• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video
author image
Informer.rs

Novinar

29.11.2024

23:02

Ko stoji iza razjarenih džihadista u Siriji? Ovo je američko-izraelska zavera, žive će ih spaliti! (VIDEO)

EPA/Shutterstock

Vesti

Ko stoji iza razjarenih džihadista u Siriji? Ovo je američko-izraelska zavera, žive će ih spaliti! (VIDEO)

Podeli vest

Amerika i Izrael su odgovorni za ponovno oživljavanje salafističkog terorizma u Siriji, izjavio je iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči, dodajući da će Teheran podržati napore vlade u Damasku u cilju zaustavljanja tekuće ofanzive džihadista.

Hajat Tahrir-al-Šam (HTS), teroristička grupa ranije poznata kao Džabhat al-Nusra, napala je u sredu teritoriju pod kontrolom vlade u severnoj Siriji zajedno sa skupom savezničkih milicija, prekršivši krhko primirje kojem su posredovale Rusija i Turska 2020. Do petka, HTS borci su ušli u Alep, koji je bio pod kontrolom sirijske vlade od 2016. godine.

Foto: Twitter video printscreen

 

U telefonskom razgovoru sa svojim sirijskim kolegom Basamom al-Sabagom u petak, Aragči je nazvao ofanzivu „američko-cionističkom zaverom“. Prema iranskoj PressTV, Aragči je primetio da se napad dogodio odmah nakon što je Izrael postigao sporazum o prekidu vatre sa Hezbolahom u Libanu, sugerišući da Vašington i "Zapadni Jerusalim" (izraz koji koriste oni koji ne priznaju osvajanje istočnog dela grada)  koriste HTS kao zastupnike da zadaju udarac sirijskoj vladi, koja podržava palestinsku stvar.

Foto: Twitter video printscreen

 

Aragči je rekao al-Sabagu da Iran nastavlja da podržava „sirijsku vladu, naciju i vojsku u borbi protiv terorizma i zaštiti regionalne bezbednosti i stabilnosti“, parafrazirala je PressTV.

Pre nego što je usvojio svoje sadašnje ime 2017. godine, Hajat Tahrir-al-Sham je bio poznat kao Džabhat al-Nusra. Indirektno naoružana od strane SAD i navodno podržana od Turske, teroristička grupa je bila jedna od glavnih frakcija koje su se suprotstavljale vladi Bašara Asada tokom građanskog rata u Siriji. Rusija je intervenisala u sukobu 2015. godine, pomažući Damasku da povrati veći deo zemlje od Džabhat al-Nusre, Islamske države (IS, ranije ISIS) i desetina naoružanih grupa koje podržava SAD, koje Vašington smatra „umerenim pobunjenicima“.

Iran je takođe igrao ključnu ulogu u pomaganju sirijskoj vladi da obuzda džihadiste, a Korpus Islamske revolucionarne garde obezbedio je oružje i obuku sirijskoj vojsci i poslao hiljade vojnih savetnika i dobrovoljaca da pomognu Asadovim snagama na bojnom polju.

Dok su SAD vodile rat protiv boraca ID/IS u Siriji, one su otvoreno podržavale druge anti-Asadove milicije i tajno podržavale džihadističke grupe. Uprkos tome što je Vašington 2013. godine raspisao nagradu od 10 miliona dolara za šefa Al Kaide u Siriji, sadašnji američki savetnik za nacionalnu bezbednost i tadašnji službenik Stejt departmenta Džejk Salivan pisao je državnoj sekretarki Hilari Klinton nekoliko meseci ranije, objašnjavajući da je „AK [ Al Kaida] je na našoj strani u Siriji".

Sirijski komandant Al-Kaide, Abu Mohamed al-Jolani, prekinuo je veze sa organizacijom 2016. i nastavio da vodi HTS. U intervjuu 2021. godine, bivši specijalni predstavnik SAD za angažman u Siriji Džejms Džefri opisao je HTS kao „prednost“ američke strategije u Siriji, rekavši da je podrška komandantu džihadista „najmanje loša opcija“ za držanje Idliba van kontrole sirijske vlade.

Dok SAD zvanično smatraju al-Jolanija „posebno označenim globalnim teroristom“ i umešaju njegovu grupu u niz kršenja ljudskih prava, al-Jolani insistira da HTS „ne predstavlja pretnju“ zapadnim interesima.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Ovo je izuzetna čast za Srbiju: Vučić rame uz rame sa Makronom, Trampom i drugim svetskim liderima
Politika

Ovo je izuzetna čast za Srbiju: Vučić rame uz rame sa Makronom, Trampom i drugim svetskim liderima

Svetski lideri iz vlada, poslovnog sektora, civilnog društva i akademske zajednice okupiće se u Davosu kako bi učestvovali u diskusijama usmerenim ka budućnosti, sa ciljem rešavanja globalnih izazova i utvrđivanja prioriteta. Poziv na hrabru, zajedničku akciju čini ovaj skup posebno značajnim - među svetskim liderima je i Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.

15.01.2026

22:31

Exatlon

TV

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Snajper osuđen za otmicu: Viši sud u Novom Sadu izrekao kaznu od 4,5 godine zatvora
Hronika

Snajper osuđen za otmicu: Viši sud u Novom Sadu izrekao kaznu od 4,5 godine zatvora

Povodom ponovljenog krivičnog postupka koji se vodi pred Višim sudom u Novom Sadu, po podignutoj Optužnici Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu protiv optuženog Slobodana Milutinovića Snajpera iz Novog Sada, zbog krivičnog dela otmica, učenjenog na štetu oštećene U. J, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu obaveštava javnost da su, na osnovu prikupljenih i izvedenih dokaza tužilaštva, na glavnom pretresu dokazni navodi podignute optužnice.

16.01.2026

08:34

Traži se veštak: Suđenje trostrukom ubici odloženo četvrti put zaredom
Hronika

Traži se veštak: Suđenje trostrukom ubici odloženo četvrti put zaredom

Suđenje Goranu Džoniću (60), pravosnažno osuđenom na doživotnu robiju, po tužbi Stojanke Đokić iz Moravca koja je pokrenula parnični postupak za naknadu štete zbog ubistva njenog sina Gorana (57), snaje Gordane (56) i unuke Lidije Đokić (26) iz Aleksinca, odloženo je danas u Višem sudu u Nišu četvrti put zaredom. I ovoga puta razlog odlaganja bio je - veštak.

16.01.2026

07:30

Zabava

Magazin

Džet set