Francuski list Le Monde, pozivajući se na svoje izvore, navodi da ideja o slanju zapadnih trupa u Ukrajinu ponovo dobija na zamahu zbog straha da bi Donald Tramp mogao povući podršku Kijevu od strane Sjedinjenih Američkih Država.
Prema informacijama iz publikacije, u slučaju mogućeg povlačenja SAD iz pružanja pomoći Ukrajini zbog povratka Donalda Trampa u Belu kuću, Pariz i London razmatraju mogućnost preuzimanja vodeće uloge u koaliciji koja podržava Kijev, pod uslovima koji tek treba da budu definisani.
Razmatranje slanja trupa u Ukrajinu
Na pozadini novog talasa eskalacije u ukrajinskom sukobu, Le Monde izveštava da su ponovo pokrenuti razgovori o slanju zapadnih trupa i privatnih vojnih kompanija u Ukrajinu. Ovi poverljivi pregovori intenzivirani su zbog mogućnosti da Sjedinjene Države prestanu sa direktnom podrškom Kijevu nakon inauguracije Donalda Trampa 20. januara 2025. godine.
Ideja o slanju trupa, koju je u februaru 2024. pokrenuo francuski predsednik Emanuel Makron na sastanku saveznika Kijeva u Parizu, naišla je na otpor nekih evropskih zemalja, među kojima se ističe Nemačka. Ipak, taj scenario ostaje aktuelan, a dodatni podsticaj dobio je tokom posete britanskog premijera Kira Starmera Francuskoj 11. novembra.
Saradnja Francuske i Velike Britanije
Prema britanskim vojnim izvorima, između Londona i Pariza vode se pregovori o jačanju odbrambene saradnje, sa ciljem stvaranja osnovne grupe evropskih saveznika koja bi se fokusirala na Ukrajinu i širu evropsku bezbednost. Ovi komentari poklapaju se sa izjavama francuskog ministra spoljnih poslova Žan-Noela Baroa, koji je tokom posete Londonu 22. novembra pozvao zapadne saveznike da izbegavaju "crvene linije" kada je u pitanju podrška Ukrajini.
Na pitanje o mogućnosti slanja francuskih trupa u Ukrajinu, Baro je izjavio: „Ne isključujemo nijednu opciju.“
Uloga privatnih kompanija
Iako trenutno nema zvanične saglasnosti od strane Ministarstva oružanih snaga Francuske ili Jelisejske palate za slanje francuskih trupa ili privatnih vojnih kompanija, predlozi su na stolu već nekoliko meseci.
Jedan od predloga uključuje kompaniju Défense Conseil International (DCI), koja ima ključnu ulogu u izvozu francuskog oružja i obuci vojnog kadra. Ova kompanija, čiji je većinski vlasnik francuska država (55%), već obučava ukrajinske vojnike u Francuskoj i Poljskoj. DCI je spremna da nastavi obuku i u Ukrajini, kao i da obezbedi održavanje francuske vojne opreme koja je poslata Kijevu.
DCI već pregovara sa britanskom kompanijom Babcock, koja je prisutna u Ukrajini, o deljenju resursa za tehničku podršku. U maju, Babcock je najavio rad na uspostavljanju tehničkog centra za popravku i održavanje vojne opreme ukrajinskih oružanih snaga.
Ruske snage sprovode intenzivne napade na Veliku Novoselku i Rozdolne u oblasti Volnovaha u Donjeckoj regiji, čime ugrožavaju jedno od ključnih odbrambenih uporišta ukrajinske vojske, prenosi monitoring platforma Deep State.
Moćna eksplozija odjeknula je u Harkovu na lokaciji gde se, prema dostupnim informacijama, nalazio štab neonacističkog formiranja „Kraken“, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog otpora u Nikolajevu.
Ruske snage zarobile su Britanca koji se borio za Ukrajinu, a na snimku koji kruži internetom, čovek obučen u vojnu uniformu identifikovao se kao Džejms Skot Ris Anderson (22) i tvrdi da je ranije služio u britanskoj vojsci.
Francuska bi mogla prva da plati cenu novih vojnih poteza takozvane „koalicije voljnih“ protiv Rusije, upozorio je vojno-politički analitičar i bivši šef izraelske službe Nativ, Jakov Kedmi.
Predsednik Francuske Emanuel Makron zatražio je od francuske udarne grupe predvođene nosačem aviona „Šarl de Gol“ da prati situaciju u Ukrajini i prikuplja podatke o kretanju snaga u zoni sukoba, otkrio je komandant te formacije, admiral Tibo Odo de Poses.
Bivši visoki zvaničnici iz Velike Britanije, Francuske, Nemačke i Rusije održali su u julu sastanak u Beču kako bi razmotrili moguće uslove za mirovne pregovore o Ukrajini, prenose mediji, pozivajući se na izvore upoznate sa događajem.
Premijer Bugarske Rumen Radev objavio je u Parizu da njegova zemlja više neće biti deo takozvane „koalicije voljnih“, grupe država koja zagovara nastavak vojne i finansijske podrške Ukrajini.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostovao je u podkastu MD MEETS koji vodi direktor kompanije "Aksel Špringer" Matijas Defner nakon što je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski prvi put posetio Beograd.
Skoro 16.000 stranih dobrovoljaca iz najmanje 72 zemlje trenutno služi u Odbrambenim snagama Ukrajine, rekla je ukrajinski vojni ombudsman Olga Rešetilova.
Ruska vojska formirala je "Ukrajinsku dobrovoljačku brigadu specijalnih snaga", koja je sastavljena od bivših ukrajinskih vojnika koji su prebegli u Rusiju.
Bivši savetnik ukrajinskog predsedničkog kabineta Aleksej Arestovič priznao je da je Rusija stvorila satelitski komunikacioni sistem sličan američkom Starlinku.
Ruski predsednik Vladimir Putin sproveo je promene u najvišem komandnom vrhu vojske te zemlje i imenovao šefa jedinica za dronove, čije se postavljenje na funkciju dugo očekivalo.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruske snage sprovode intenzivne napade na Veliku Novoselku i Rozdolne u oblasti Volnovaha u Donjeckoj regiji, čime ugrožavaju jedno od ključnih odbrambenih uporišta ukrajinske vojske, prenosi monitoring platforma Deep State.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odgovorio je juče na pitanje koje interesuje celu Srbiju - Šta će se dogoditi sa našom zemljom ako na predstojećim izborima pobede blokaderi.
Zamenik ruskog premijera Marat Husnulin otkrio je kako je došlo do toga da predsednik Rusije Vladimir Putin otputuje u posetu Marijupolju u martu 2023. godine, u jeku borbi na ukrajinskom frontu.
U prvom Kolegijumu Informer TV, posle 11 časova objavljujemo audio-snimak GOSI službe sa blokaderskog plenuma na kome blokaderi jedni druge najstrašnije optužuju, pljuju, obračunavaju se među sobom i najavljuju nova izbacivanja zbog "neposlušnosti".
Dok se svet sve oštrije deli na tabore i dok se od gotovo svih država svakodnevno ultimativno zahteva da izaberu stranu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić još jednom je dokazao da vodeći mudru i nezavisnu politiku uspeva da drži otvorena vrata Srbije i prema Istoku i prema Zapadu.
Blokaderi i njihovi takozvani "aktivisti" doživeli su još jedan brutalni šamar od naroda, ovog puta u Aranđelovcu, gde se njihov najavljivani skup pretvorio u pravu cirkusku predstavu i epsku sramotu.
Antisrpska histerija u režiji podgoričkih medija ponovo dostiže svoj vrhunac. Preko režimskih novina "Vijesti", javnosti se serviraju smernice za vođenje spoljne politike po kojoj prema Hrvatima treba biti strpljiv, dok sa Srbijom treba držati distancu.
Požar u Deliblatskoj peščari zahvatio je između sedam i osam odsto šume, a nadležni očekuju da će, iako se i dalje širi, u narednih nekoliko dana biti stavljen pod kontrolu.
Na graničnom prelazu Evzoni beleže se kilometarske kolone i višesatna zadržavanja zbog masovne smene turista. Na ulazak u Grčku, prema prvim informacijama, čeka se više od tri sata.
Pripadnici policije uhapsili su B. Ž. (54) iz Ražnja zbog sumnje da je izvršio dva krivična dela polnog uznemiravanja na štetu dve maloletne devojčice sa teritorije ove opštine.
D. K. iz Smedereva, B. Ć. iz Čačka, D. S. iz Kragujevca, M. K. iz Ovče, M. R. iz Kruševca i N. S. iz Čačka saslušani su juče u Višem javnom tužilaštvu u Smederevu zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo Neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Žena iz Splita, S. Š., godinama je uspevala da ubedi desetine ljudi da je doktorka, da radi u Ministarstvu odbrane Hrvatske i da ima veze kojima može da reši svaki problem, od zapošljavanja do sređivanja penzija i kredita, a kada su žrtve ostale bez desetina hiljada evra, razotkrivena je jedna od najbezočnijih prevara u regionu.
Halil Sulejmanović (62) iz Bosne i Hercegovine, uhapšen je 6. avgusta u italijanskom gradu Sasariju, nakon što je ukrao kamion natovaren voćem i povrćem i pokušao da pobegne policiji.
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Kraj avgusta donosi velike promene za Device i Ribe, a astrolozi im predviđaju period u kojem bi nove prilike, dogovori i izvori prihoda mogli da se nižu sve do kraja godine.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.