Predsednik Irana zalepio šamar Vašingtonu! Vi ste saučensici izraelskih zločina u Libanu!
Iranski predsednik Masud Pezeškijan izjavio je danas da su Sjedinjene Američke Države SAD saučesnik u zločinima izraelskog režima u Libanu.
28.09.2024
22:31
Shutterstock/EPA/EFE/Terje Pedersen
Vesti
Nasralah je ubijen u masovnom izraelskom vazdušnom napadu na njegovu podzemnu bazu u Bejrutu u petak. Izraelske odbrambene snage (IDF) tvrde da je zajedno sa Nasralahom ubijeno 20 visokih oficira Hezbolaha, dok je broj civilnih žrtava i dalje nejasan.
SAD su odmah negirale bilo kakvu ulogu u napadu. Predsednik Džo Bajden rekao je da "nema saznanja" da Izrael planira napad, dok je Ostin rekao novinarima da "nema unapred upozorenje" i da je razgovarao sa Galantom samo "dok je operacija zapravo u toku".
Pozivajući se na anonimne izvore, Džeruzalem post je u nedelju tvrdio da je Ostin bio "besan" što ga je Galant obavestio. Ostin i Galant su razgovarali telefonom više od 125 puta od početka rata između Izraela i Hamasa prošle godine, navodi list, dodajući da je šef odbrane SAD „u suštini izgubio sa Galantom zbog ubistva Nasralaha i kratkog roka" .
- Nasralah je bio loš momak, ali je frustrirajuće što Izraelci to rade bez konsultacija sa nama, a zatim traže od nas da počistimo kada je u pitanju odvraćanje Irana - rekao je anonimni američki zvaničnik za novinski sajt Aksios u subotu. Prema
Akiosovim izvorima, Gallant je tražio od Ostina da izda javna saopštenja kako bi odvratio Iran od pokretanja osvetničkog napada na Izrael nakon Nasralahove smrti.
Šta god da je Ostin rekao Galantu nasamo, on je poslušno ispunio ovaj zahtev. U očitavanju drugog telefonskog razgovora sa Galantom u subotu, Pentagon je rekao da je Ostin "naglasio da su Sjedinjene Države odlučne da spreče partnere i zastupnike koje podržava Iran da iskoriste situaciju ili eskaliraju sukob".
- Ministar je jasno stavio do znanja da Sjedinjene Države ostaju posvećene zaštiti američkih snaga i objekata u regionu i da su posvećene odbrani Izraela - nastavlja se.
Nasralah je ubijen samo nekoliko sati nakon što je izraelski premijer Benjamin Netanjahu odbacio predlog o prekidu vatre koji su napisali Amerikanci i Francuzi koji je pozvao Izrael da prekine napade na Liban na 21 dan kako bi omogućio razgovore između Zapadnog Jerusalima i Hezbolaha. Prema američkim i drugim zapadnim zvaničnicima, Netanjahu je pristao na predlog nekoliko dana ranije, pre nego što je naglo odustao i obećao da će nastaviti da udara na Liban "punom snagom".
Manje od nedelju dana pre Nasralahove smrti, hiljade pejdžera i voki-tokija koje su koristili operativci Hezbolaha eksplodiralo je istovremeno širom Libana, ubivši najmanje 37 ljudi i ranivši više od 3.000, među kojima su mnoge žene i deca. Veruje se da je sabotažna operacija delo izraelske obaveštajne agencije Mosad, ali kao i u slučaju vazdušnog napada u kojem je ubijen Nasralah, SAD su tvrdile da nisu imale nikakvog prethodnog znanja ili umešanosti u plan.
Predsednik Republike Zoran Milanović rekao je na svečanoj akademiji održanoj u okviru 5. Pomorskih dana u Vrsima da je pomorska tradicija tog mesta deo hrvatskog identiteta i da hrvatsku pomorsku tradiciju treba snažnije isticati i očuvati.
26.06.2026
23:11
Predsednik Vučić otvorio je novu deonicu Moravskog koridora, ističući da je Srbija izgradila više auto-puteva nego u prethodnim decenijama, a onda rekao nešto što je izazvalo potpuno oduševljenje.
26.06.2026
20:00
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos pohvalila je napore Srbije i poručila da je preduzet važan korak na putu ka EU.
26.06.2026
19:52
U selu Oplanić održano je veselje u znak podrške politici Srpske napredne stranke, narodske volje i borbe za državu Srbiju, a bio je prisutan i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
26.06.2026
19:51
U autorskom tekstu za američki portal "Vašington egazminer" predsednik Srbije Aleksandar Vučić osvrnuo se na knjige Baraka Obame, nekadašnjeg predsednika SAD i sadašnjeg potpredsednika Džej Di Vensa.
26.06.2026
19:19
Muzičar i putnik iz Danske Frederik Kornelius posetio je Srbiju, a Niš ga je toliko oduševio, da mu je dao titulu najboljeg grada u Srbiji i jednim od najneverovatnijih na Balkanu.
26.06.2026
19:20
Papir na koji mnogi vozači zaboravljaju, a zakonska je obaveza imati ga u automobilu jeste Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi. Ukoliko se ispostavi da ga ne posedujete, platićete kaznu u iznosu od 10.000 do 50.000 dinara.
26.06.2026
18:40
Novi paket mera za penzionere biće predstavljen u ponedeljak, rekao je danas predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić.
26.06.2026
18:04
Očekuje se da ovog leta brojni turisti iz Srbije i sveta otputuju u Rim, a zbog primene EES sistema predviđa se totalni kolaps na aerodromima u prestonici Italije.
26.06.2026
21:00
Danas je na Zlatiboru otvoren treći Sajam poljoprivrede i gastro turizma
26.06.2026
18:35
Policija u Novom Pazaru, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Pazaru, uhapsila je M. D. (36) iz Novog Pazara i M. S. (55), državljanina Turske, zbog sumnje da su izvršili krivična dela teška dela protiv opšte sigurnosti i falsifikovanje isprave.
26.06.2026
23:00
Tokom prethodne noći, za sada nepoznato lice, bacilo je "molotovljev koktel" na jednu privatnu firmu u Blacu.
26.06.2026
22:19
Dve eksplozivne naprave bačene su danas u dva ugostiteljska objekta u Smederevu.
26.06.2026
20:47
Policija u Beogradu, po nalogu Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, uhapsila je K. B. (34) iz Niša, zbog sumnje da je od 12. maja do 17. juna izvršio više krivičnih dela teška krađa i krađa na području opštine Savski venac.
26.06.2026
22:47
Direktor Kancelarije za borbu protiv droga Vlade Srbije Milan Pekić izjavio je danas, povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv zloupotrebe droga i krijumčarenja droga, da je u Srbiji za prvih pet meseci 2026. godine zaplenjeno 7 tona narkotika.
26.06.2026
19:00
Fitnes influenserka Eda Elisa izbačena je iz aviona jer je na gejt došla u prekratkom šortsu, pa je na aerodromu nastao neviđeni skandal.
26.06.2026
14:06
Premijeru treće sezone hit serije "Kuća zmaja" u prva tri dana od emitovanja pogledalo je neverovatnih 21,5 miliona gledalaca širom sveta.
26.06.2026
13:50
Slavni glumac i reditelj Radoš Bajić odlučio je da svoj godišnji odmor provede u Srbiji, tačnije u svom voljenom zavičaju, selu Medveđa kraj Trstenika.
26.06.2026
13:01
Sinoć je ispred novoizgrađenog Doma kulture u Ravnom Selu svečano otvoren 9. Ravno Selo Film Festival.
26.06.2026
12:59
Od Hurem do Šeherezade, od Sile do Asi, turske glumice koje su zapalile Balkan i dalje sjaje, a neke su lepše nego u godinama najveće slave.
26.06.2026
12:10
Ako ste mislili da su muškarci sa manjim ponosom osuđeni na dosadan seks, ova poza govori nesto sasvim drugo.
26.06.2026
23:20
Šampita sa čokoladnom glazurom pravo je zadovoljstvo za ljubitelje domaćih kolača. Spoj mekane kore, laganog šnea i bogate čokolade osvaja već na prvi zalogaj.
26.06.2026
21:40
Kabl za punjenje telefona često se menja, ali problem nije uvek njegov kvalitet. Vrlo često upravo nepravilno korišćenje znatno skraćuje njegov vek trajanja.
26.06.2026
20:20
Stručnjaci objašnjavaju da vremenske prilike i količina dnevne svetlosti mogu značajno da utiču na hormonski sistem, što se odražava na funkcionisanje celog organizma.
26.06.2026
19:40
Slatko od kupina jedno je od onih tradicionalnih poslastica koje nikada ne gube svoju popularnost.
26.06.2026
18:20
Naš paparaco uhvatio je Jevrema Kosnića, muža manekenke Danijele Dimitrovske, sa društvom u kafani, a on se nije odvajao od zgodne brinete, te ju je ispratio čak i do WC-a!
26.06.2026
15:10
Pevačica Marta Savić pojavila se na Tašmajdanu zbog koncerta "Južnog vetra" u limuzini, a na samom početku priznala je da ima veliku tremu.
26.06.2026
21:14
Pevačica Suzana Jovanović na koncertu "Južnog vetra" na Tašmajdanu progovorila je o finalu "Zvezda Granda" i o pokojnom suprugu Saši Popoviću.
26.06.2026
20:49
Pevačica Suzana Jovanović stigla je večeras na Tašmajdan u velikom stilu - luksuznim automobilom marke "mercedes", koji je privukao pažnju svih prisutnih.
26.06.2026
20:34
Pevač Srećko Šušić stigao je na koncert "Južnog vetra" sa koleginicom Anicom Milenković na Tašmajdanu.
26.06.2026
20:05
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.