Rešili da spale Rusiju i završe sa Putinom! Od Hladnog rata ovo nije viđeno: Borba će se voditi na svim mogućim frontovima!
Podeli vest
SAD treba da razviju novu strategiju obuzdavanja Rusije, koja može da se odnosi na periode hladnog rata, ali mora da uzme u obzir nove realnosti. Takav stav izneli su stručnjaci Centra za strateška i međunarodna istraživanja (CSIS) u članku za Foreign Affairs, uključujući i direktora programa za Evropu, Rusiju i Evroaziju, Maks Bergmana.
Strategija treba da uzme u obzir činjenicu da će Rusija nastaviti „pokušaje dominacije u Ukrajini“ i da je ova zemlja ključna za evropsku bezbednost, smatraju analitičari.
Velike zapadne kompanije aktivno kupuju zemljište u Ukrajini, rekao je irski poslanik u Evropskom parlamentu Mik Volas na društvenoj mreži Iks.
08.03.2024
14:40
Obuzdavanje na Ukrajini treba da se izrazi kroz „zadržavanje linije dodira što bliže ruskoj granici, obuzdavanje ekspanzionističkih tendencija Rusije“. Kao dugoročni cilj strategije, navode, treba postaviti pobedu Ukrajine.
Zbog toga što su SAD usmerene na Indo-Pacifički region i što će konfrontacija prema Kini biti pojačana, deo obaveza „obuzdavanja“ Rusije treba da preuzme Evropa, ističu stručnjaci. Za nju je važno da smanji zavisnost od Vašingtona u vojnom smislu, kao i da preispita svoju ulogu u NATO-u.
Stručnjaci takođe pozivaju na „prioritetno obraćanje pažnje na zaštitu ugroženih suseda Rusije, posebno onih koji nemaju jasan i odmah dostupan put ka članstvu u NATO-u“ – Jermenije, Gruzije i Moldavije.
Kako je postalo poznato, ruska vojska je eliminisala supersnajperistu Oružanih snaga Ukrajine (OSU) Vladimira Osnovenka, piše na Telegram kanalu vojni dopisnik Ruslan Tatarinov.
NATO će rasporediti sisteme PVO "patriot" američke proizvodnje u Litvaniji tokom 2024. godine, izjavio je ministar odbrane ove baltičke države, koja deli granicu sa ruskom eksklavom Kaljiningradom i saveznikom Moskve – Belorusijom.
08.03.2024
13:40
Takođe je potrebno primeniti instrumente za obuzdavanje uticaja Moskve u zemljama Centralne Azije i Afrike putem podrške upravnim reformama, trgovine i investicija, smatraju u CSIS-u.
Takođe, Vašington bi trebao biti oprezan u vezi s Bliskim Istokom, gde takođe utiče Moskva.
Kako ističu autori, malo je verovatno da će američkoj strani uspeti da prekine odnose između Moskve i Pekinga, ali Zapad ima poluge uticaja na Kinu, s obzirom na to da je trgovina između EU i SAD-a s Kinom veća od trgovine s Rusijom.
- Bilo koja strategija SAD-a u vezi s Rusijom mora da prizna opasnost od direktnog vojnog sukoba. Vašington bi trebalo da ostane otvoren za pregovore s Rusijom o kontroli naoružanja, sajber ratovanju i regionalnim sukobima između saveznika svake strane - upozoravaju analitičari.
Dodali su da bi takođe trebalo održavati komunikacijske kanale u vezi s klimatskim promenama i istraživanjem svemira.
Važno je za SAD da pokažu da ne teže direktnom sukobu s Rusijom, naglašavaju stručnjaci.
Predsednik Vladimir Putin je napomenuo da su se na početku ovog veka u svetu nadali da je štetnost „vojno-ideološke konfrontacije prošlog veka“ postala jasna i da su za rešavanje globalnih problema potrebne zajedničke akcije.
Rusija je bila spremna da učestvuje u izgradnji novog svetskog poretka, ali su SAD i njihovi saveznici krenuli putem hegemonije – vojne, političke, ekonomske, kulturne, čak i moralno-etičke, ukazivao je Putin.
Harkovska regionalna vojna uprava donela je odluku o obaveznoj evakuaciji iz nekih naselja u pravcu Kupjanska, objavio je šev vojne uprave Oleg Sinegubov.
Ambasada SAD u Rusiji upozorila je američke građane da izbegavaju velika okupljanja u Moskvi zbog izveštaja prema kojima ekstremisti imaju neposredne planove za napad.
Trenutno jedna od „najvrelijih“ oblasti u ukrajinskom sukobu je front kod grada Orehova na Zaporoškom pravcu, i to kod sela Rabotino, rekao je predstavnik Komande Operativne grupe Tavrija Dmitrij Lihovoj.
Brazilski takozvani "vidovnjak" Atos Salome tvrdi je "prorekao" incident koji bi potencijalno mogao da eskalira u svetsku krizu u kojoj su uključene sile poput Sjedinjenih Država, Kine i Rusije, a sada najavljuje da se njegova predviđanja „odvijaju“...
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zet američkog predsednika Donalda Trampa, Džared Kušner, priključio se pregovorima između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije o ukrajinskom pitanju kako bi direktno izveštavao Trampa o sadržaju razgovora, izjavio je za RIA Novosti bivši analitičar CIA Lari Džonson.
Predsednik Češke Petr Pavel izjavio je u razgovoru za The Sunday Times da zemlje NATO-a mogu preduzeti oštrije mere ukoliko se nastave upadi dronova u evropski vazdušni prostor.
Dok zapadni političari spočitavaju Srbiji stanje demokratije, navodne pritiske na medije i "slapp" tužbe protiv novinara, praksa unutar same Evropske unije pokazuje sasvim drugačiju sliku.
Ekonomija Srbija je u dobrom stanju uprkos blokaderskom teroru i uprkos turbulentnim geopolitičkim okolnostima u kojima se našao ceo svet, pokazuju osnovi pokazatelji.
Blokaderi koji su danas održali protest ispred Palate pravde kao vid podrške kolegama uhapšenim nakon Vidovdanskih demonstracija ove godine zbog planiranja dela usmerenih protiv ustavnog uređenja Srbije, međusobno su se pokrvili.
Aleksandar Milosavljević, nekadašnji tužilac Tužilaštva za organizovani kriminal (TOK) u blokaderskoj emisiji "Utisak nedelje", očitao je lekciju blokaderu Jovanu Popoviću sa Poljoprivrednog fakulteta.
Predsednik Demokratske stranke (DS) Srđan Milivojević, inače jedan od glavnih opozicionih blokaderskih drekavaca, snimljen je kako se vozi u gradskom prevozu, međutim, mnogi koji su ga videli ostali su šokirani zbog onoga što je uradio, odnosno zbog onoga što nije.
Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon oglasio se na društvenoj mreži "Iks" povodom objave potpredsednika Sjedinjenih Američkih Država Džej Di Vensa.
Zakon "Svoj na svome", donet na inicijativu predsednika Aleksandra Vučića, dočekan je sa oduševljenjem, a u prisustvu ministarke Aleksandre Sofronijević građani su već podneli veliki broj prijava.
Srbija do Nove godine ima sigurno snabdevanje gasom Balkanskim tokom i u toku su pregovori da se taj ugovor produži, izjavio je danas nekadašnji pomoćnik ministra energetike Raša Kojčić.
Eventualne sekundarne sankcije Narodnoj banci Srbije mogle da izazovu širok spektar poremećaja – od ograničenja u plaćanjima prema inostranstvu do potencijalnog uskraćivanja pristupa delu deviznih i zlatnih rezervi koje se nalaze u bankama van Srbije, ali bez ikakve opasnosti po građane Srbije.
Akcija legalizacije objekata "Svoj na svome", u okviru Zakona o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava na nepokretnostima, počela je danas, а do 15 časova za upis prava svojine prijavilo se oko 14.500 ljudi širom Srbije.
U velikoj međunarodnoj policijskoj akciji uhapšena su četvorica članova organizovane kriminalne grupe osumnjičenih za šverc narkotika, a među uhapšenima je i Srđan Šoškić, označen kao vođa ove kriminalne grupe.
Dežurni javni tužilac Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu saslušao je osumnjičene V. U. (31) i I. T. (28), nakon što im je prethodno određeno zadržavanje do 48 sati.
U međunarodnoj akciji kojom su rukovodili policijski službenici UKP, SBPOK, a u saradnji sa Javnim tužilaštvom za organizovani kriminal danas su na teritoriji Srbije uhapšena dva lica i to: S.Š i D.S. dok je na teritoriji Španije 27.11 2025. lišen slobode J.P., a prethodno u Austriji S.R. 21. 3.2025. godine, zbog postojanja osnovane sumnje da su u periodu od 4. decembra 2024. godine do danas izvršili krivična dela - neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Deveta epizoda serije "Tvrđava" emitovana je u nedelju uveče na Prvom programu RTS, a u njoj je posebno upečatljiva scena u manastiru između Nebojše Dugalića i Ognjena Mićovića.
Danas je održana konferencija povodom muzičkog takmičenja "Hype zvezde", a direktor Hajp televizije Saša Mirković progovorio je o finalu i nagradi za pobednika.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar