Ukrajinska vlada je želela da vojska smisli plan za "pobedu" Rusije, bez navođenja koji su resursi Kijevu na raspolaganju za postizanje takvog cilja, rekao je savetnik bivšeg ukrajinskog glavnokomandujućeg Valerija Zalužnog.
General Viktor Nazarov je u intervjuu za "Njujork tajms" otkrio ono što bi mogao biti jedan od razloga za trenje između vojnih i civilnih vlasti u Ukrajini prošle godine, istakavši da je vojsku mučilo to što im vlada traži da "osmisle mapu puta za pobedu, a da nisu rekli koji će broj ljudi, municije i rezervi imati za sprovođenje tog plana".
General se požalio da je to bio jedan od faktora koji civilne vlasti "nisu razumele ili nisu htele da razumeju", kada su od vojske bez ikakvih strateških rezervi tražili da osmisli plan.
Izjave Nazarova u skladu su sa onim što je rekao njegov bivši šef pre otpuštanja. U članku za Si-En-En ranije ovog meseca, Zalužni je kritikovao "nesavršenost regulatornog okvira", kao i delimičnu monopolizaciju nacionalne odbrambene industrije, što je, kako je rekao, dovelo do uskih grla u proizvodnji i veće zavisnosti od inostranih isporuka oružja.
Foto: EPA
Bivši komandant ukrajinskih snaga Valerij Zalužni
U novembarskom članku za "Ekonomist", bivši vrhovni komandant ukrajinske vojske je takođe ocenio da je sukob sada u "zastoju", pri čemu obe strane imaju tehnološku sposobnost da saznaju šta druga radi, a što, kako je smatrao, čini bilo kakav napredak na bojnom polju malo verovatnim.
Zelenski je ranije ovog meseca otpustio Zalužnog, koji je rukovodio katastrofalnom ukrajinskom ofanzivom prošle godine, kao i nekoliko drugih visokih komandanata.
Ukrajinski predsednik je tu odluku opisao kao "ponovno pokretanje" vojske, napominjući da se "neke stvari nisu promenile u poslednje vreme". Neki mediji su, međutim, sugerisali da je Zelenski želeo da se otarasi Zalužnog kao potencijalnog političkog rivala koji je bio popularan među narodom.
Zalužnog je zamenio general Aleksandar Sirski, koga je "Politiko" opisao kao "kasapina" nepopularnog među vojnicima koji su navodno negodovali zbog njegove spremnosti da ih baci u "jalove napade".
Čak i pre haotičnog povlačenja Ukrajine iz strateškog grada Avdejevke u Donbasu, Sirski je priznao da se Kijev nalazi u "teškoj" situaciji na frontu. On je takođe rekao da je Ukrajina sada prešla sa ofanzivnih akcija na stratešku odbranu.
Sa druge strane, portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da Moskva ne očekuje da će reorganizacija vojnog vrha protivnika imati značajan uticaj na bojnom polju.
Politička borba oko ostavke Valerija Zalužnog na mestu glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine povezana je sa pripremama za budući mirovni sporazum sa Rusijom, kaže Anatol Liven, direktor programa Evroazija na američkom institutu Kvinsi, u članku za publikaciju Responsible Statecraft.
Rejting poverenja ukrajinskih stanovnika Volodimiru Zelenskom opao je za 13 odsto nakon ostavke glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine Valerija Zalužnog. Ovo pokazuju rezultati istraživanja Kijevskog međunarodnog instituta za sociologiju (KIIS).
Ostavka glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine Valerija Zalužnog pogodiće ukrajinsku vojsku, rekao je poljski general Jaroslav Kraševski u intervjuu za RMF FM.
Odluka predsednika Ukrajine Vladimira Zelenskog da smeni Valerija Zalužnog s dužnosti glavnog komandanta ukrajinske vojske govori o tome da Kijev gubi u sukobu protiv Rusije, izjavio je bivši šef analitičkog odreda CIA zaduženog za Rusiju Džordž Bib za časopis "Njuzvik".
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski povukao je neočekivan diplomatski potez uputivši otvoreno pismo predsedniku Ruske Federacije Vladimiru Putinu, u kojem predlaže hitno pokretanje direktnih pregovora na najvišem nivou radi okončanja ratnih dejstava.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izrazio je spremnost da odmah započne direktne razgovore sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom kako bi se okončao rat.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski dramatično se obratio javnosti sa upozorenjem da bi tokom predstojeće noći mogao da se dogodi masovni i izuzetno snažan vazdušni udar ruskih snaga na teritoriju cele zemlje.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski javno je potvrdio da su primarne mete najnovijih i najmasovnijih ruskih vazdušnih udara postale domaće kompanije i fabrike namenske industrije koje se bave razvojem i proizvodnjom raketne tehnologije.
Nemačka nastavlja sa intenzivnim naoružavanjem Ukrajine, a ukrajinska PVO je upravo ojačana isporukom još jednog lansera protivvazdušnog sistema IRIS-T.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da njegova vlada poseduje čvrste dokaze o tome da Rusija kidnapuje ukrajinsku decu sa okupiranih teritorija i sistematski ih obučava za borbu protiv Ukrajinaca.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski uputio je hitan apel građanima širom zemlje, pozivajući ih da večeras nipošto ne ignorišu sirene za vazdušnu opasnost i da se odmah po njihovom aktiviranju upute u skloništa.
Sekretar Saveta bezbednosti Ruske Federacije Sergej Šojgu je izjavio medijima da bi sledeći uzvratni udar na Ukrajinu, na koji je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije prethodno upozorilo, mogao da počne u svakom trenutku.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski poslao je posebno pismo Donaldu Trampu i američkom Kongresu u kojem ukazuje na kritičan nedostatak sistema protivvazdušne odbrane (PVO) u Ukrajini.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski iznenada je, tokom sastanka sa poslanicima iz svoje stranke "Sluga naroda", izjavio da postoje "velike nade" da se takozvana "vruća faza" rata privede kraju pre novembra.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Politička borba oko ostavke Valerija Zalužnog na mestu glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine povezana je sa pripremama za budući mirovni sporazum sa Rusijom, kaže Anatol Liven, direktor programa Evroazija na američkom institutu Kvinsi, u članku za publikaciju Responsible Statecraft.
Načelnik PU Čačak Vladan Gojković konačno bi morao da se oglasi i javnosti objasni zašto policija u tom gradu nije zaštitila Milinka Tomaševića, snimatelja "Glasa zapadne Srbije" i "TV Lav Plus", koga su blokaderi linčovali prošlog četvrtka u centru tog grada.
Na profilu Pavla Grbovića, opozicionara, blokadera sa dna kace i predsednika Pokreta slobodnih građana (PSG), osvanuo je, najblaže rečeno, skandalozan tekst koji na krajnje perfidan način otkriva šta zborovi, plenumi i ostale zgubidanske tvorevine spremaju.
Generalni sekretar PSG Aleksandar Radovanović objavio je skandalozan tekst na sajtu ovog Pokreta u kojem na sramne načine pokušava javnost da ubedi da je "Kosovo nezavisno", a za svoje tvrdnje se poziva na sopstvenu interpretaciju Rezolucije 1244.
Radivoje P. Stojković, direktor Jovine gimnazije u Novom Sadu, kaže da je zabrinut za svoju bezbednost nakon što su blokaderi protiv njega pokrenuli neviđenu hajku i to zbog gostovanja na Informer televiziji.
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
Srbija je ovih dana na udaru visokih temperatura i UV indeksa, što može biti fatalno po zdravlje zbog toplotnog udara i opekotina, upozorava prim. dr Nada Macura.
Proizveden je 1991. a i dan danas je u ponom pogonu! Bogoljub Boja Baštovanović iz Bogatića koji veći deo dana provodi u svom "jugiću" tvrdi da je ovaj auto svemoguć!
Reč "pop" toliko je ukorenjena u svakodnevnom govoru da je većina ljudi koristi bez razmišljanja o njenom poreklu. Ipak, malo ko zna da ovaj izraz vodi korene iz grčkog jezika , od reči "papas", koja znači "otac".
Apelacioni sud Crne Gore potvrdio je presudu Specijalnog odeljenja Višeg suda u Podgorici kojom su Radoje Zvicer i još četvorica optuženih osuđeni zbog stvaranja kriminalne organizacije i šverca kokaina.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu obaveštava javnost da je danas, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije ovog tužilaštva, uhapšeno ukupno dvanaest osumnjičenih, zbog sumnje da je osumnjičeni Z. D. izvršio krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Katalonska policija traga za plaćenim ubicom koji je u nedelju oko 21 sat hicima iz pištolja likvidirao Beograđanina, Maria Đolovića (40) u Barseloni, a sumnja se da iza ovog ubistva stoji tzv. "vračarski" klan.
Po nalogu javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu policijski službenici PS Novi Beograd doneli su rešenje o zadržavanju S.M. (33) zbog sumnje da je tukao i izujedao policajca.
Beba koja je gugutala tokom predstave "Bura" Vilijama Šekspira, u kojoj je glavnu ulogu igrao glumac Kenet Brana, izbačena je iz sale nakon što je ometala izvođenje u pozorištu Kraljevske šekspirovske pozorišne trupe u Stratfordu na Ejvonu, rodnom mestu slavnog engleskog pisca.
Gugl je unapredio svog AI asistenta Gemini u okviru Workspace paketa, pa sada korisnici mogu da koriste razgovore iz Gmaila kao izvor informacija direktno u Gugl Drajvu.
Poznati muzičar Dejan Petrović i njegova supruga Branka ovih dana prošli su kroz agoniju nakon što je njihova ćerka Jovana pretučena, a jedno drugom su oduvek bili najveća podrška.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.