• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs

04.12.2024

07:10

Šta se to dogodilo u Južnoj Koreji?! Ceo svet u neverici gleda: Parlament danas odlučuje o sudbini države!

Tanjug/AP

Vesti

Šta se to dogodilo u Južnoj Koreji?! Ceo svet u neverici gleda: Parlament danas odlučuje o sudbini države!

Podeli vest

Južnokorejski parlament danas namerava da razmotri pitanje pokretanja procedure opoziva predsednika Juna Suk Jola. Ova odluka usledila je nakon što je predsednik najpre proglasio, a zatim brzo ukinuo vanredno stanje, što je izazvalo najveću političku krizu u zemlji u poslednjih nekoliko decenija.

Uvođenje vanrednog stanja

Jun Suk Jol proglasio je vanredno stanje, navodeći da je to neophodno radi zaštite zemlje od pretnji Severne Koreje i drugih antiustavnih snaga, kao i očuvanja ustavnog poretka. Njegova objava emitovana je u utorak putem nacionalne televizije.

Foto: EPA

 

Međutim, ova odluka izazvala je haos. Vojska je upala u zgradu parlamenta u Seulu, razbijajući prozore i ulazeći na silu, dok su iznad grada kružili vojni helikopteri. Zaposleni u parlamentu pokušavali su da zaustave vojnike upotrebom protivpožarnih aparata.

Vojnici su saopštili da će politička aktivnost biti zabranjena, a rad medija stavljen pod kontrolu vojnog zapovedništva, što je izazvalo oštru reakciju parlamenta.

Otkazivanje vanrednog stanja

Već nekoliko sati nakon proglašenja vanrednog stanja, 190 od ukupno 300 poslanika u parlamentu, uključujući 18 članova predsednikove stranke, glasalo je za njegovo ukidanje. To je prisililo Juna Suk Jola da povuče svoju odluku, u skladu sa zakonima Južne Koreje.

Istovremeno, ispred zgrade parlamenta okupili su se demonstranti uzvikujući: „Pobeda!“ Za sredu je najavljen još masovniji protest, koji organizuje Korejska konfederacija sindikata, zahtevajući predsednikovu ostavku.

Foto: EPA

 

Američka ambasada pozvala je svoje državljane da izbegavaju područja gde se očekuju protesti. Velike kompanije, poput LG-a, savetovale su zaposlenima da rade od kuće.

Zahtevi za ostavkom

Vodeća opoziciona Demokratska stranka takođe traži ostavku predsednika. „Iako je vanredno stanje ukinuto, Jun Suk Jol ne može izbeći optužbe za izdaju. On više nije sposoban da vodi zemlju i treba da podnese ostavku“, izjavio je član stranke Pak Čan De.

Za usvajanje predloga za opoziv u parlamentu potrebna je dvotrećinska većina glasova. Ukoliko predlog bude usvojen, biće prosleđen Ustavnom sudu, koji će doneti konačnu odluku. Za potvrdu opoziva potrebno je da dve trećine sudija glasaju za njegovu potvrdu.

U slučaju smene Juna Suk Jola ili njegove dobrovoljne ostavke, predsedničku funkciju privremeno će preuzeti premijer Han Dak Su, do održavanja novih izbora.

Foto: EPA/ South Korean President Yoons Office / HANDOUT

 

Međunarodna reakcija

Američki državni sekretar Entoni Blinken pozdravio je odluku o ukidanju vanrednog stanja. „Očekujemo da se političke nesuglasice rešavaju mirno i u skladu sa vladavinom prava“, navodi se u njegovom saopštenju.

Zajedničke vojne vežbe Južne Koreje i SAD, kao i odbrambeni pregovori, odloženi su, saopštila je agencija Jonhap. Takođe, odložena je i poseta švedskog premijera.

Jun Suk Jol postao je predsednik 2022. godine, pobedivši na izborima zahvaljujući nezadovoljstvu građana ekonomskom politikom prethodne administracije. Međutim, njegova popularnost brzo je opala, a trenutno ga podržava svega oko 20% birača.

Vanredno stanje je bilo uobičajena pojava u Južnoj Koreji od njenog osnivanja 1948. godine, ali poslednji put je proglašeno 1980. godine.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Nebojša Bakarec: Đilasov RTS kartel!
Kolumne

Nebojša Bakarec: Đilasov RTS kartel!

Dragan Đilas i RTS su povezani od trenutka kada se Đilas učlanio u DS i počeo da se bavi politikom. Đilasove firme posluju sa RTS-om dugih 20 godina. Mnogi su u zabludi da je smenjivanje Đilasa sa mesta gradonačelnika, dovelo do toga da RTS više nema poslovnu saradnju sa Đilasovim firmama. Kakva naivnost. Da Đilasove firme ili firme u njegovom prikrivenom vlasništvu i dalje posluju sa RTS-om, potvrdio je predsednik Upravnog odbora RTS Branko Klanšček, koji je 2.12.2024. podneo krivičnu prijavu protiv Generalnog direktora RTS-a Dragana Bujoševića zbog fiktivnih ugovora sa firmama čiji je vlasnik bio (ili prikriveno jeste i dalje vlasnik) tajkun Dragan Đilas pri čemu je naneta ogromna finansijska šteta Javnom servisu.

04.12.2024

17:51

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set