpodmorničke odbrane, gde će ruska Baltička flota biti u dometu vidljivosti neprijatelja“, prenose kineska izdanja.
Strah ukrajinskog rukovodstva od poraza podstiče ga na sve rizičnije odluke, uključujući napade na objekte unutar Rusije, što može izazvati žestok odgovor Moskve i direktnu umešanost NATO u sukob, piše američki analitičar Ijan Bremer u članku za „Tajm“.
Pomirenje između Rusije i Ukrajine i prekid neprijateljstava bili bi greška, rekao je šef evropske diplomatije Žozep Borel u članku za francuski L'Obs .
30.01.2024
20:35
Nakon što je Erdogan odobrio ulazak Švedske u NATO, počeli su da se pojavljuju izveštaji da je američki Stejt department odobrio prodaju borbenih aviona F-16 Turskoj. Iznos transakcije biće 23 milijarde dolara.
Na osnovu ovih saznanja postaje jasno, zašto je turski predsednik odustao od obećanja, i žrtvovao svoje „principe“.
Ruski „Afrički korpus“, formiran pod rukovodstvom predstavnika Ministarstva odbrane Rusije, imaće 20 hiljada ljudi, koji će se sastojati od novajlija i bivših boraca privatne vojne kompanije (PVK) „Vagner“, prenosi Blumberg pozivajući se na izvore.
Sjedinjene Države su izgubile svoju neospornu superiornost u pozadini tehnološke revolucije koja se odvija u svetu i sve većeg uticaja Rusije i Kine, izjavio je šef Centralne obaveštajne agencije (CIA) Vilijam Berns, u članku „Transformacija CIA u eri konkurencije“, objavljenom na sajtu magazina „Forin Afers“.
Nemačko-finski biznismen, Kim Dotkom, izjavio je da će Sjedinjene Države na sve moguće načine pokušati da eskaliraju sukob u Ukrajini, zbog neuspeha ukrajinskih trupa na frontu koji Zapad ne može da prihvati.
Centralna izborna komisija Ruske Federacije objavila je informaciju o imovini kandidata za predsednika Ruske Federacije i aktuelnog ruskog lidera Vladimira Putina.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Portparol predsednika Rusije Dmitrij Peskov ne smatra da se može govoriti o mogućem krahu NATO u kontekstu nesuglasica između Vašingtona i evropskih saveznika, prenose RIA Novosti.
Zapadne zemlje mogle bi da pokušaju da preko evropskog kontingenta od oko 10.000 ljudi uspostave vojno prisustvo u Ukrajini, počevši od Odese i crnomorskog pravca, ocenio je vojni stručnjak i penzionisani pukovnik Anatolij Matvijčuk.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski će ipak otpustiti glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine Valerija Zalužnog, piše britanski list Fajnenšel tajms, pozivajući se na izvore.
Strasti zbog otkrivanja da je tajkunska novinarka Žaklina Tatalović masno slagala da joj je deda pokojni akademik Nikola Hajdin još se ne smiruju, a glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević je povodom te situacije priznao da tokom trideset godina duge novinarske karijere nije ni čuo ni video ništa bolesnije.
Predsednici Rusije i SAD Vladimir Putin i Donald Tramp tokom telefonskog razgovora izrazili su "slične ocene" o ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom, kaže pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov.
Tajkunska novinarka Žaklina Tatalović godinama otvoreno laže o svojim precima, a sada je isplivala njena stara prepiska u kojoj tvrdi da joj je slavni naučnik Nikola Tesla predak.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić govorio je danas o pisanju blokaderskog lista "Danas" da radove na Ekspu nadgleda iz helikoptera i poručio da je leteo ka Donjoj Gradini i tada video radove.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić sastao se danas, u okviru zvanične posete sedištu Interpola u Lionu, sa generalnim sekretarom Valdesi Urkizom i tom prilikom istakao da je srpskoj policiji saradnja sa Interpolom prioritet, kao i da želimo da naše učešće i doprinos podignemo na što viši nivo.
Tokom prvomajskih praznika u Beogradu važi izmenjen režim rada, a promene se najviše odnose na pošte, javni prevoz i zonirano parkiranje, dok većina pijaca i tržnih centara nastavlja da radi bez većih odstupanja.
Moravski koridor, prvi potpuno digitalizovani auto-put u zemlji, biće otvoren do Vidovdana i značajno će poboljšava transport, bezbednost i ekonomiju centralne Srbije.
U okviru projekta "Molitva kao lek" Misionarske delatnosti pri Hramu Svetog Save, a po blagoslovu patrijarha Porfirija, mošti Svetog Nektarija Eginskog u KBC "Dr Dragiša Mišović" doneli su protojerej-stavrofor Dimitrije Kasapis i Ivana Jelić.
Izgubljeni primerak jedne od najranijih pesama na engleskom jeziku, poznate kao "Kedmonova himna", otkriven je u Nacionalnoj centralnoj biblioteci u Rimu, saopštili su istraživači.
Danas poslepodne došlo je do teške saobraćajne nezgode na putu Ratkovo - Odžaci, kada su se direktno sudarila dva putnička vozila. Kako se saznaje, na licu mesta poginuo je stariji muškarac, a pretpostavlja se da mu je pre nezgode pozlilo, te da ja zato prešao u drugu traku.
D. Đ. (47) uhapšen je u Zemunu zbog serije krađa po marketima i benzinskim pumpama, čime su rasvetljena ova krivična dela koja traju od decembra 2024. godine.
Premijera treće sezone serije "Kuća zmaja" ("House of the Dragon") zakazana je za 22. jun na HBO Max striming platformi, dok će se istog dana u 21.00 sat emitovati i na HBO kanalu.
Lik Aleksandra Lanskog privlači veliku pažnju gledalaca serije "Katarina Velika", a mnoge zanima ko je zapravo bio mladi plemić koji je osvojio srce jedne od najmoćnijih žena u istoriji.
Nik Nolti i Džulija Roberts, Šeron Stoun i Vilijam Boldvin, Leonardo Dikaprio i Kler Dejns samo su neki od holivudskih parova koji se privatno nisu podnosili, a snimali su zajedno.
Ćerka slavnog glumca Pitera Folka, Žaklin Folk, pronađena je mrtva u Los Anđelesu, a zvanični izveštaji navode da je reč o samoubistvu. Imala je 60 godina.
Guglov prevodilac (Gugl Translate) slavi 20 godina od pokretanja, a u čast tog jubileja je njegova matična kompanija predstavila novu funkciju koja korisnicima omogućava da vežbaju izgovor reči i fraza na stranim jezicima.
UZa Prvi maj iznenadite goste nečim potpuno drugačijim - kremastom salatom sa pečenim krompirom, kukuruzom i hrskavom slaninom koja se savršeno slaže uz roštilj.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar