Dozvola američkog predsednika Džozefa Bajdena Ukrajini da koristi američke rakete dugog dometa za udare na rusku teritoriju mogla bi potpuno da uništi odnose između Ruske Federacije i Sjedinjenih Država, upozorio je predsednik Državne dume Vjačeslav Volodin.
Volodin je takođe dodao da će, ako se to desi, Rusija biti prinuđena da odgovori.
"Kako – to je pitanje za Ministarstvo odbrane, ali je jasno da će biti odgovora. Moguće je da će biti korišćeni novi sistemi naoružanja, koje Ruska Federacija još nije koristila na teritoriji Ukrajine. Razumemo da bi sledeći korak mogao biti odgovor Sjedinjenih Država. I tada je naš odgovor neizbežan. Ovo se zove 'eskalacija'", rekao je Volodin.
Oružje dugog dometa, kako je dodao, već je u upotrebi, a proširenje njegove upotrebe, može prouzrokovati štetu, ali neće promeniti situaciju na bojnom polju, dodao je predsednik Državne dume na svom Telegram nalogu.
"Odlazeći predsednik Bajden će, zbog svojih godina, kao i svaka osoba - jer svi smo smrtni – jednog dana preminuti. Ali stiče se utisak da, razmišljajući o ovome, Bajden sanja o večnom i želi da sa sobom u smrt povede celu Ameriku. Ili možda ceo svet", istakao je Volodin.
Ranije je "Njujork tajms", pozivajući se na neimenovane predstavnike američke administracije, izvestio da je predsednik SAD prvi put odobrio ukrajinsku upotrebu američkih raketa dugog dometa za napad na rusku teritoriju. Prema izvorima, prvi udari duboko u rusku teritoriju najverovatnije će biti izvedeni raketama ATACMS.
Prema rečima sekretara za štampu ruskog predsednika Dmitrija Peskova, dozvola za udar duboko u Rusku Federaciju, ako bude prihvaćena, znači novi krug napetosti. On je takođe podsetio da je ruski predsednik Vladimir Putin jasno formulisao stav Moskve u vezi sa odlukama o udarima dalekometnim oružjem na rusku teritoriju.
Vladimir Putin je ranije rekao da bi tako nešto značilo da su "zemlje NATO-a u ratu sa Rusijom".
"Upotreba zapadnog oružja dugog dometa protiv Rusije značiće direktno učešće zemalja NATO-a u konfliktu u Ukrajini", izjavio je pre dva meseca ruski predsednik.
Bela kuća nije direktno potvrdila da je administracija predsednika Džoa Bajdena ovlastila Ukrajinu da udari Rusiju raketama dugog dometa ATACMS, navodi se u saopštenju zamenika savetnika za nacionalnu bezbednost Džona Fajnera.
Sve vodi ka ratu svetskih razmera, ovo je najkritičnija tačka sukoba u Ukrajini izjavila je naša voditeljka Andrea Veskov koja je gostovala u Specijalnoj emisiji Informer TV.
Duboka država je zakasnila sa odobravanjem napada na Rusiju dalekometnim raketama, ukrajinska vojska je pred porazom i to se neće promeniti, rekao je politički analitičar Dževad Galijašević.
Francuski ministar spoljnih poslova Žan Noel Baro izjavio je danas da je ''i dalje na stolu'' opcija da Francuska dozvoli Ukrajini da upotrebi rakete dugog dometa u napadima na rusku teritoriju.
Ukrajinske vlasti dobile su upozorenje od Sjedinjenih Američkih Država o mogućnosti velikog ruskog vazdušnog napada u naredna 72 sata, prenose izvori bliski ukrajinskim bezbednosnim strukturama.
Ne vidim kratkoročno rešenje za nestašicu raketa Patriot američke proizvodnje u Ukrajini, kaže Robin Niblet, istaknuti saradnik u Četam hausu, britanskom tink-tenku specijalizovanom za međunarodne poslove.
Ukrajinski i američki stručnjaci rastavljaju ostatke ruske balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“, upotrebljene u udaru na Belu Crkvu u Kijevskoj oblasti, a prvi rezultati otkrili su ono čemu se na Zapadu nisu nadali - projektil je napravljen gotovo bez zapadnih i kineskih delova.
SAD očekuju da će u narednim nedeljama biti preduzeti novi koraci ka obnovi pregovora između Rusije i Ukrajine, izjavio je američki državni sekretar Marko Rubio
Američki predsednik Donald Tramp promenio je mišljenje o Rusiji, a pobedu u SAD je odnela politička struja koja veruje da rat u Ukrajini može da bude nastavljen pod uslovima povoljnijim za Vašington – uz veći evropski račun i manji direktni američki teret.
Američki Senat odobrio je u drugom proceduralnom glasanju predlog zakona kojim se uvode nove sankcije Rusiji i Iranu, čime je inicijativa prošla još jednu važnu fazu zakonodavnog procesa.
Ruski precizni udari izolovali su Odesu od ostatka Ukrajine, rekao je profesor Univerziteta u Čikagu Džon Miršajmer na Jutjub kanalu britanskog voditelja Pirsa Morgana.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski postigao je podvig u Vašingtonu koji je pre samo godinu dana izgledao gotovo nemoguć – ubedio je američko političko rukovodstvo da Kijev ima realne šanse da pobedi u ratu protiv Rusije, piše Politiko.
U slučaju direktnog rata u Evropi, Rusija prvi udar ne bi usmerila na evropske države, već na teritoriju Sjedinjenih Američkih Država (SAD), ocenio je bivši šef izraelske specijalne službe „Nativ“ i stručnjak za međunarodnu bezbednost Jakov Kedmi.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Bela kuća nije direktno potvrdila da je administracija predsednika Džoa Bajdena ovlastila Ukrajinu da udari Rusiju raketama dugog dometa ATACMS, navodi se u saopštenju zamenika savetnika za nacionalnu bezbednost Džona Fajnera.
Blokaderi su još jednom dokazali da su gori od najgorih komunista napravivši pravu listu za odstrel! Informer je otkrio spisak 99 imena koje su "plenumaši" proglasili nepodobnim za izbornu listu!
Nastavak konstitutivne sednice skupštine privremenih prištinskih institucija zakazan je za sutra, i pored toga što rok za konstituisanje skupštine ističe u ponoć.
Ideolog kragujevačkih blokadera i profesor Fakulteta inženjerskih nauka u Kragujevcu Miladin Stefanović, u "specifičnom" psihičkom stanju, najprizemnije je vređao aktivistkinje Srpske napredne stranke.
Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević izjavio je danas da će predstavnici te stranke uskoro tražiti od doskorašnjih partnera iz vladajuće većine potpise podrške za interpelaciju o radu šefa diplomatije Ervina Ibahimovića, ističući da Ibrahimović nije mogao da donese odluku o slanju predstavnika Crne Gore na obeležavanje godišnjice hrvatske vojno-policijske akcije "Oluja" bez saglasnosti premijera Milojka Spajića.
Predsednik Saveza Srba iz regiona, Miodrag Linta, pozvao je danas Tužilaštvo za ratne zločine u Beogradu da pokrene istragu povodom svedočenja oficira Hrvatske vojske o ubistvu 500 srpskih civila na Baniji u ustaškoj zločinačkoj akciji "Oluja".
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas praznuju Svetu velikomučenicu Paraskevu Rimljanku, poznatiju kao Trnova Petka, dan kojim se završava letnji ciklus ženskih praznika.
Jelena Đokić, majka kojoj su među prvima isplaćena sredstva iz Alimentacionog fonda, ističe da nakon gotovo čitave decenije redovno dobija aleimentaciju, te da joj je to donelo osećaj sigurnosti i omogućilo da mirnije planira život svoje porodice.
Mladić u zatvoru Bilice u Hrvatskoj prijavio je da je više puta silovan, a slučaj je uzburkao javnost zbog sumnji na zataškavanje. Počinilac je navodno višestruki povratnik, poznat po sličnim zločinima, uključujući i napad na drugog zatvorenika pre deset godina.
Policija u Kruševcu uhapsila je D. S. (65) iz Batočine zbog sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga, nakon što je u njegovom automobilu pronađena veća količina materije za koju se sumnja da je marihuana.
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Tokom vrelih letnjih dana retko ko želi da provodi vreme pored uključene rerne. Zato su deserti koji se pripremaju bez pečenja sve popularniji, a među njima se posebno izdvaja ovaj jednostavan ledeni kolač.
Zaboravite na zahtevne poze, "ležeći policajac" sve češće se pominje kao jednostavna opcija koja privlači pažnju zbog udobnosti i opuštenog pristupa intimnosti.
Pakovanje kofera ne mora da bude stresno. Uz nekoliko jednostavnih trikova možete poneti sve što vam je potrebno, uštedeti prostor i izbeći pretrpan prtljag.
Policija je podnela krivičnu prijavu protiv Isidore Mijanović, supruge glumca Sergeja Trifunovića, nakon što je u njenoj kesi pronađen sako koji nije platila, saznaje Informer.
Kompozitor Milutin Popović Zahar otvoreno je govorio o karijeri Aleksandre Prijović, njenom odnosu sa Lepom Brenom, ali i o izdaji koju je, kako tvrdi, doživeo od jedne od najvećih jugoslovenskih zvezda.
Dača Virijević bez dlake na jeziku raskrinkao je bivše cimere. On je oštro osudio Anitu i Luku, izneo šokantne tvrdnje da Asmin ne voli svoju ćerku Noru, te otkrio da pojedini učesnici već preklinju produkciju za ulazak u narednu sezonu.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.