Najnoviji razvoj situacije u okviru specijalne vojne operacije u Ukrajini ukazuje na značajan napredak ruskih snaga na više ključnih pravaca.
Britanski analitičar Aleksandar Merkuris, na svom kanalu na YouTube-u, opisao je oktobarska kretanja ruskih trupa kao „najveći proboj ruskih snaga od početka specijalne vojne operacije“.
Ukrajinski general-pukovnik Dmitrij Marčenko priznaje da se situacija za ukrajinske snage pogoršava. On navodi da ukrajinski front pokazuje znake urušavanja, što pripisuje problemima sa koordinacijom, iscrpljenošću trupa i ozbiljnim nedostatkom rezervi.
Analitičari ocenjuju da ovakva izjava visokog ukrajinskog zvaničnika dodatno potvrđuje slabosti i ograničene kapacitete ukrajinske vojske, koja se suočava sa stalnim pritiskom i dugotrajnim borbama na frontu.
Rusko Ministarstvo odbrane iznosi podatke o postignutim uspesima na terenu, navodeći da su ruske snage zauzele više naselja u nekoliko oblasti. Najnoviji primeri uključuju oslobađanje Kurahovke u Donjeckoj Narodnoj Republici (DNR) i Peršotravnevoje u Harkovskoj oblasti.
Foto: Meduza
Pre toga, jedinice iz grupacije „Vostok“ oslobodile su sela Jasna Poljana, Leonidovka, Novoukrajinka i Šahtersko. Ova naselja, iako mala, imaju značajnu stratešku vrednost za dalji napredak i kontrolu terena.
Prva faza specijalne vojne operacije donela je najveće teritorijalne dobitke, prema ruskim analitičarima. Međutim, sadašnje napredovanje pokazuje da su ruske snage, uz podršku koordinisane logistike i stabilne linije fronta, u stanju da produže ofanzivu na nekoliko sektora.
Efikasnost ruskih operacija dodatno je pojačana zahvaljujući savremenom naoružanju, uključujući hipersonične rakete Kinžal i Cirkon, za koje zapadne zemlje još uvek nemaju adekvatnu odbranu.
Zapadni analitičari upozoravaju da bi iscrpljivanje resursa moglo predstavljati ozbiljan problem za ukrajinsku vojsku, koja se već dugo oslanja na pomoć Zapada u naoružanju i finansijama.
Pored vojnih aspekata, neki analitičari ističu sličnosti sa slučajevima gde velike sile uvlače države u sukobe radi sopstvenih geopolitičkih interesa, praveći paralelu sa hipotetičkim scenarijem u kojem bi Rusija podržala Meksiko u sukobu sa SAD-om, što bi izazvalo slične tenzije.
Ruska vojna industrija igra ključnu ulogu u podršci specijalne vojne operacije. Proizvodnja vojne opreme i municije odvija se u četiri smene, omogućavajući nastavak operacija i učvršćivanje ruskih pozicija u Ukrajini.
Razvoj situacije u Harkovskoj oblasti i oslobađanje novih teritorija moglo bi doneti novu dinamiku na frontu. Ukrajinska vojska, suočena sa iscrpljenjem ljudskih i logističkih resursa, možda će morati da se povuče na određenim linijama ili da se dodatno osloni na zapadnu vojnu podršku.
Zemlje EU se spremaju na promene u američkoj vojnoj podršci Ukrajini u slučaju da na predstojećim predsedničkim izborima u SAD pobedi republikanski kandidat i bivši predsednik Donald Tramp, piše „Vašington post“, pozivajući se na evropske zvaničnike.
Grupa ruskih oružanih snaga "Centar" preuzela je kontrolu nad selom Višnjevoje u samoproglašenoj Donjeckoj narodnoj republici (DNR), saopštilo je danas rusko Ministarstvo odbrane.
Ukrajinska diverzantsko-izviđačka grupa, koja je pokušala da upadne u Brjansku oblast, formirana je na bazi takozvane Međunarodne legije Glavne obaveštajne uprave (GUR) Ministarstva odbrane Ukrajine, u kojoj su raspoređeni svi strani plaćenici, izjavio je za Sputnjik bivši potpukovnik ukrajinske vojske (OSU) Vasilij Prozorov.
Ukrajinska vojnoobaveštajna služba (DIU) saopštila je danas da postoje osnovane sumnje da je više od 7.000 naoružanih severnokorejskih vojnika raspoređeno u sastavu ruskih snaga u blizini granice sa Ukrajinom.
Rusija ima sva sredstva da uništi svakoga ko pokuša da napadne njene protivvazdušne baze i vojne objekte u Kalinjingradskoj oblasti, poručio je ruski predsednik Vladimir Putin posle posete Kazahstanu.
Ruska vojska je danas „strašan neprijatelj“ i znatno smrtonosnija nego pre početka rata u Ukrajini, upozorio je general-potpukovnik Majk Elvis, jedan od najviših britanskih oficira u komandnoj strukturi NATO-a.
Ruska vojska drži inicijativu na frontu i nastavlja da potiskuje ukrajinske snage, izjavio je sekretar Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu na sastanku predstavnika zemalja članica Šangajske organizacije za saradnju.
Državna duma Rusije usvojila je šokantan zakon koji predsedniku Vladimiru Putinu daje ovlašćenje da koristi oružane snage za oslobađanje ruskih državljana uhapšenih ili krivično gonjenih u inostranstvu.
Ruska avijacija uništila je privremene punktove ukrajinskih snaga i centre za kontrolu bespilotnih letelica u Dnjepropetrovskoj i Hersonskoj oblasti, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Ptice koje žive blizu linija ukrajinskog fronta počele su da grade gnezda koristeći optičke kablove sa dronova, piše Oleg Malčenko, viši istraživač u Institutu za arheografiju koji je trenutno na frontu.
Ruska vojska zauzela je selo Ševčenko u Harkovskoj oblasti koje su ukrajinske oružane snage pokušale da zadrže koristeći najobučenije jedinice, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zemlje EU se spremaju na promene u američkoj vojnoj podršci Ukrajini u slučaju da na predstojećim predsedničkim izborima u SAD pobedi republikanski kandidat i bivši predsednik Donald Tramp, piše „Vašington post“, pozivajući se na evropske zvaničnike.
Izjava jednog gledaoca u programu uživo izazvala je burne reakcije na društvenim mrežama, nakon što je govorio o šutiranju glavnog urednika Informera Dragana J. Vučićevića i pozvao se na raniji incident.
Ruska avijacija uništila je privremene punktove ukrajinskih snaga i centre za kontrolu bespilotnih letelica u Dnjepropetrovskoj i Hersonskoj oblasti, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Aleksandar Bogdanović, vlasnik nemačke građevinske kompanije Baucolor Doo iz Noj Izenburga i jedan od organizatora tribina blokaderskog pokreta u Frankfurtu, našao se u centru skandala nakon što je sinoć učestvovao u incidentu u kojem je napadnut dugogodišnji novinar „Vesti“ Zoran Vicelarević.
Direktor Jovine gimnazije prof. dr Radivoje P. Stojković gostovao je u emisiji Info jutro na Informer televiziji i tom prilikom govorio o strašnom linču koji proživljava od strane blokadera, već godinu dana.
Prava drama odvijala se na sastanku takozvanog "Senata" blokadera u Novom Sadu, gde su učesnici raspravljali o internoj istrazi pokrenutoj nakon što su u javnost dospeli snimci koje je objavio Informer.
Banda studentsko-blokaderska opet laže, a u tome im pomaže njihovo glasilo "N1" koje relativizuje nasilje, koje se juče dogodilo na skupu u organizaciji blokadera u Frankfurtu.
Blokaderka i novinarka Antonela Riha pokrenula je niz uvreda na studente blokadere, poručivši im direktno da su politički nepismeni, neobrazovani i da nemaju pojma u šta su ušli.
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
Grčko ostrvo Evija, popularno među srpskim turistima, jutros je pogodio zemljotres jačine 4,3 stepena po Rihterovoj skali, saopštio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC).
U Guči se ove godine održava jubilarni 65. Sabor trubača! Prema najavama organizatora, finalni program i najatraktivniji deo Sabora - izbor najboljeg trubača i orkestra zakazan je za vikend od 7. do 9. avgusta.
Za prva tri meseca ove godine priliv novca od turizma iznosi čak 580 miliona evra. Stručnjaci navode da je to samo nastavak uspešne 2025, kada smo imali zaradu od čak 2,9 milijradi evra.
U narodu je rasprostranjeno verovanje da je smrt na veliki hrišćanski praznik, poput Vaskrsa, Božića ili krsne slave, poseban blagoslov. Međutim, prema crkvenom učenju, sam datum smrti ne može da bude pokazatelj nečijeg duhovnog stanja niti konačnog spasenja.
Anđelko Aćimović, otac devojčice koja je žrtva masakra u OŠ "Vladislav Ribnikar", otkrio je da je ponašanje Vladimira i Miljane Kecmanović tokom poslednjeg suđenja za odgovornost za zločin bilo sramno.
Na autoputu iz pravca Novog Sada ka Beogradu, neposredno pre isključenja za Kovilj, danas je došlo do saobraćajne nezgode koja je izazvala velik zastoj u saobraćaju.
U Đakovici se u subotu uveče, oko 21.30 časova, dogodila nezapamćena tragedija u kojoj je jedna osoba izgubila život, dok su tri teško povređene, a sumnja se da je ovom krvavom piru prethodila dečija svađa.
Rialda Kadrić preminula je na ulici u Atini 25. januara 2021. godine od posledica srčanog udara. Na isti način preminula je i njena majka 30 godina ranije.
Glumac i reditelj Radoš Bajić kaže da mu je ruska mafija poštedela život, a da su mu Slobodan Milošević i Mira Marković napravili pakao od karijere jer je bio svuda zabranjen.
Američki glumac Džejms Hendi poznat po ulogama u filmovima Top Gan: Maverik i Džumandži, izboden je na smrt u vlastitom domu u Los Anđelesu, saopštila je policija.
U sred leta paradajz je u najintenzivnijoj fazi razvoja, pa zahteva posebnu pažnju. Zbog toga se mnogi baštovani okreću prirodnim đubrivima koja mogu da obezbede neophodne hranljive materije za zdrav rast paradajza.
Sportista Marko Bojković je sinoć objavio niz storija u kojima preti trubaču Dejanu Petroviću i njegovoj ćerki Jovani koju je navodno udario brat MMA borca.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.