Francuski predsednik Emanuel Makron odbacio je ideju o svojoj eventualnoj ostavci, uz ocenu da apeli na njegovu ostavku predstavljaju "politiku fikcije", dok se francuski poslanici pripremaju da u popodnevnim satima glasaju o poverenju vladi, prenose danas francuski mediji.
- To nema smisla... Danas stojim pred vama jer sam dva puta izabran voljom francuskog naroda - rekao je Makron, koji boravi u poseti Saudijskoj Arabiji, prenosi televizija BFM.
Na Makronovu ostavku pozvali su proteklih dana mnogi stranački politički zvaničnici - od onih iz redova krajnje desničarskog Nacionalnog okupljanja (RN) do onih iz ekstremno levičarske Nepokorene Francuske.
Premijeru Mišelu Barnijeu preti izglasavanje nepoverenja danas u parlamentu, a Makron je izjavio da "ne može da veruje" u tu mogućnost.
Socijalistička partija ima 66 poslanika u Nacionalnoj skupštini, a njihovi glasovi i glasovi poslanika RN biće ključni za dostizanje apsolutne većine koja je potrebna za pad premijera i vlade.
Nacionalna skupština danas od 16.00 sati glasaće o poverenju vladi, što se u toj instituciji nije dogodilo od 1962. godine, a što bi zemlju moglo da gurne u veliku političku i budžetsku neizvesnost.
Poslaničke grupe levice i krajnje desničarske stranke u francuskom parlamentu podnele su u ponedeljak predlog za izglasavanje nepoverenja vladi, nakon što je premijer Barnije odlučio da iskoristi član 49.3 francuskog Ustava kako bi izdejstvovao usvajanje budžetskih mera bez glasanja.
Ukoliko taj predlog bude danas usvojen, Barnije će biti primoran da podnese ostavku posle samo dva i po meseca na čelu vlade.
Zahtev za glasanje o poverenju vladi podneo je Novi narodni front (NFP), levičarska koalicija koja uključuje socijaliste, Zelene, krajnju levicu i Komunističku partiju.
Zajedno, NFP i RN imaju dovoljno poslanika da sruše vladu. Naime, da bi bio usvojen, za predlog o nepoverenju vladi treba da glasa najmanje 288 poslanika, a levica i krajnja desnica raspolažu sa 322 poslanika.
Barnije se u ponedeljak pozvao na član 49.3 Ustava kako bi nametnuo kontroverzni nacrt budžetskih mera bez odobrenja parlamenta, nakon što mu je RN dao rok do tog dana da unese izmene u predlog budžeta koje je ta stranka predložila, zapretivši da će u suprotnom podržati predlog za izglasavanje nepoverenja vladi.
Barnije je u nedelju odustao od planiranog povećanja poreza na struju, ali je Lepen saopštila da to nije dovoljno. Ta stranka je tražila i povećanje penzija u skladu sa inflacijom, da se ne smanjuju subvencije države za lekove i da se ne povećava cena gasa, kao i smanjenje francuskog doprinosa budžetu EU.
Francuski predsednik Makron bi mogao da zatraži od stranaka, ukoliko vlada padne, da uspostave novu koalicionu većinu ili da imenuju strogo tehnokratsku vladu, dovodeći ljude iz spoljnih političkih krugova da upravljaju zemljom do novih parlamentarnih izbora idućeg leta.
Opšti izbori se u Francuskoj ne mogu održati u roku od 12 meseci od prethodnih izbora.
Na božićnoj paradi „Fantazija nebeska“, koja se održavala u francuskom gradu Truvilu, u Normandiji, došlo je do nesreće kada se metalna konstrukcija u obliku ptice srušila na publiku. Prema prvim informacijama, 13 osoba je povređeno, od kojih su dve ozbiljnije, ali nisu životno ugrožene.
Francuska bi mogla da dobije balističku raketu srednjeg dometa sposobnu da stigne do brojnih ruskih gradova ukoliko je lansirana sa teritorije zemalja NATO-a, prenose francuski mediji.
Svetska javnost ima priliku da prvi put vidi obnovljenu parisku katedralu Notr-Dam u TV prenosu tokom današnjeg obilaska francuskog predsednika Emanuela Makrona povodom njenog predstojećeg otvaranja, pet i po godina nakon razornog požara, izvestili su danas francuski mediji.
Sudije u Francuskoj će 31. marta izreći presude na suđenju Marin Le Pen i njenoj krajnje desničarskoj stranci po optužbama za zloupotrebu fondova Evropske unije.
Lider francuske patriotske partije Nacionalno okupljanje Marin le Pen preti da će srušiti francusku vladu na taj način što će poslanici iz njene stranke glasati protiv usvajanja predloga budžeta za narednu godinu, ukoliko se on nađe u parlamentu u sadašnjem obliku, piše Blumberg.
Francuski predsednik Emanuel Makron nalazi se u poseti Saudijskoj Arabiji gde je sa princom prestolonaslednikom Muhamedom bin Salmanom potpisao sporazum o strateškom partnerstvu dok se u Parizu odvija politička drama.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na božićnoj paradi „Fantazija nebeska“, koja se održavala u francuskom gradu Truvilu, u Normandiji, došlo je do nesreće kada se metalna konstrukcija u obliku ptice srušila na publiku. Prema prvim informacijama, 13 osoba je povređeno, od kojih su dve ozbiljnije, ali nisu životno ugrožene.
Nenad Rašković, kojeg je danas brutalno pretukla Kosovska policija, izjavio je za Kosovo onlajn da su ga trojica izvukla iz njegove porodične kuće nakon čega su ga vezali za drvo i tukli ga tražeći da im da pušku koju, kako je rekao, nema.
Blokaderi ne prestaju da kukaju na sav glas nakon što su potvrđene ranije tvrdnje glavnog urednika Informera Dragana J. Vučićevića da za "Utisak nedelje" Olje Bećković više neće biti mesta na tajkunskoj televiziji Nova S.
Premijer Crne Gore Milojko Spajić, koji je došao na to mesto glasovima Srba, a svakodnevno sprovodi antisrpsku politiku, po ko zna koji put u poslednje vreme napao je Srbiju.
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta saopštio je danas da su pre 31 godinu pripadnici Hrvatske vojske tokom i posle zločinačke akcije „Oluja“ počinili mnoge i masovne zločine nad srpskim civilima, među kojima i zločin u Dvoru na Uni, za koji do danas niko nije odgovarao.
Ministar za evropske integracije Nemanja Starović izjavio je da se evropski put Srbije, aktuelni pregovori sa Evropskom unijom, regionalna saradnja i nove inicijative za Zapadni Balkan nalaze u centru pažnje, da je uključivanje u Šengenski sporazum u interesu Srbije, ali da se ne razmatra uvođenje viza građanima Rusije.
Republički hidrometeorološki zavod Srbije najavio je da će u toku večeri i noći u većem delu zemlje biti pretežno vedro, a samo na severu Vojvodine, uz lokalni razvoj oblačnosti, moguća je retka pojava kratkotrajne kiše ili pljuska.
Sutra, 12. avgusta, na nebu iznad Srbije dolazi do šok prizora koji se neće ponoviti decenijama, jer će doći do delimično pomračenja Sunca koje će biti vidljivo golim okom uz pravu zaštitu.
U ovom trenutku se preko Panonske nizije premešta oslabljeni hladni front, koji će u narednim danima doneti pad temperature, dok će padavine biti lokalnog karaktera.
Likvidacije izvršene snajperskim naoružanjem u Srbiji i regionu predstavljaju potpis profesionalaca i najčešće su povezane sa obračunima visokopozicioniranih članova organizovanih kriminalnih klanova.
Porodična kuća mladića koji se nalazi na izdržavanju zatvorske kazne, u jednom selu kod Obrenovca, našla se na meti nepoznatih napadača koji su oko 2 sata iza ponoći na objekat bacili topovski udar.
Uprava policije, u saradnji sa Državnim tužilaštvom, proverava više od 50 stranih državljana, među kojima su dominantno državljani Ukrajine, kao i Moldavije i Slovačke, a koji su juče zatečeni u jednoj većoj kući u podgoričkom naselju Mareza, gde je pronađena i veća količina sofisticirane digitalne opreme, uređaja i novca.
Perete kosu uveče i budite se sa spljoštenom, naelektrisanom frizurom koja se već do podneva masti? Možda problem nije u šamponu ni u tvrdoj vodi, već u tome kada perete kosu.
Pevač Marko Stojković, poznatiji kao MC Stojan, podelio je sa pratiocima intiman trenutak opuštanja sa devojkom i kućnim ljubimcem od kog se, sudeći po svemu, ne razdvajaju ni kada legnu na spavanje.
Rijaliti par Anđela Đuričić i Nenad Marinković Gastoz trenutno uživaju na Maldivima odakle dele romantične snimke sa pratiocima, a poslednja objava vožnje bicikla sve je raznežila.
Atina Tošić, ćerka Jelene Karleuše i Duška Tošića, ponovo je privukla ogromnu pažnju na društvenim mrežama, a njena najnovija objava iz teretane izazvala je lavinu komentara.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.