Britanske i američke vlasti sprovode istragu nakon što je nekoliko dronova primećeno poslednjih dana kako lete iznad četiri američke vojne baze u Engleskoj.
U saopštenju objavljenom u sredu, Američke vazduhoplovne snage u Evropi navele su da se "mali bespilotni vazdušni sistemi i dalje primećuju u blizini i iznad (baza) Kraljevskog vazduhoplovstva Lejkenhit, RAF Mildenhol, RAF Feltvel i RAF Ferford od 20. novembra". Rečeno je da je broj uočenih dronova fluktuirao i da je varirao po veličini i konfiguraciji.
Foto: Tanjug AP
"Do danas su rukovodioci instalacija utvrdili da nijedan od upada nije uticao na ljude u bazi, objekte ili imovinu. Vazduhoplovstvo preduzima sve odgovarajuće mere da zaštiti pomenute objekte i ljude u njima", navodi se u saopštenju.
RAF Lejkenhit na istoku Engleske je dom 48. borbene eskadrile Američkog ratnog vazduhoplovstva, kamen temeljac američke borbene sposobnosti u Evropi i dom nekoliko stelt borbenih aviona F-35, između ostalih aviona. Četiri američka strateška bombardera B-52 trenutno se nalaze u RAF Ferfordu na zapadu zemlje.
Pentagon je ove nedelje saopštio da aktivno prati situaciju. "Suština je da je to nešto što ćemo ozbiljno shvatiti. Nastavljamo da ispitujemo. Ali do sada, [to] nije imalo značajan uticaj na misiju", rekao je portparol Pentagona general-major Patrik Rajder novinarima u utorak, dodajući da su mali dronovi postali "relativno uobičajeni u celom pejzažu".
Britanija je rasporedila oko 60 vojnika oko američkih baza. Britanska ministarka odbrane Marija Igl rekla je da se koriste "višeslojne mere zaštite snaga".
"Potrudićemo se da svako koga uspemo da uhvatimo da se upusti u ovakvo ponašanje pokaže punu snagu zakona", rekla je Igl poslanicima u sredu.
Zaključak uočavanja je da dronovima ne upravljaju ljudi koji se time bave iz hobija, rekao je Dejvid Dan, profesor međunarodne politike na britanskom univerzitetu u Birmingemu, koji je opširno pisao o opasnostima koje predstavljaju dronovi.
Evropa više nije u stanju predvojnog zatezanja već vodi stvarni rat s Rusijom, izjavio je bivši direktor britanske obaveštajne službe MI6, Sir Ričard Dirlav, u intervjuu za Sky News.
Britanski ambasador u Moskvi Najdžel Kejsi grubo je odbrusio novinaru RT-a nakon što ga je rusko Ministarstvo spoljnih poslova osudilo zbog jedne od špijunskih aktivnosti njegovog zaposlenog.
Snimci sa kamera za video nadzor u jednoj školi za decu sa specijalnim potrebama u istočnom Londonu prikazuju da su autistična deca u posebnim "sobama za smirivanje" bila vezana oko vrata, bacana na pod, ili satima ostavljana sama, preneo je danas BBC.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Evropa više nije u stanju predvojnog zatezanja već vodi stvarni rat s Rusijom, izjavio je bivši direktor britanske obaveštajne službe MI6, Sir Ričard Dirlav, u intervjuu za Sky News.
Objava Ivana Atanaskovića na društvenoj mreži Iks, u kojoj je, govoreći o ženama koje su posle Drugog svetskog rata optuživane za saradnju sa okupatorima, podsetio na praksu javnog šišanja glava, izazvala je talas oštrih reakcija i novi sukob unutar opozicionog i blokaderskog kruga.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić obišla je štandove SNS-a u Beogradu gde je razgovarala sa građanima i poručila da Ujedinjena Srbija pobeđuje.
Mihailo Vučević, potpredsednik GO SNS Novi Sad i sin lidera SNS Miloša Vučevića, istakao je gostujući u emisiji "Info jutro", na Informer TV, da je strašno što je neko slavljem obeležavao godišnjicu pokušaja spaljivanja aktivista i funkcionera u SNS prostorijama.
Prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali poručio je da je poražavajuće što je Beogrdski univerzitet pao na Šangajskoj listi i da je to direktna posledica blokada i rektora Vladana Đokića.
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" pokazali smo vam kakvu to kampanju vodi političar u pokušaju Miki Aleksić, šta ovih dana radi profesor blokader Milo Lompar, koje propise krši samozvani ekolog Aleksandar Jovanović Čuta, čime se bavi potrčko Dragana Đilasa, Borko Stefanović…
Nakon vesti da se autobus pun srpskih turista prevrnuo u Bugarskoj, na oko 150 kilometara od Sofije, pojavile su se i prve nezvanične informacije o stanju putnika u ovoj teškoj saobraćajnoj nesreći.
Napad koji se tokom protekle noći dogodio na Novom Beogradu, u kom je Vuk Vučinić zadobio izuzetno teške i po život opasne povrede sečivom, ponovo je u žižu javnosti vratio jedno od najzanimljivijih imena povezanih sa hapšenjem klana Veljka Belivuka i Marka Miljkovića.
Muškarac koji je tokom noći teško povređen nožem na Novom Beogradu je Vuk Vučinić, navijač koji je ranije bio hapšen pod sumnjom da je pripadnik kriminalne grupe Veljka Belivuka i Marka Miljkovića.
Alen Kostić Kubi, vođa Partizanove navijačke grupe "Zabranjeni", ubijen je u Železniku pre deset godina kada ga je, nakon dugotrajnog sukoba oko narkotika i reketiranja, izrešetao poznanik Nikola Elezović, inače vođa suparničke frakcije "Alkatraz".
Trener fudbalera Partizana Saša Ilić izjavio je danas pred utakmicu 5. kola Superlige Srbije da njegova ekipa mora da bude maksimalno motivisana i agresivna kako bi došla do pobede protiv Radničkog.
Stručnjaci za sajber bezbednost upozorili su korisnike Android uređaja na aplikacije koje mogu pratiti njihovo ponašanje i prikupljati lične podatke. Istraživanje je pokazalo je da Android aplikacije traže brojne dozvole, a Xiaomi Home čak 91.
Uživajte u ukusnom i zdravom satarašu pripremljenom na vodi, od svežih paprika, paradajza i tikvica. Ovo jednostavno i lagano jelo savršeno je za dane posta, ali i kao osvežavajući letnji obrok.
Amerikanka Sara Danijel (45) završila je u bolnici nakon tretmana botoksom, a sada javno govori o simptomima koje je doživela i upozorava druge da se prije estetskog zahvata dobro informišu o mogućim rizicima.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.